Öne Çıkanlar Beylikdüzü Haberleri esenyurt belediyesi beylikdüzü belediyesi Büyükçekmece yerel haber

İş kuracaklara 30 bin lira destek
 KOSGEB Başkanlığı tarafından yeni iş kurmak isteyen girişimcilere verilen ve alt sınırı 27 bin TL olan hibe desteği 30 bin TL'ye çıkarıldı. Ayrıca işini büyütmek isteyenlere 2 yılı ödemesiz 4 yıl vadeli 70 bin TL geri ödemeli destek verilecek.

 

Ekonomik ve sosyal anlamda son derece hayati işlevleri yerine getiren girişimcilerin desteklenmesi, girişimcilik kültürünün yaygınlaştırılması ve girişimciliği gençlere bir kariyer fırsatı olarak sunmak amacıyla KOSGEB tarafından verilen Girişimcilik Destek Programı'nda önemli değişiklikler yapıldı. KOSGEB'den yapılan açıklamaya göre; KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerinden mezun olarak, işini kuran girişimcilere verilen 27 bin TL geri ödemesiz "Yeni Girişimci Desteği"ni 30 bin TL'ye çıkarıldı. KOSGEB İcra Komitesi'nde alınan kararla, girişimcilerin kuracakları işletme için, işletme kuruluş giderleri desteği 3.000 TL, Kuruluş Dönemi Makine, Teçhizat, Ofis Donanım ve Yazılım Desteği 15 bin TL, İşletme Giderleri Desteği 12 bin TL olmak üzere toplam 30.000 TL olarak uygulanacak. Böylece, Yeni Girişimci Desteği'nin 30 bin TL'si geri ödemesiz, 70 bin TL'si de geri ödemeli olmak üzere toplam 100 bin TL'ye çıkarıldı.

 

UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMLERİNİN SÜRESİ ARTTIRILDI

İş arayanlar başta olmak üzere kadınlar, gençler, özürlüler gibi tüm grupların yeni bir iş kurması amacıyla, gerek KOSGEB olarak, gerekse çeşitli kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapılarak verilen 60 saatlik Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerinin süresi de, 24 saati atölye çalışmaları olmak üzere toplam 70 saate çıkarıldı. Alınan kararla, Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri elektronik ortamda da gerçekleştirilebilecek.

 

ÜNİVERSİTELERDE GİRİŞİMCİLİK DERSİ ALANLAR DA, KOSGEB DESTEĞİ ALACAK

Alınan kararla, üniversiteler tarafından, örgün eğitim kapsamında verilen girişimcilik derslerinin bir akademik yıl içerisinde en az 56 saat olarak uygulanması kararlaştırıldı. Bu dersleri alan girişimci öğrenciler, KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Sertifikası alıp, hibe şeklinde verilen 30 bin TL'lik girişimcilik desteğinden de faydalanacak. Faizsiz 70 bin TL'lik geri ödemeli destekten de yararlanabilecek.

 

KAPLAN: "YENİ GİRİŞİMCİ DESTEĞİ, İŞLETME KURULUŞUNDA İRİŞİMCİLERİN YAŞADIKLARI SIKINTILARI EN AZ İNDİRECEK"

KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, sürdürülebilir kalkınma için girişimcilerin tüm gücünü kullanmak ve başarılı işletmelerin kurulması için destek mekanizmaları kurmanın gereklilik olduğunu vurguladı. Türkiye'de yeni kurulan işletmelerin finansmana erişimde karşılaştıkları zorluklarını bildikleri için 2010 yılında başlattıkları KOSGEB Yeni Girişimci Desteği'nin, girişimcilerin işletme kuruluş döneminde yaşadıkları sıkıntıları aza indirmek için verdiği blir destek olduğunu kaydeden Kaplan, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

"Bu kapsamda, girişimcilere verdiğimiz hibe desteğini 27 bin TL'den 30 bin TL'ye çıkarttık. Geri ödemeli destek limiti olan 70 bin TL'yle birlikte bu desteğimiz 100 bin TL'ye çıkmıştır. Yeni Girişimci Desteğinde, destek oranı 1. ve 2. bölgeler için yüzde 60, 3. ve 4. bölgeler için yüzde 70'tir. Kadınlar ve özürlüler için bu oranlar artı yüzde 10 olarak uygulanmaktadır. Girişimcilerimizin bu desteğe başvurabilmeleri için eğitim sürecini tamamlamış olmaları ve kabul edilebilir bir iş planı sunmaları gerekmektedir."(ANKA)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.