Öne Çıkanlar alkent 2000 sahur Doç. Dr. Emel Güngör manşet haberler teknoloji

Hürbakış Haber Turu… Yurttan ve Dünyadan kısa.. kısa…

HABERLER....

 Hürbakış Haber Turu… Yurttan ve Dünyadan kısa.. kısa…
 Hürbakış Haber Turu… Yurttan ve Dünyadan kısa.. kısa… 
 Hürbakış Haber Turu… Yurttan ve Dünyadan kısa.. kısa…  

 

1-   İran: IŞİD’i uyardı

Tümgeneral Yahya Rahim Safevi, terör örgütü IŞİD'i Irak'ta Şiiler için kutsal sayılan mekanlara yakınlaşmaması konusunda uyardığını ifade etti.

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney'in yüksek askeri danışmanı Tümgeneral Yahya Rahim Safevi, Elborz eyaletinde katıldığı bir toplantıda yaptığı konuşmada Tahran yönetiminin IŞİD'i Irak'taki kutsal türbeler konusunda uyardığını söyledi.

2-    Akdoğan: HDP sadece istemeye alışmış

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Twitter hesabından çözüm sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Akdoğan, "HDP'nin değil Ak Parti'nin alacağı oyun sürecin gidişatına etki yapacağını, asıl belirleyici aktörün Ak Parti olduğunu söylemiştik. HDP'nin hala süreçte herşeyi Ak Parti'den istemesi çok ironik. HDP sadece istemeye alışmış, Oyu ve desteği milletten, icraatı ve uygulamayı Ak Parti'den istiyor, süreçteki rolü istemekten öteye geçmiyor" dedi.

3-   HDP’li Baluken'den MHP'ye Öcalan yanıtı

MHP'nin, Dilek Öcalan'ın Başkanlık Divanı'nda oturmaması için itirazda bulunduğu iddiası hakkında konuşan HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, "MHP'nin belirleme hakkı da haddi de yoktur" dedi.

4-   Yeni Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Meclis Başkanı seçilen İsmet Yılmaz'ın yerine Milli Savunma Bakanlığı'na Vecdi Gönül'ün getirildiğini söyledi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, hükümet kurma görevini Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan aldıktan sonra tek tur görüşme yapmayacağını turların iki ya da üç tur olabileceğini belirterek, "Dolayısıyla ilk turda netice alınır' diyen çok kolaycı bir yol seçmiş olur. 'İlk turda bu iş biter' diyen de reddetmeye şimdiden hazır anlamına gelir. Bir tur yaparız, kanaatlerimizi paylaşırız. İlkesel tutumlarımızı karşılaştırırız. Sonra herkes kendi ekibiyle kurullarıyla  istişare eder" dedi.

55- Ben cihada gidiyorum' deyip ortadan kayboldu

Kevser Çelik adlı 18 yaşındaki bir genç kız İstanbul Belikdüzü’ndeki evlerinden gecen Pazar günü ayrıldıktan sonra bir daha geri dönmedi.

Bu sürede kızlarından hiçbir haber alamayan Çelik ailesi onun geride bıraktığı ve sonu "..Şehit olacağım. Hakkınızı helal edin. Beni aramayın sormayın" şeklinde biten notundan ötürü kızlarının Suriye’ye radikal gruplara katılmasından endişe ediyor ve günlerdir gözyaşı döküyor.

66-   TEM Otoyolu'nda uyuşturucu operasyonu

Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri Hollanda'dan İstanbul'a uyuşturucu getirdiğini tespit ettikleri bir TIR'a TEM Otoyolu'nda operasyon düzenledi.

Polis kamerası tarafından da saniye saniye kaydedilen operasyonda TIR'da arama yapan detektör köpek Fırtına'nın gösterdiği yerde Türkiye'de ilk defa rastlanan ve Fas'ta üretildiği belirlenen 61 kilo 800 gram preslenmiş esrar ele geçirildi.

7-   Hırsızlık için girdikleri evin kızına işkence yaptılar

Kahramanmaraş’ta bir evde hırsızlık yapmak için harekete geçen kişi veya kişiler, o sırada evde bulunan 16 yaşındaki C.K’nın kendilerini fark etmesiyle genç kızı döverek etkisiz hale getirdiler.

8-   Aşkından 7 yıldır durakta yaşıyor

Sevgilisi tarafından terk edilen, neden terk edildiğini bir türlü öğrenemeyen ve hayata küsen Doğukan Kaya, üzerinden hiç çıkarmadığı çöp poşetiyle 7 yıldır otobüs durağının tepesinde yaşıyor.

9-   Küçükçekmece'de açlık grevi yapan gruba operasyon

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri sabah saatlerinde Küçükçekmece'de bulunan bir parkın önünde açlık grevi yapan gruba operasyon düzenledi.

10-              Devamsızlıktan kalan öğrencilere üniversite yolu açıldı

Devamsızlıktan kalan, fakat üniversiteye kayıt yaptırabilecek durumda olan lise son sınıf öğrencileri devamlı öğrenciler gibi değerlendirilecek.

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), ders kesim tarihi itibarıyla derslerinden başarılı olmalarına rağmen devamsızlık süresini aşan, bir yüksek öğretim kurumuna kayıt yaptırabilecek durumda olan lise son sınıf öğrencilerinin de devamlı öğrenciler gibi değerlendirileceği bildirildi.

11-              CHP yeni strateji oluşturuyor

 Meclis Başkanlığı seçiminde ortaya çıkan sonuç, partilerin olası koalisyon seçenekleri konusundaki tutumunu gözden geçirmesine yol açtı.

CHP'de Meclis Başkanlığı seçiminde yaşanan tablonun ışığında yeni strateji belirlenecek. Meclis Başkanlığı seçiminin olası koalisyon seçeneklerini azalttığı görüşünün öne çıktığı CHP'de, MHP'nin tutumu hakkında iki yorum yapılıyor: Bunlardan ilki: "MHP Meclis Başkanlığı'nı AK Parti'ye hediye ederek 'AKP-MHP' koalisyonuna göz kırptı. İki parti rahatlıkla hükümeti kurabilir." İkincisi ise: "MHP"nin 'geçersiz oy' desteği 'AKP ile MHP' arasında bir erken seçim mutabakatının işareti de olabilir."

12-              Devlet Bahçeli'den eleştirilere çok sert cevap

Devlet Bahçeli'den eleştirilere çok sert cevap © Copyright (c) Hürriyet Devlet Bahçeli'den eleştirilere çok sert cevap

Bahçeli, “Ekranlarda, gazete köşelerinde, uzatılan mikrofonlarda bize demokrasi dersi vermeye cüret edenler önce vicdan, aidiyet ve ahlak imtihanından geçmeyi denemelidir” dedi. Bahçeli MHP’nin Facebook hesabı üzerinden partisine yönelik suçlamalara oldukça ağır bir üslupla cevap verdi

13-              Elinde bira olan adamın evine gitti

 ‘Elinde bira olan adamın evine gitti’ © Copyright (c) Hürriyet ‘Elinde bira olan adamın evine gitti’

İSTANBUL’da internette tanıştığı adamla buluşan 35 yaşındaki bir kadın, “Bir şey almak için eve uğramam lazım” diyen adamın ısrarı üzerine onunla evine girdi. İddiaya göre, kadının evden ayrılmak istemesi üzerine zor kullanan adam, şiddet uygulayarak kadına tecavüz etti ve fotoğraflarını çekti. Çektiği fotoğraflarla kadına şantajda bulunan sanık hakkında, cinsel saldırı ve şantaj suçundan kamu davası açıldı. İstanbul Anadolu 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan sanık, indirimsiz 8 yıl hapisle cezalandırıldı. Yargıtay 14’üncü Ceza Dairesi mahkeme kararını onadı fakat Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı karara itiraz etti.

14-              Ak Partili vekil içeriden paylaştı

 Beştepe Millet Camii açılış törenine katılan Ankara Milletvekili Ertan Aydın cami içinden fotoğraf paylaştı.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın bahçesine yapılan Beştepe Millet Camii açılışına katıldı. AK Parti'nin Ankara Milletvekili Ertan Aydın, açılıştan sonra basının alınmadığı caminin içinde namaz sırasında çekilen bir kare fotoğrafı Twitter'da paylaştı.

15-              Almanya'ya sığınmak zorlaşıyor

Alman Parlamentosu'nda yardım örgütleri ve muhalefetin eleştirisine rağmen Oturum Yasası'ndaki öngörülen tartışmalı değişiklikler kabul edildi.

Yeni düzenlemeye göre, sabıkası olan yabancılar ve mülteciler sahte bildirimde bulunmaları halinde hızlı bir şekilde sınır dışı edilecek. Öte yandan şimdiye kadar yasal statüsü belirsiz, ancak Almanya'da kalmalarına göz yumulan yabancıların ise Almancaya hâkim olmaları ve Almanya'daki geçimini sağlayabilmeleri halinde uzun süreli ikamet iznine sahip olmaları öngörülüyor

16-              Melih Gökçek'e mahkemeden bir şok daha!

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş, Eskişehir Yolu Güneyi Tapulama ve İmar parsellerine ilişkin 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı 7. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildiğini açıkladı. Ankara Büyükşehir Belediyesi iptal kararına rağmen aynı alanda yeni plan yaptığını ifade eden Candan, "Melih Gökçek'i tweet tweet değil parsel parsel takip ediyoruz. Bir kez daha parsel parsel geçmiş olsun diyoruz" diye konuştu.

17-              IŞİD lideri öldürüldü

ABD Savunma Bakanlığı, IŞİD'in önde gelen isimlerinden Tarık bin Tahar el-Anvi el-Harzi'nin hava saldırısında öldürüldüğünü açıkladı. Savunma Bakanlığının yaptığı açıklamada El-Harzi'nin 16 Haziran'da kuzey kenti Şadadi'de öldüğü aktarıldı.

El-Harzi'nin kardeşi Ali'nin de 15 Haziran'da Irak'ın Musul kentindeki bir hava saldırısında öldürüldüğü açıklanmıştı.

BBC'de yer alan habere göre, Pentagon, El-Harzi'nin örgüt için Suriye ve Irak'a savaşçı ve teçhizat getirilmesinden sorumlu olduğunu, ayrıca yabancı savaşçıların örgüte katılması ve gezi ücretlerinin sağlanması için maddi kaynak yarattığını söyledi.

El-Harzi'nin IŞİD'in Libya'da silah temin etmesi ve bunların Suriye'ye gönderilmesine de yardım olduğu belirtiliyor.

18-              İzinsiz hamileliğe ceza

AFP’nin haberine göre, Çin’in Henan bölgesindeki Jiaosuo kentindeki bir kredi kooperatif şirketi, çalışanlarına gönderdiği yeni bir talimatta hamilelik planlarının kendilerine haber verilmesini talep etti. Şirkettin talimatında “Bir yıldan fazla bir süre şirketimizde çalışan evli kadınlar dışında hiç kimse doğum planı için izin başvurusu yapamaz” uyarısı yapıldı.

19-              5 cinayetten yakalandı

Önceki gün ülkesi Bosna’ya iade edilen Sırp asıllı Tosic, ünlü mafya babalarıyla yaşadığı ilişkilerle tanınıyordu. Tosic, ülkesindeki ‘Survivor’ yarışmasında ‘cesur’ mücadelesiyle de adından çok söz ettirmişti. Slobodanka Tosic, Playboy’a verdiği pozlarla konuşulmuştu.

20-              Çözümde 'alarm zilleri'

İmralı’ya gitmek için Adalet Bakanlığı’ndan izin alamayan HDP heyeti yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada iç ve dış politikadaki gelişmeler nedeniyle süreçte “alarm zillerinin çaldığı” belirtildi.

Seçim öncesi Türkiye’nin en çok tartışılan gündem maddesi, çözüm süreciydi. Ancak seçim sonrasında ortaya çıkan koalisyon ihtimali çözüm sürecini gündemin alt sıralarına düşürdü. En son Yüksek Seçim Kurulu’na aday listelerini teslim etmeden önce 5 Nisan tarihinde İmralı adasında PKK lideri Abdullah Öcalan ile görüşen HDP İmralı heyeti, seçim sonrasında yeniden adaya gidebilmek için Adalet Bakanlığı’na başvuruda bulundu. Ancak bakanlıktan izin çıkmadı.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.