Öne Çıkanlar esenyurt belediyesi istanbul Son Dakika filashaber gelişme çağında değişimler

Hiç Yakıt Olamadan Saat te 5000 Km Hız!
Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) saatte yaklaşık 500 kilometre hıza ulaşabilen manyetik raylı tren üzerinde çalışıyor. KTÜ fizik bölümü süperiletkenlik araştırma grubu tarafından üzerinde çalışılan proje, iki mıknatısın eş kutuplarının birbirini itmesi mantığı ile çalışıyor. Üst üste yerleştirilen aynı kutup yüklü mıknatıslar birbirlerini itmeye başlıyor ve alttaki sabit mıknatıs üstte kalan mıknatısı havada tutuyor. Bu mantık ile oluşturulan manyetik yüklü raylar ve yine manyetik yüklü tabana sahip olan trenler havada asılı kalabiliyor. Çeşitli cihazlarla soğutulan rayların ısısı eksi 196 dereceye kadar düşürülüyor. Bu sayede tren ve mıknatıs arasında görünmez bir manyetik yastık oluşuyor. Bu yastık üzerinde sürtünme etkisinden kurtulan tren manyetik alanın etkisi ile hiçbir yakıt kullanmadan saatte 500 kilometreye varan bir süratle hareket edebiliyor.

Denemelerini şuan için oyuncak trenlerle gerçekleştiren Fizik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ekrem Yanmaz ve ekibi, ilk olarak projenin prototipini KTÜ üniverisitesi kampüsü içerisinde gerçekleştirmek istiyor. Ulaşımda yakıtsız olarak 500 kilometre gibi muhteşem bir sürate ulaşacak bu trenlerin geleceğin ulaşım araçları olacağı öngörülüyor. Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Fizik Bölümü Süperiletkenlik Araştırma Grubu saatte yaklaşık 500 kilometre hıza ulaşabilen manyetik raylı tren (maglev) çalışmasında Trabzon'daki oyuncakçılardan çok sayıda tren alarak deneme yaptı. Yeni denemeler için kentte zaman zaman tren bulamayan bilim ekibi, Ankara ya da İstanbul'daki oyuncakçılardan tren sipariş etmeye başladı.

Fizik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ekrem Yanmaz ve ekibi, İngilizce'de manyetik olarak havada tutma, yükseltme anlamına gelen “magnetic levitation” sözcüklerinin kısaltılmasından oluşan maglev sisteminin bir modelini laboratuvarlarında oluşturdu. Sistem iki mıknatısın eş kutuplarının birbirini itmesi mantığıyla çalışıyor. Alt alta uygun şekilde konulmuş iki mıknatıstan biri manyetik itme kuvvetlerinin etkisiyle diğerinin üzerinde hiçbir yere değmeden havada durabiliyor. Sistem, Türkiye'de ilk kez KTÜ'de üretilen tek kristal süperiletkenleriyle bu laboratuvarda deneniyor. Çeşitli malzemelerin eksi 196 dereceye kadar soğutulmasıyla mıknatıs raylar üzerinde oluşturulan “manyetik yastık” içinde hareket eden tren, hiçbir yere temas etmeden yüksek hızda hareket edebiliyor. Sistemin, Japonya'da denenen modelinde ise saatte 520 kilometre hıza ulaşılabildi.

Oyuncak tren temininde zorluk çekiyorlar
Yıllardır bu sistem ve model üzerinde çalışan Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yanmaz ve ekibi, titizlikle yürüttükleri çalışmalarında bilimsel zorlukların yanı sıra, modelde kullanılacak oyuncak tren temininde zaman zaman zorluk çekiyor. Denemelerde çeşitli nedenlerle kırılan, çatlayan, işlev göremez hale gelen sert plastikten oyuncak trenlerin Trabzon'da temininde zorlanan, oyuncakçı dolaşıp kimi zaman istedikleri türde tren bulamayan ekip üyeleri, Ankara ve İstanbul gibi büyükşehirlerden siparişle oyuncak tren getirtiyor.

KTÜ Fen Fakültesi Fizik Bölümü Katıhal Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tayfur Küçükömeroğlu, yaptığı açıklamada, dünyada bazı prototip uygulamaları da yapılmış olan manyetik yastık üzerindeki tren modellerinden birini de kendilerinin uyguladığını belirterek, “Ancak Trabzon'da birçok oyuncakçıyı gezip işimize yarar oyuncak tren bulduktan sonra yaptığımız denemelerde oldukça fazla tren tükettik” dedi. Kentte oyuncak tren bulamadıkları zamanlar olduğunu dile getiren Küçükömeroğlu, “Hatta bazen kentte bulamayıp İstanbul'dan, Ankara'dan oyuncak tren getirtme durumumuz bile oldu” diye konuştu.

Bakan Bayraktar'a da brifing verdiler
Son olarak laboratuvarlarında Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ı ağırladıklarını, ona da manyetik raylı tren (maglev) modelini uygulamalı olarak gösterdiklerini anlatan Küçükömeroğlu, “Bakanımız çalışmalarımızı çok olumlu karşıladı. Üzerine düşen her türlü desteği verebileceğini söyledi. Bir şeyleri üretmek ve bu şekilde gösteri haline getirmek başta hocamız Ekrem Yanmaz olmak üzere bizler için kıvanç kaynağı” dedi. Yrd. Doç. Dr. Alev Aydıner ise son zamanlarda maglev uygulamalarının dünyanın çeşitli ülkelerinde deneme amaçlı gösterilerde kullanıldığını, kendilerinin de ürettikleri tek kristal süperiletkenlerle, bir model üzerinde deneme yaptıklarını belirtti.

Çevre dostu ve hızlı bir sistemRaylı sistemlerin yanı sıra sağlıkla ilgili MR cihazında, kardiyolojik cihazlarda da kullanılan tek kristal üretimini Türkiye'de ilk kez KTÜ'de gerçekleştirdiklerinin altını çizen Aydıner, “Üretimden sonra çabamız, dünyanın pek çok ülkesinde de yapılan bu tek kristali, uluslararası literatüre sokmaktı. Bunu da başardık. Şu anda kabul edilen yayınlarımızla uluslararası arenada biz de varız diyebiliyoruz” ifadelerini kullandı. Üniversite kampüsünde gösteri amaçlı manyetik raylı tren (maglev) yapılması konusunda bir hedefleri olduğunu kaydeden Aydıner, maliyeti fazla ancak çevre dostu, yakıt kullanılmayan ve hızlı bir sistem olan maglevi, 2045 yıllarında Japonya'nın kurmayı planladığını anlattı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.