Öne Çıkanlar adom ajans adom medya istanbul esenyurt esenyurt gazetesi

GÜNÜN HABERLERİ…

Gazeteci Yazar - Nezir KARAYÜN ile

Günlük ve Güncel, Gündemlere dair kısa.. kısa.. Haberler

 

GÜNCEL HABERLER

 

Mevsimlik İşçiler, Eski Cezaevini Köye Çevirdi

Afyonkarahisar'da boşaltılan cezaevi, mevsimlik işçilerin kullanımına açıldı. İşçiler, 2007'de kapatılan cezaevini kendileri için yaşam alanına çevirdi.

 

Afyonkarahisar'ın Sultandağı ilçesinde boşaltılan cezaevi, mevsimlik işçilerin kullanımına açıldı. Kirazıyla ünlü Sultandağı'na çalışmak için gelen mevsimlik tarım işçileri, 2007 yılında kapatılan Sultandağı Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nu, kendileri için yaşam alanına çevirdi.

 

İnternetten Bebek Satanlar Çoğadı,

İnternette bebek ticareti bir türlü durdurulamıyor. Devletin kapattırdığı bloglar yine çoğaldı. Çocuk satıcılarıyla alıcılar arasındaki pazarlıklar 40 bin TL'den başlıyor.

 

İnternet üzerinden yasadışı yollarla bebek ticareti yapan kişiler durdurulamıyor. Şikâyetler üzerine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından kapattırılan bebek ticaret blogları, tüm yaptırımlara rağmen yayınlarını sürdürüyor. Çocuklarını evlatlık vermek isteyen ve evlatlık arayanların buluşma noktası olan bloglarda, bebek pazarlığı 40 bin TL'den başlıyor. Evlilik dışı hamile kalan veya bakamadığı gerekçesiyle bebeklerini satışa çıkaran anneler, e-posta veya cep telefonu numaralarını siteye bırakarak alıcı bekliyor

 

Yüzde 15 Zamlandılar

Fındık ve Antep fıstığında yaşanan fiyat artışı fındık ve fıstıklı çikolata, şeker ve lokum fiyatlarını yüzde 15 artırdı.

 

Ramazan Bayramı'na sayılı günler kala ikram edilecek çikolata, şeker ve lokum alışverişleri yoğunlaştı. Reyonları süsleyen şekerlemeler her yıl olduğu gibi ağırlanacak misafirlere göre alınıyor. Ancak bu yıl fındık ve Antep fıstığında yaşanan fiyat artışı fındık ve fıstıklı çikolata, şeker ve lokum fiyatlarını yüzde 15 artırdı. Bir hafta önce toz şekere gelen yüzde 7'lik zam ise şekerleme fiyatlarına yansıtılmadı.

 

Osmanlı Modeli Çözüm

Yunanistan için karar verilen kurtarma paketi, akıllara Osmanlı İmparatorluğu'nun dağılma döneminde kurulan Düyun-u Umumiye idaresini getirdi.

 

Yunanistan, sabaha kadar süren toplantılar sonrasında Avrupalı liderlerle üçüncü kurtarma paketini alma konusunda anlaştı. Eurogroup Başkanı Jeroem Dissjelboem, kritik toplantı sonrasında ilk kez konuştu ve Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nden çıkmayacağını söyledi. Anlaşma sonrasında Angela Merkel de konuştu. Merkel, Alman Parlamentosu'nu olağanüstü toplantıya çağıracaklarını söyledi. Yunanistan bu anlaşmayla üçüncü kez Avrupa'dan kurtarma paketi almış oldu. Yunanistan için karar verilen kurtarma paketi akıllara Osmanlı İmparatorluğu'nun dağılma döneminde kurulan Düyun-u Umumiye idaresini getirdi.

 

Çinli Şirket, Türkiye'ye Yatırım Yapmaktan Vazgeçti

Osmangazi Elektrik Dağıtım AŞ'nin çoğunluk hissesini almak için anlaşan Çinli şirket, bu satın almadan vazgeçtiğini Enerji Bakanlığı'na bildirdi.

 

2009 yılında özelleştirilerek Yıldızlar SSS Holding'e devredilen ancak TETAŞ'a borcunu ödeyemediği için yönetimine Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından el konulan Osmangazi Elektrik Dağıtım AŞ'nin (EDAŞ), Çinli CMEC'e satış süreci sürpriz bir şekilde durdu.

 

Ekonomideki Başarısızlık AK Parti'nin Oylarını Düşürdü

Metropoll'ün araştırmasına göre; son bir yılda AK Parti'nin politikalarını olumsuz bulanların oranı arttı. Cumhurbaşkanlığına güven azaldı.

 

Kaçırılan Genç Kız 9 Gündür Bulunamadı

Afyon'da bir gece yarısı evlerinin avlusundan kaçırılan Hacer Metin'den 9 gündür haber alınamıyor. Aile üniversite hazırlığında olan kızın bulunamamasına isyan etti.

 

Afyonkarahisar'ın Şuhut ilçesi Efe köyünde bir gece yarısı evlerinin avlusundan kaçırılan Hacer Metin'den 9 gündür haber alınamıyor. Liseyi bitiren ve üniversite tercih aşamasında olan genç kızın iletişim fakültesi okumak istediği öğrenildi.

 

Ailesi kızlarını kaçıranlardan şikayetçi oldu. Kaçıranların yakınlarının yerini bildiğini iddia eden aile, bulunamamasına anlam veremediklerini ifade ederek, güvenlik güçlerine sitem etti.

 

KCK, Tümüyle Bir Ateşkesin Bitmesinden Söz Etmiyor

 

KCK'dan gelen açıklamayı değerlendiren HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Biz şunu anladık; yani tümüyle bir ateşkesin bitmesi durumundan söz etmiyorlar." dedi.

 

Demirtaş: KCK, Tümüyle Bir Ateşkesin Bitmesinden Söz Etmiyor

Koalisyon turları öncesi çalışmalarını Ankara'da sürdüren HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, partisinin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı öncesi HDP Genel Merkezi girişi sırasında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Demirtaş, "KCK'nın yaptığı açıklamadan da biz şunu anladık, yani tümüyle bir ateşkesin bitmesi durumundan söz etmiyorlar." dedi.

 

Kılıçdaroğlu ile Başladı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, koalisyon görüşmeleri için ilk durağı olan CHP Genel Merkezi'ne geldi.

 

Koalisyon hükümeti kurulması için TBMM'de grubu bulunan 4 siyasi parti arasındaki görüşme maratonu resmen başladı. Hükümeti kurma görevi alan AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, teamüllere uygun şekilde ilk olarak ana muhalefet partisi CHP'nin kapısını çaldı. Başbakan Davutoğlu, daha önce saat 14.00 olarak duyurulan görüşme için CHP Genel Merkezine saat 14.10'da geldi.

 

 

 Kayıp Kadın İçin Ümitli Çalışma Devam Ediyor

Eskişehir’in Mihalıççık ilçesinde 3 gün önce kaybolan 30 yaşındaki kadın için başlatılan arama çalışmaları aralıksız olarak sürerken, son olarak AFAD’ın termal dürbünleri devreye sokuldu.

 

Başvuru Tarihi Uzatıldı

Bu yıl beşincisi düzenlenen 'Üniversitelerarası Kültür Ürünleri Tasarım Yarışması'na başvurular 31 Ağustos'a kadar devam ediyor.

 

İha Muhabirine Polis Engellemesi

Kars’ın Kağızman ilçesine şüpheli bir araca yapılan operasyonu görüntülemeye çalışan İHA muhabiri, polis tarafından engellenmek istendi.

 

Didim'de Orman Yangını Sahile Doğru İlerliyor

Aydın’ın Didim ilçesinde çıkan orman yangını otellerin bulunduğu sahile doğru ilerlerken, yangının turistik tesislere ulaşmaması için havadan ve karadan müdahale ediliyor.

 

Rus, geri gönderdi

Rusya 23 Ton Nektarin ve 10 Ton Şeftaliyi Türkiye'ye Geri Gönderdi

Rusya, Türkiye'den ithal edilen 23 ton nektarin ve 10 ton şeftalide insan sağlığına zararlı haşere bulunduğu gerekçesiyle ülkeye girişine izin vermedi.

 

Ukrayna'da Sovyet Simgelerine Veda

Ukrayna'da ülkeyi Sovyet simgelerinden arındırmak için kollar sıvandı.

 

Perdelerini Açıyor

Şehir Tiyatroları'nın, Haziran Ayında İstanbul seyircisiyle buluşan ve büyük beğeniyle izlenen Açıkhava Yaz Oyunları Ağustos Ayında da devam ediyor.

 

Otopark Protestosundaki Silahlı Saldırı

CHP Ankara İl Başkanı Keskin: - 'Ankaralılar, yaşamlarını kolaylaştırmak iyileştirmek ve geliştirmekle görevli Büyükşehir Belediye Başkanı'nı ve yönetimini, uygulamalarını sorgulamak zorundadırlar' CHP Ankara İl Başkanı Adnan Keskin, Ulus'ta esnafın otopark protestosu sırasında bir kişinin hayatını kaybetmesini değerlendirirken 'Ankaralılar, yaşamlarını kolaylaş...

 

Borsa Yatırım Fonları Yüzde 0,20 Değer Kazandı

Bankalar ve bazı aracı kurumlar tarafından oluşturulan yatırım fonlarına katılma belgelerinden borsa yatırım fonları yüzde 0,20, tahvil bono yatırım fonları yüzde 0,12, uluslararası yatırım fonları yüzde 0,53 değer kazandı.

 

Yabancı Dil Bilen Hakem Sayısı Artmalı

Uluslararası Müsabakalara Giden Yabancı Dil Bilen Hakem Sayısı Artmalı'

Adana Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Abdulkadir Ataşbak, uluslararası müsabakalara giden yabancı dil bilen hakem sayısının artması gerektiğini söyledi.

 

Battal İlgezdi, Hakkındaki İddialarla İlgili Açıklama Yaptı

Emlak yolsuzlukları ile adı anılan Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, CHP İl Başkanı Murat Karayalçın'la birlikte basın mensuplarının karşısına geçti.

 

Suriye'deki İç Savaş

Suriye ordusuna ait helikopterin Halep kentine bağlı Bab ilçesinde çarşıya düzenlediği 'varil bombalı' saldırıda 35 kişinin hayatını kaybettiği, 50'den fazla kişinin yaralandığı bildirildi.

 

Ağbaba, Taş Ocağı Sorununu Meclis'e Taşıdı

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Battalgazi ilçesine bağlı Beydağı mahallesi yakınlarında kurulmak istenen ve halkın tepkisini çeken taş ocağı için Meclis’te soru önergesi verdi.

 

Ağabeyinin Kullandığı Otomobilin Çarptığı Kişi Öldü

Trabzon'da, birlikte gittikleri teravihten otomobiliyle dönen 85 yaşındaki Hacı Ahmet Sadık, yürüyerek dönmeyi tercih eden kardeşi 80 yaşındaki Mustafa Sadık'a çarptı.

 

Emeklilik Fonları

Bireysel Emeklilik Sistemine (BES) dahil şirketler tarafından oluşturulan bireysel emeklilik fonları yüzde 0,19, gruplara yönelik emeklilik fonları yüzde 0,21 değer kazandı.

 

Yenişehir Rekreasyon Alanına Kavuştu

Yenişehir Belediyesi’nin önemli projelerinden biri olan 9. Cadde Rekreasyon Alanı tamamlanarak hizmete girdi.

 

Melikgazi'ye Yeni Çöp Toplama Aracı

Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, günden güne büyüyen ve gelişen Melikgazi İlçesinde daha etkin, verimli ve seri hizmet sunabilmek amacıyla araç parkını her geçen gün yeni alınan araçlarla genişlettiklerini söyledi.

 

Yatırım Fonlarının Performansı

Bankalar ve bazı aracı kurumlar tarafından oluşturulan yatırım fonlarına katılma belgeleri içinde en fazla değer kazanan ve kaybeden 10 katılma belgesi ile değişim oranları fonmarket.com'dan alındığı şekliyle şöyle gerçekleşti: Fon 9 Temmuz fiyatı (TL) 10 Temmuz fiyatı (TL) Günlük Değişim Yüzde Başkent.

 

Bağcılar Belediyesi'nden Yetim Çocuklara Kıyafet Yardımı

Bağcılar'da Ramazan Bayramı öncesinde iş adamlarının katkısıyla bin 200 yetim çocuğa kıyafet yardımı yapıldı.

 

Devlet Hastanesi'nde Başhekim Belirsizliği

9 ayda 2 başhekimin görev yaptığı ve şu anda başhekimi bulunmayan Bilecik Devlet Hastanesi’nde belirsizlik devam ediyor.

 

AK Parti Milletvekilleri Gso'da

AK Parti Gaziantep Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Abdulhamit Gül, Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer ile Gaziantep Sanayi Odası’nı (GSO) ziyaret etti.

 

Yatırım Fonları Endeksleri

Bankalar ve bazı aracı kurumlar tarafından oluşturulan yatırım fonlarına katılma belgelerinden hisse senedi yoğun fon endeksi yüzde 1,92, karma fon endeksi yüzde 0,99 değer kazandı.

 

9 Yaşında 91 Kilolo

Mardin’in Kızıltepe ilçesine bağlı Eskim köyünde yaşayan 9 yaşındaki 91 kiloluk Muhammet Sina Pulat, düzenli bir şekilde okula gidip, yaşıtları gibi oyun oynamak istiyor.

 

Barolar; Avukatlık Yasası Adalet Bakanı ile Görüştü

Aralarında Mersin’in de olduğu 6 bölge barosu, Adalet Bakanı Kenan İpek’e rapor sunarak Avukatlık Yasası’nda yapılmasını istedikleri hukuksal düzenlemeler için destek istedi.

 

Opet'ten 'Temiz Tuvalet Tırları

OPET, karayollarında oluşacak tatil ve bayram yoğunluğu esnasında istasyon tuvaletlerinde hijyenik temizlikleri hızlandıracak.

 

Dünya 2'ncisi Okçuya Altın Hediyesi

ABD'de yapılan Dünya Okçuluk Gençler Şampiyonası'nda ikinci olan Serdar Bortay Maraş'a İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Atik Ekin tarafından altın hediye edildi.

 

Kamuda Şiddete Hayır' Açıklaması

Mustafakemalpaşa'da Tarım Orkam-Sen, Toç Bir-Sen, Türk Tarım Orman-Sen, Veteriner Hekimler Odası ve Veteriner Sağlık Tek. Derneği, kamuda şiddetin son bulması maksadıyla ortak basın açıklaması yaptı.

 

Başkan Karaçoban'dan Kadir Gecesi Mesajı

Alaşehir Belediye Başkanı Dr. Gökhan Karaçoban Kadir Gecesi dolayısıyla yayımladığı mesajında birlik ve beraberlik duyguları içinde Kadir Gecesine ulaşmanın heyecanını ve sevincini yaşadıklarını belirtti.

 

Kur'an Kursu Öğrencilerine Trafik Eğitimi

Niğde Emniyet Müdürlüğü “ Trafik Güvenliği Stratejisini ve Eylem Planı” nın ve “ Trafik Dedektifi”nin ilimizde uygulanması ile ilgili yürütülen faaliyetler kapsamında Yaya Eğitim faaliyetleri çerçevesinde Yaz Kur’an Kursu öğrencilerine yönelik; Trafikte yaya güvenliği kuralları, karşıdan karşıya geçiş kuralları, güvenli bisiklet sürme, kask kullanımının ve emniyet kemerinin faydaları, yaya güvenliği ve trafik levhalarının bilinirliğini konularında kurs öğrencilerine seminer verildi.

 

Kalbin Düşmanları: Kolesterol ve Yağ

Son yılların en önemli sağlık sorunlarının başında gelen koroner kalp hastalıkları, ani ölümlerin birincil nedenleri arasında yer alıyor.

 

Gevaş Sulama Suyuna Kavuşuyor

Van’ın Gevaş ilçesinde, DSİ tarafından sulama suyunun daha verimli kullanılabilmesi için 5 yıl önce başlatılan kapalı boru sistemi projesi tamamlanmayınca eski su kanalından yeniden suyun verilmesi çalışmalarında sona gelindi.

 

Gurbetçilere Mektuplu Uyarısı

Giresun Emniyet Müdürlüğü tarafından il dışında yaşayan Giresunlulara mektup gönderilerek, bayram tatili dolayısıyla bölgeye geleceklerden trafik kurallarına uymaları istendi.

 

Suriye'den Türkiye'ye Geçmeye Çalışan 450 Kişi Yakalandı

Genelkurmay Başkanlığı, Suriye’den Türkiye’ye geçmeye çalışan 450 kişinin yakalandığını açıkladı.

 

Endonezya'da Bayram Ziyareti Telaşı

Endonezya'da milyonlarca insan her Ramazan Bayramı olduğu gibi köylerine ziyaret etmeye hazırlanırken, bugünden itibaren terminal ve istasyonlarda büyük yoğunluk yaşanıyor.

 

Suriyelilerin Yüzde 78'i Türkiye'den Gitmeyi Düşünmüyor

Türk Kızılayı'nın Şanlıurfa'da yaşayan Suriyelilerle ilgili hazırladığı 'Türk Kızılayı Toplum Merkezi İhtiyaç Analizi Raporu'na göre Türkiye'de yaşayan 1,8 milyon Suriyeli’nin en fazla kamp dışında yaşadığı şehir İstanbul. Ve mültecilerin yüzde 78'i, imkanları olsa bile Türkiye'den gitmeyi düşünmüyor.

 

Karma Yatırım Fonlar Yüzde 0,32 Değer Kazandı

Bankalar ve bazı aracı kurumlar tarafından oluşturulan yatırım fonlarına katılma belgelerinden karma yatırım fonlar yüzde 0,32, para piyasası yatırım fonları 0,07 değer kazandı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.