Öne Çıkanlar istanbul Doç. Dr. Mustafa Cem Özbek semih behadır AB-Türkiye ilişkileri Kafdağı Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Yusuf Taş

GROHE su tasarrufu sağlayan teknolojilerde öncü
 GROHE’nin ‘Türkiye’de Su Kullanımında Tasarruf Bilinci Araştırması’na

göre; Türk halkının yüzde 85’i evlerinde su ve elektrik tasarrufu sağlayan ürünlere sahip olmayı önemsiyor.

GROHE ürünleri kullanan 4 kişilik bir ailenin evinde sağlanacak yıllık su tasarrufuyla yine GROHE ürünleri kullanan 5 kişilik bir ailenin yıllık su tüketimi karşılanabiliyor.

Yeryüzünde bulunan suyun yüzde 97’si tuzlu sudan oluşuyor ve sadece yüzde 3’ü insanların içme suyu, tarımda sulama ve evlerdeki diğer ihtiyaçları için kullanılabiliyor. Bu yüzde 3’lük oran ise doğru şekilde kullanılmadığı için dünyadaki kullanılabilirsu kaynakları her geçen gün azalıyor. Suyun bilinçsiz kullanımı, suyun önemli bir kısmının bulunduğu yerde ya da bir noktadan diğer bir noktaya aktarılması sırasında buharlaşması, tarımdaki yanlış sulama sistemleri, su kaynaklarının azalmasının en önemli nedenleri.

Dünyada baş gösterecek su sıkıntısının 2050 yılına kadar Ortadoğu ülkeleri başta olmak üzere 54 ülkede çok etkili olması bekleniyor. Dünyada halen 1,1 milyar insanın temiz içme ve kullanma suyundan yoksun olması, her yıl 5 milyon insanın temiz su kullanamadığı için ölmesi gibi konulara dikkat çekmek için her yıl 22 Mart tarihi Birleşmiş Milletler kararıyla Dünya Su Günü olarak kutlanıyor.

Türkiye’de Su Kullanımında Tasarruf Bilinci Araştırması

Su kaynaklarının giderek azalması konusunda, dünyadaki her bireyin, kurum ve kuruluşun üzerine düşen bir sorumluluk olduğuna inanan dünyanın önde gelen sıhhi tesisat üreticisi GROHE bu bilinçle, su tasarrufu sağlayan yüksek teknolojili ürünlerinin geliştirilmesini ve kullanımının yaygınlaşmasını hedefliyor. Bu çerçevede çeşitli araştırmalar yapan GROHE son olarak Türkiye’de Su Kullanımında Tasarruf Bilinci Araştırması gerçekleştirdi.

GROHE’nin TNS işbirliğiyle gerçekleştirdiği ve Türkiye genelini temsil eder nitelikteki toplam 18 ilde 18 yaşın üzerindeki 1448 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen araştırmada öne çıkan sonuçlar şöyle;

Katılımcıların yüzde 62’si su tasarrufunu önemserken, yüzde 17’si su tasarrufu konusunda herhangi bir şey yapmıyor. Yapılan su tasarruf yöntemlerinin başında ise hem kendisi hem de çocuğu olanlar için “Elleri yıkarken, dişleri fırçalarken, traş olurken musluğu gereksiz yere açık bırakmamak” geliyor. Çocuğu olanların yüzde 19’u ise su tasarrufu konusunda çocuklarına herhangi bir açıklama yapmıyor.

Su ve elektrik ile çalışan ürün satın alırken, katılımcıların yüzde 85’i alınacak ürünün elektrik/su tasarrufu sağlıyor olmasını “önemli” ya da “çok önemli” olarak görürken, yüzde 5’lik bir kesim ise bu durumu önemli görmüyor. Geri kalan yüzde 10’luk kesimin ise bu konu ile ilgili net bir yorumu bulunmuyor. Kentlerde yaşayanlarda alınacak ürünün su ve elektrik tasarrufu yapıyor olmasına daha duyarlılar. Ürün satın alımı sırasında elektrik ve su tasarrufu yapıyor olması yüzde 85 düzeyinde önemli bulunmasına rağmen katılımcıların sadece yüzde 44’ünün evinde elektrik ve su tasarrufu sağlayan ürün bulunuyor. Bu özelliğe sahip ürünlerin ise yüzde 35 ile çamaşır makinası veyüzde 22 ile buzdolabı geliyor. Evinde çift kademeli rezervuar olanların oranı yüzde 2,8 iken su tasarrufu sağlayan perlatör olanların oranı ise yüzde 0,1.

Tüm dünyada evlerde kullanılan suyun yüzde 33’ü duş ve banyolarda sarf ediliyor

Dünyanın önde gelen sıhhi tesisat üreticisi GROHE, hem ürün geliştirmeye yönelik çalışmalarına zemin oluşturması hem de su kaynaklarının doğru kullanımı konusunda bir bilinçoluşturmak amacıyla dünyada da çeşitli araştırmalar gerçekleştiriyor. Bu araştırmaların sonuçlarına göre; dünyada insanların evlerinde kullandıkları suyun yüzde 33’ü duş ve banyolarda, yüzde 32’si tuvalet rezervuarlarında, yüzde 12’si çamaşır yıkamak için, yüzde 9’u kişisel bakım sırasında, yüzde 6’sı bulaşık yıkarken, yüzde 2’si içme ve yemek pişirme amaçlı ve yüzde 6’sı da diğer amaçlar için sarfediliyor.

Tüm bu veriler GROHE’ye insanların su kullanımı sırasında tasarruf sağlanabilecek alanları ve dolayısıyla su tasarrufuna katkıda bulunmak için ne tür ürünler geliştirilmesi gerektiği konusunda da ipuçları veriyor.

GROHE ürünleri evdeki su sarfiyatını neredeyse yarı yarıya düşürüyor

Banyo ve mutfaklarda, rezervuarlar, batarya gibi ürünleri su tasarrufu sağlayan, yüksek teknolojili ve modern ürünlerden seçmek çok ciddi oranlarda su tasarrufu sağlıyor. Örneğin GROHE Ecojoy özelliğine sahip ürünler ve banyo bataryaları banyo ve duşta sarf edilen suda yüzde 54 oranında tasarruf sağlayabilirken, bu oran çift kademeli rezervuar kullanımında yüzde 53, su tasarruflu mutfak bataryaları kullanımında ise yüzde 65’e ulaşabiliyor.

Evlerin sıhhi tesisatlarında kullanılan ürünlerin su tasarrufu sağlayan ürünlerden seçilmesi durumunda 4 kişilik bir ailede toplamda 189,800 litre olan yıllık su tüketimini 84,480 litreye düşürmek mümkün. Kısaca GROHE ürünleri kullanan 4 kişilik bir ailenin evinde sağlanacak yıllık su tasarrufuyla yine GROHE ürünleri kullanan 5 kişilik bir ailenin yıllık su tüketimi karşılanabilir. 4 kişilik bir ailenin su tasarrufu ise o evin bütçesinde, sadece doğru sıhhi tesisat seçimine dayalı olarak yılda yaklaşık 338 TL’lik bir bütçe tasarrufu anlamına geliyor.

GROHE’den su tasarrufu teknolojiler

Geliştirdiği lavabo, duş, termostatik, mutfak bataryası ve gömme rezervuar gibi sıhhi tesisat ürünlerinde su tasarrufu teknolojilerine odaklanan GROHE, geliştirdiği zaman ayarlı bataryalarla, yılda yüzde 67’ye varan oranlarda su tasarrufu olanağı sunuyor. Geliştirilen

teknolojiler sayesinde geleneksel bir bataryanın kullanıldığı ve dakikada 13 litre su akan bir lavaboda el yıkarken yılda yaklaşık 284 metreküp su sarf edilirken, GROHE’nin self closing (zaman ayarlı) özelliğine sahip Europlus E bataryası dakikada 6 litre ve yılda 94 metreküp su sarf ediyor.

GROHE EcoJoy™ özelliğine sahip bazı el duşları ise mükemmel su akışından taviz vermeden duş alırken dakikada sadece 5,8 litre su sarfediyor. Çift kademeli kumanda panelleri gömme rezervuar kullanımında harcanan suyu yarı yarıya azaltıyor. GROHE termostatik bataryalarda bulunan GROHE EcoButton özelliği sayesinde de su tüketimi yüzde 50 oranında azalıyor.

GROHE SilkMove® ES özelliği ise enerjiden tasarruf etmenin diğer bir yolu. Geleneksel bir tek kumanda kollu batarya, orta pozisyondayken sıcak ve soğuk suyu karıştırır. Oysa insanlar ellerini yıkamak veya dişlerini fırçalamak gibi birçok durumda sadece soğuk suya ihtiyaç duyarlar. GROHE SilkMove® ES özellikli yeni tek kollu bataryalarda kumanda kolunu orta konumdayken, soğuk su modunda açılıyor ve hiç sıcak su tüketmiyor, dolayısıyla da enerji tasarrufuna katkı sağlıyor.

GROHE TurboStat teknolojisi ile donatılmış termostatik bataryalarla ise istenilen ısıya saniyenin üçte biri zamanda ulaşabiliyor. Suyun sıcaklığını ayarlarken akıtılan su miktarı en aza indirilebiliyor. Çünkü istenilen su sıcaklığına çok kısa sürede ulaştığı için suyu ayarlamak için gereksiz su tüketimi yapılmıyor. Böylelikle banyo yaparken su tasarrufu da sağlanabiliyor. LGA tarafından yapılan testlerde ani basınç değişikliklerinde istenilen su sıcaklığına en kısa sürede ulaşan ürün olarak GROHE Termostatik Bataryaların test birinciliği bulunuyor.

GROHE Group hakkında

GROHE Group, Grohe AG, Hemer; Joyou AG, Hamburg ve yurtdışı pazarlardaki diğer iştiraklerden oluşmaktadır. GROHE Group dünyanın önde gelen sıhhi tesisat donanımları sağlayıcısıdır.

GROHE Group, global GROHE markası kalite, teknoloji ve tasarımın yanı sıra “PureFreude an Wasser” felsefesini sunmayı amaçlayan sorumluluktan oluşan marka değerlerinden güç almaktadır. Grup, JOYOU markası ile de hızla büyüyen Çin pazarına hizmet etmektedir.

GROHE Group S.àr.l.,Luxembourg’unöncülüğünde, grubun dünya çapında 9.300 civarında (bu sayının yaklaşık 3.500'ü Joyou'dadır) çalışanı bulunmaktadır. GROHE'nin Almanya'daki çalışan sayısı yaklaşık olarak 2.400'dür. Almanya’daki üç üretim tesisinin yanı sıra, diğer pazarlarda da birçok tesise sahip olan GROHE Group, 2013 yılında, 1,45 milyar Avro tutarında konsolide satış rakamına ulaşmıştır.

Ocak 2014’te LIXIL Group ve Japon Kalkınma Bankası tarafından satın alınan GROHE Group halen satışlarının yüzde 85'ini Almanya dışında gerçekleştirmektedir.

LIXIL Group, inşaat malzemeleri ve ev teçhizatları sektörlerinde küresel bir liderdir. 1 Nisan 2015 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere (ilgili düzenleyici kuruluş onayları ve şirket içi prosedürlerinin

tamamlanmasının ardından) LIXIL Group’unglobal sıhhi tesisat ürünleri iş kolu yeni LIXIL Su Teknolojisi Grubu (LWTG) iş birimine entegre edilecektir. GROHE, AmericanStandard, Joyou ve LIXIL/INAX markaları LWTG içinde bağımsızlıklarını sürdüreceklerdir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.