Öne Çıkanlar Başak Sancar çardak altı sohbetleri başbakanlık garou sporcu sertifikaları

Değiştirmeleri Gerekiyor

 

13 AĞUSTOS 2015, İSTANBUL – Euler Hermes Türkiye, giderek büyüyen karşılıksız çek sorununun önüne geçilmesi için işletmelerin yapılandırılmış çözümlere ihtiyaç duyduğunu belirtti. Yılın ilk yarısında karşılıksız çek işlemi tutarındaki yüzde 32’lik artışın piyasadaki tahsilat riskinin yükselişini gözler önüne serdiğini vurguladı.

“Tahsilat konusunda en düşük performans gösteren ülkelerden biriyiz”

Vadeli çek sistemine muadil olarak görülebilecek ticari alacak sigortası ile şirketlerin alacaklarının yönetiminde önemli avantajlar elde ettiğini belirten Euler Hermes Türkiye Genel Müdürü Özlem Özüner, “Tahsilat konusunda Euler Hermes yaklaşık 44 ülkeyi bir endeks üzerinden inceliyor. Bu endekse baktığımızda en düşük performans gösteren ülkelerden biriyiz. Karşılıksız çeklerin artmasıyla birlikte de tahsilat oranı düşüyor, ticaretteki artan vadeler işletme sermayesi ihtiyacını artırıyor. Vadelerin uzaması ise ülkemizde işletmelerin sermayelerinin yetersiz olmasından kaynaklanıyor. Çözüm, ticari alacak sigortası ile entegre çalışacak finansman seçeneklerinde yatıyor. Alacakları sigortalanmış firmaların ilgili alacaklarını ihtiyaçları çerçevesinde banka ve faktoring şirketleri nezdinde iskonto etmeleri hem sektörün sağlıklı büyümesine, hem de ihtiyaçların en doğru yöntemle karşılanmasına olanak sağlıyor” dedi.

“Şirketlerin çek kullanım mantığını değiştirmeleri gerekir”

Karekodlu çek uygulamasının tüm şirketler tarafından benimsenirse faydalı olacağını vurgulayan Özüner, “Kısıtlı bir kullanım beklenen faydayı yaratmayacaktır. Şirketlerin çek kullanım mantığını değiştirmeleri gerekiyor. Çek, kredili bir ödeme aracı değil. Bir işletmenin çek keşide etmesi, bu tutarın karşılığını hazır etmiş olması demek. Oysa Türkiye’de işletmeler birbirlerini ileri vadede ödeme yapmak üzere kredilendiriyorlar. Bu sigortanın görevi olmalı, işletmeler ciro ve stratejiye odaklanmalılar ” açıklamasında bulundu.

Teminat miktarı arttıkça, şirketlerin birbirleriyle daha güvenli ticaret yapmasını sağlıyoruz

Euler Hermes Türkiye, çek uygulamasının yurtdışında görülmediğini, özellikle Avrupa’da ticaretin tamamen alacak sigortası üzerinden yapıldığını belirttiÇek sisteminin hemen ortadan kalkmasını beklemediklerini anlatan Özüner, “Euler Hermes olarak sunduğumuz alacak sigortası gibi mekanizmalar, riskin üçüncü partiler tarafından değerlendirilmesine, daha etkin yönetimine ve sorun halinde tahsilatı ile desteği işletmelerin önüne getiriyor” dedi.

Ödenmeyen çeklerin, şirketlere şüpheli alacak olarak yansıdığını vurgulayan Özüner, “Kurtarılması çok zor olan ödenmeyen çekler, şirketlerin aktiflerinin belli bir yüzdesine mal oluyor ve aynı zamanda hem şirketlerin, hem de bankacılık sisteminin üzerinde operasyonel bir yük oluyor. Verdiğimiz teminat miktarı arttıkça, şirketlerin birbirleriyle daha güvenli ticaret yapmasını sağlıyoruz. Mali verileri bu çerçevede güçlenen firmaların bankalar nezdinde kredibiliteleri de ciddi oranda artıyor” şeklinde konuştu.Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.