Öne Çıkanlar Son Dakika Esenler Belediyesi Irak zeytinburnu haberleri iPhone akıllı telefon

CHP’li Adıgüzel’den mülteci raporu

 

CHP’li Onursal Adıgüzel "Türkiye’de bulunan sığınmacıları ve son dönem AB-Türkiye ilişkilerinde Suriyeli mülteciler alt başlığı altında yaşananlara dair durum tespiti" başlıklı bir rapor hazırladı. CHP'li Adıgüzel, Türkiye’de geçici koruma altında bulunan Suriyelilerin eğitim sorunlarının araştırılması için Meclise bir araştırma önergesinde verdi. CHP’li vekil, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nden Türkiye’de bulunan Suriyelilerin eğitim durumlarına ilişkin yer alan bilgilere göre 7 Nisan 2016 tarihi itibariyle toplam kayıtlı geçici koruma altındaki 2 milyon 749 bin 410 Suriyeli ’den 932 bin 033 kişinin okuma-yazma bilmediğini altını çizdi.

CHP İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, Türkiye’de geçici koruma altında bulunan Suriyelilerin eğitim sorunlarının araştırılması için Meclise bir araştırma önergesinde verdi. CHP’li vekil, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nden Türkiye’de bulunan Suriyelilerin eğitim durumlarına ilişkin yer alan bilgilere göre 7 Nisan 2016 tarihi itibariyle toplam kayıtlı geçici koruma altındaki 2 milyon 749 bin 410 Suriyeli ’den 932 bin 033 kişinin okuma-yazma bilmediğini altını çizdi.

MÜLTECİ RAPORUNUN ÖZETİ İSE ŞÖYLE:

“Türkiye’deki Suriyelilerin 932 bin 033’ü Okuma Yazma Bilmiyor ”

CHP İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, Türkiye’de geçici koruma altında bulunan Suriyelilerin eğitim sorunlarının araştırılması için TBMM Başkanlığına sunduğu araştırma önergesinde, Suriyelilerin eğitim durumuna ilişkin bilgilere yer verdi. Adıgüzel, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nden Türkiye’de bulunan Suriyelilerin eğitim durumlarına ilişkin edindikleri bilgiye göre, 7 Nisan 2016 tarihi itibariyle toplam kayıtlı geçici koruma altındaki 2 milyon 749 bin 410 Suriyeli’den 932 bin 033 kişinin okuma-yazma bilmediğini belirtti.


Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’ne bağlı Göç Politika ve Projeleri Dairesi Başkanlığı’ndan edinilen bilgilere göre, Türkiye’de kayıt altında olan Suriyelilerden okuma -yazma bilen fakat okul bitirmeyen kişi sayısı 362 bin 491,ana okul ve dengi 1, ilkokul ve dengi 447 bin 389, ortaokul ve dengi 179 bin 593, lise ve dengi 98 bin 353, önlisans ve dengi 12 bin 177, lisans ve dengi 40 bin 793, yüksek lisans ve dengi 3 bin 749, doktora ve dengi ise 237 olarak ifade edilmektedir.


Türkiye’yi ‘Kayıp’ bir Nesil mi Bekliyor?

UNICEF’in son verilerine göre, Türkiye’deki Suriyelilerin 1 milyon 350 binden fazlasını oluşturan 0-18 yaş arası çocuk nüfus içinde okul çağında olup okula devam edemeyen çocuk sayısının 500 bin olarak ifade edildiğini belirten Adıgüzel, “Suriyeli çocukların okullaşma oranının oldukça düşük olduğu ve gerekli tedbirler alınmadığı takdirde, Türkiye’nin önümüzdeki yıllarda bir ‘kayıp nesil’ tehlikesi ile karşı karşıya olduğuna dair ciddi araştırmalar mevcuttur” diye konuştu.“Uzmanlar, Türkiye’de bugün itibariyle üniversite eğitim çağına gelmiş öğrenci sayının 100 bine ulaştığına dikkat çekiyor” diye konuşan Adıgüzel, Türkiye’nin Suriyelilerin eğitimlerine ilişkin çok boyutlu bir eğitim krizi ile karşı karşıya olduğunu ifade etti.


“Yalnızca 73 Bin Suriyeli Çocuk Devlet Okullarında Eğitim Alıyor”


Mart 2016 tarihli “Türkiye’deki Geçici Koruma Statüsündeki Suriyelilere Yönelik 2016-2018 Dönemini Kapsayan Birinci Aşama İhtiyaç Analizi” rakamlarına göre, 2015-2016 eğitim-öğretim yılı için kamplardabulunan geçici eğitim merkezlerinde yaklaşık 82 bin, şehir merkezlerinde bulunan merkezlerde ise yaklaşık 155bin Suriyeli öğrencinin öğrenime başladığına, 73 bin öğrencinin ise devlet okullarında eğitim aldığına dikkatçeken Adıgüzel, “Suriyeli çocuklar, okullardaki alt yapı sorunları, ekonomik zorluklar, dil sorunu, dışlanma ve ayrımcılık gibi nedenlerden ötürü eğitime erişimde ciddi sıkıntılar yaşamaktadır” dedi.


“Geçici Eğitim Merkezlerinde Devamlılık Sorunu Var”

Kamplarda ve bazı şehirlerde bulunan geçici eğitim merkezlerinde, öğrenciler değiştirilmiş Suriye müfredatınadayalı Arapça eğitim alırken, devlet okullarına giden çocukların Türkçe eğitim aldıklarına dikkat çeken Adıgüzel, “Göç üzerine çalışan uzmanlar geçici eğitim merkezlerinde eğitimin belgelenmesi ve eğitimedevamlılık sorunu olduğunu belirtmekte, sağlanan eğitimin kalitesine yönelik eleştiriler yöneltmektedir” diye konuştu. Adıgüzel, Hayata Destek Derneği’nin son saha araştırması verilerine göre, yalnızca İstanbul’dayaşayan Suriyeli ailelerin %26,6’sında çalışan ve bu sebeple eğitim hakkına erişemeyen en az bir çocukolduğunu kaydetti.

Almanya gibi tam anlamda göç tecrübesi olan ülkelere referansla konuşan uzmanların, Suriyeli çocukların kısa süre sonra 
ülkelerine döneceği kabulüyle atılan adımların uzun vadede daha büyük sorunlara gebe olduğuna dikkat çeken Adıgüzel, “Bugün itibariyle ülkemizde yaşayan Suriyeli mülteci çocukların kayıp nesil halinegelmesinin önlenmesi için daha ileri düzeyde müdahaleler gerekmektedir” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.