Öne Çıkanlar Vu Şu Özgürlük Ve Demokrasi erman toroğlu Geri Dönüşüm Tesisi Genel Başkan Yrd. Yakup AKKAYA

Cezaevindeki çocuklara açık görüş izni

Adalet Bakanı Ahmet Kahraman tarafından yayınlanan genelgede açık görüşün 24-25 Nisan tarihlerinde açık olarak yapılması istendi. Cumhuriyet Savcılıları'na gönderine genelgede "Sayıları ve konumları değerlendirilmek suretiyle, adli suçlardan ve örgütlü suçlardan hükümlü ve tutuklular için ayrı gruplar oluşturulacak, her grubun görüş saatleri Cumhuriyet Başsavcılıkları ile cezaevi idareleri tarafından tespit edilecek. Bu grupların, aynı zamanda ve aynı görüş mahallinde birlikte bulundurulmaması sağlanacak" denildi.

Hükümlü ve tutuklular, belgelendirilmek suretiyle sadece anne, baba, büyükanne, büyükbaba ve kardeşleriyle açık görüş yapabilecek. Görüşmek isteyen kişilerin, akrabalık durumlarını nüfus idarelerinden veya ilgili konsolosluklardan verilen resmi belgelerle ispatlamaları istenecek.

Bakan Kahraman'ın genelgesinde şöyle denildi:

"Ancak anne, baba, büyükanne, büyükbaba ve kardeşi olmayan hükümlü ve tutukluların, üçüncü dereceye kadar olan akrabalarından en çok üç kişiyle, önceden haber verilmesi ve belgelendirilmesi kaydıyla görüşme yapmaları sağlanacak.

Hükümlü ve tutuklu sayısının, verilen açık görüş saatlerine bölünmesi suretiyle görüş gününe kadar gruplar oluşturulacak. Her grubun görüş saatleri, yakınlarına bildirilmek üzere hükümlü ve tutuklulara tebliğ edilecek. Hazırlanan program, ayrıca koğuşlara ve ziyaretçilerin görebileceği uygun yerlere asılmak suretiyle her ziyaretçinin, ziyaret gününde ve saatinde cezaevine gelmesi sağlanarak izdiham önlenecek.

Her grubun açık görüşü bittikten sonra görüş yerinde bulunan hükümlü ve tutuklular, görevliler nezaretinde dikkatli bir şekilde arandıktan sonra koğuş ve odalarına götürülerek burada sayılacak, kimlikleri fotoğraflı belgelerle kontrol edildikten ve grup mevcudunun tam olduğunun anlaşılmasından sonra ziyaretçilerin kurum dışına çıkmasına izin verilecek.

Açık görüşler, ceza infaz kurumunun oda ve eklentileri dışında, bu iş için ayrılmış özel bölümünde bulunmadığı takdirde, ceza infaz kurumu müdürünün uygun göreceği yerde yaptırılacak. İzdihamı, firar ve karışıklıkları önlemek, disiplin ve düzeni sağlamak için Cumhuriyet Başsavcılığı ve cezaevi yönetimi, zabıta ile iş birliği yaparak gerekli her türlü önlemi alacak."

Genelgede ayrıca açık görüşlerin, süresi yarım saatten az ve bir saatten fazla olmamak kaydıyla, 09:00-17:00 saatleri arasında yaptırılması, görüşmenin fiilen başladığı andan itibaren sürenin baz alınması da istendi.ANKA

Kaynak : haber7.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.