Öne Çıkanlar Son Dakika esenyurt gazetesi Türkiye Kemal Kılıçdaroğlu nezir karayün

Basın’dan Kültür Gezisi - Görüntülü Haber


 Yerel Basın Birliği Derneği genel başkanı Nezir Karayün organizasyonu ile başlatılan geleneksel kültür gezileri kapsamında düzenlenen Edirne gezisi, Edirne Valisi Dursun Ali Şahin ziyareti ile başladı. Şahin Valilik binasında ağırladığı 60 kişilik heyeti, samimi bir sohbet ile karşıladı.

 

Karayün, “Gezilerimiz devam edecek”

Yerel Basın Birliği Derneği genel başkanı Nezir Karayün, Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu’na davet için teşekkür ederken, Türkiye genelinde bulunan 2 şube 27 il temsilciliği tarafından hızla projelendirilerek hayata geçirilecek olan YBBD Kültür gezileri kapsamında Ülkenin her karış toprağını gezeceklerini ve bu geziler ile meslektaşlarıyla kaynaşacaklarını belirtti.

 

Şahin, “Edirne, Balkanlar'ın merkezidir”

“Şahin, yaptığı konuşmada, Edirne’nin bir günde gezilecek ve görülecek bir yer olmadığını söylerek başladığı konuşmasında, “Edirne, Türkiye'nin batıya açılan yüzü ve Balkanlar'ın merkezidir. Edirne 1361 yılında fethedildikten sonra her zaman önemini korumuş ve Bursa'dan sonra Osmanlı Devleti'ne 92 yıl başkentlik yapmıştır ve bende bu güzel şehrin 201. valisi olarak görev yapmaktayım” dedi.

Şahin, yerel basın hakkında ki düşüncelerini şu şekilde aktardı. “ Öte yandan, yerel basın ülke demokrasisi için çok önemli. Sizlerin de böyle örgütlenmesi bizleri mutlu etti. Yerel yönetimler yaptıkları yatırımlarını, etkinliklerini ve seslerini yerel basınla duyuruyor bu yüzden biz her zaman yerel basının yanında olduk ve olmaya devam edeceğiz” dedi.

 

 

Hacıoğlu, Gazeteci dostlarını ağırladı

“Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu , gezi öncesinde misafirlerini meşhur Edirne Ciğeri ikram ettiği öğle yemeğinde yalnız bırakmayarak Edirne Tarihi hakkında bilgiler verdi. “ Türkiye; klasik, kalıplaşmış turizm anlayışını geride bırakarak, alternatif turizmde de cazibe merkezi olma yolunda hızlı adımlarla ilerlemektedir. 2002 yılında en fazla turist çeken 17. Ülke konumundan bugün 6. Ülke durumuna gelmiştir. Hem Bakanlığımız hem de Müdürlüğümüz belirli sezonlarda değil, her sezon yüksek doluluk oranını yakalamak için ufuklarımızı açık tutmaktayız. Türkiye; kıyıları, turkuaz renkli denizleri, yumuşacık kumları, termal kaynakları, yaylaları, kayak yapılan dağları, antik değerleri, müzeleri, ören yerleri, tarihi ve kültürü ile 12 ay turist çekebilme özelliğine sahip ender ülkelerden biridir”

 

“Turizm Ülkenin dışarıya açılan penceresidir”

“Türkiye Ülke olarak; 2013 yılında 35 milyon turist ağırlayıp 32.3 milyar dolar gelir sağladık. 2014 yılında 36.8 milyon turist ağırlayıp 34 milyar dolarlık turizm gelirimiz oldu.2015 hedefimiz 38 milyon turist ve 38 milyar dolar gelir sağlamaktır.2023 hedefimiz 50 milyon turist ve 50 milyar dolar olarak 62. Hükümet Programı'nda yerini aldı.Turizmin ülkemiz ekonomisine katkısını bir cümle ile açıklamak gerekirse; Ihracatımızın ortalama %20 sini turizm sektörü sağlıyor. Cari açığımızın %32 sini kapatıyor” dedi.

 

“Edirne Tarihi Turizm geçididir”

“Edirne, Türkiye Turizminde çok önemli bir yer teşkil etmektedir. Edirne, tarihi kent dokusuyla " Yaşayan Osmanlı" olarak nitelendirilir. Ayrıca 600 yılı ayakta kalmayı başaran bir dünya imparatorluğunun askeri ve devlet teşkilat yapısının temellerinin oluşturulduğu yerdir. Edirne, tarih ve kültür turizminin ülkemizdeki en önemli merkezlerinden biridir. Ancak Saroz Körfezi'nde sahip olduğu yaklaşık 80 km sahil şeridi; doğal güzellikleri, deniz, kum ve güneş turizmi için batı ve güney kıyılarımıza gelecekte önemli bir rakiptir. Bugün Edirne, İstanbul'a en yakın Ege kıyısıdır. Edirne, Selimiyesi ve Kırkpınar'ı ile UNESCO dünya kültür mirasında Türkiye'yi temsil eden bir yerdir. Edirne; Anadolu, Balkanlar ve Saray Mutfağı Özellikleri ile Türkiye'nin en önemli gastronomi merkezlerinden biridir. İlimizde turizmin bir çok çeşidi yapılabilmektedir ve potansiyel olarak da bir çok argümanı içinde bulundurmaktadır. Spor turizmi gibi, kongre turizmi gibi, Yat turizmi gibi, Eğitim Turizmi gibi, Konak-Hotel turizmi gibi, agro turizmi gibi, sağlık turizmi gibi. Saros Körfez'inin en müstesna yerinde bulunan Enez, Dünya'ya açılan bir kapı gibi yat limanı yapılmaya en uygun şartları barındırmaktadır” dedi.


Yunanistan ve Bulgaristan Faktörü

“Edirne merkezi ise Yunanistan ve Bulgaristan'a sınır olması sebebiyle ve 200 km yakınında büyük şehir bulunmaması sebebiyle hem Balkanlar'ın sağlık turizminin merkezi olmaya hem de İstanbul’ un yükünü hafifletmeye en uygun adaydır. Ecdadımızdan kalan birçok tarihi eser restore edildikten sonra özel üniversite açmaya oldukça müsaittir. Bugün cezaevi olarak kullanılan Asakir-i Mansure-i Muhammediye binası gibi. Edirne Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak 2023 stratejisindeki hedefimizi 3 milyon yabancı turist ve 3 milyar dolar gelir olarak belirledik” dedi.

 

“2017 Kültür Başkenti olacağız”
“2017 Türk Dünya'sı Kültür Başkent'i olma çalışmamız, 2021 Avrupa Kültür Başkent'i olma çalışmamız, Uluslararası Kongre-Fuar ve Kültür Merkezi Projesi, Hızlı Tren Projesi, Havaalanı Projesi, Edirne Sarayı Örenyeri Projesi, Makedonya Saat Kulesi Projesi, Şükrüpaşa ve Hıdırlık Tabyaları Projeleri, Saros Körfezi Projeleri, Kamp-Karavan Turizmi Projesi, Sağlık Turizmi Projeleri, UNESCO'nun geçici listesinde bulunan Uzunköprü'nün Unesco Dünya Kültür Miras Listesine Girme Projesi, Adalet Kasrı Müzesi başta olmak üzere Kent Müzesi, Tarım Müzesi, Hamam Kültürü Müzesi, Göç Müzesi, Enez Müzesi, Balkan Harbi Müzesi projelerinin tamamlanması ile koyduğumuz hedefe ulaşmak zor olmayacaktır” dedi.

 

YBBD Teşekkür

Türkiye yerel basın birliği başkanı Nezir  Karayün, Yerel Basın Birliği Edirne gezileri için Otobüs tahsis eden Büyükçekmece Belediye başkanı Dr. Hasan Akgün’e ve Sabah 07:00 de Beylikdüzü merkez binası önünden başlayan gezi için seyahat esnasında kahvaltı veren Fikir Fabrikasına ve Yerel Basın birliği Edirne Temsilcisi Erdoğan Demir’e teşekkür etti.
YBBD Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.