Öne Çıkanlar hürbakış gazetesi adom ajans nezir karayün Türkiye TÜRK MİLLETİ

Basın Danışmanları  buluştu
Kahvaltıda; Belediyecilik ve Basın Danışmanlığının işleyişiyle ilgili karşılaşılan sorunlar üzerinde fikir alışverişinde bulunuldu, çözüm yolları arandı. Basın Danışmanlarının sorularını yanıtlayan gazeteci İsmail Küçükkaya, kurumlarda Basın Danışmanının önemine dikkat çekti. Küçükkaya, “Basın mensubu, Belediye Başkanının doğru tanınması, kamuoyu oluşturması konusunda önemli sorumluluklar üstlenmiştir. Danışman, doğruyu usulüne uygun söylemelidir ve bunun da çeşitli yöntemleri vardır” dedi. Ayrıca, etkili Basın Danışmanlığı için medya ile doğru, verimli ikili ilişkilerin kurulması gerektiğini belirterek, “Basın Danışmanı bölgesini araştırarak, haber olabilecek noktaları bilmeli. Medya ile güçlü ikili ilişkiler geliştirmelidir. Basına göndereceği haberleri yayın organının çizgisine göre gönderirse, kendine yer bulma şansını artıracaktır” dedi.
 
“Olumlu haberi yayınlatmak, olumsuz haberi engellemek ”
Belediyenin medyayla ilişkilerinde tüm yetki ve inisiyatifin Basın Danışmanında olması gerektiğini ifade eden Küçükkaya, “Yetki doğru kişide ise başarı gelir. Basınla ne kadar doğru ilişki kurarsanız, basında o kadar yer bulursunuz. Ayrıca medyaya az ve öz servis atmak ve haberleri özelleştirmek önemli” dedi. Küçükkaya, iyi haberi yayınlatmak kadar, kötü haberi engellemenin de Basın Danışmanının asli görevi olduğunu belirtti.
Muhabirlerin, belediyeyle ilgili haber yapmadan kendini geliştiremeyeceğini de söyleyen Küçükkaya, “İstanbul’da gazetecilik yapmak, muhabir için çok büyük şans ve belediyeler de muhabirlerin en ciddi haber kapılarından biri. Ben tüm muhabirlerimizden hayatın içinde olmalarını istiyorum. Siz belediyeler de lütfen muhabirlerimize belediyelerinizde yer açın” diye konuştu.
Karakoç “ Resmi statülerinin olması gerekiyor”
Kahvaltı programında söz alan Esenyurt Belediyesi Tanıtım Medya ve Basından sorumlu Başkan Danışmanı Metin Karakoç, Basın Danışmanlarının resmi statülerinin olması ve işleyişin başka birimler üzerinden olmaması gerektiğini ifade etti. Karakoç “ Basın Danışmanları tıpkı, aktif gazeteciler gibi hergün haber kovalayıp kendi kurumları ile ilgili en güzel, en flaş haberin yazılı ve görsel medyada yer alması için büyük emek sarf ediyorlar. Basın Danışmanlarının resmi olarak bir statüleri bulunmamaktadır. Basın Danışmanlarının da tıpkı Kültür Müdürü, Özel Kalem Müdürü gibi birim olması gerekiyor. İşleyiş olarak direk başkana bağlı gibi gözükse de evrak ve yasal prosedür işlemlerini yapmak için başka bir müdürlük üzerinden bu işlemi gerçekleştirmek zorunda kalıyor. Kendi bütçesi olan kendi müdürlüğü olan bir birim olarak bu durumun ortadan kalkması gerekiyor” dedi.
Karakoç “Ayrıca Basın Danışmanlarının da Sarı Basın Kartı alabilme yolunun açılması gerekmektedir. Çünkü Basın Danışmanları da gazetedeki arkadaşlar gibi sürekli resim çekip haber yapmaktadır” dedi.  
    
 
 
 
Basın Danışmanları Platformu çatı olacak
Başakşehir Belediyesinin misafiri olarak ilçeye gelen Basın Danışmanları kahvaltıda ayrıca; “Belediyelerin kamuoyuna tanıtım yöntemleri, belediye-medya-siyaset ilişkisi, Basın Danışmanlarının ve Belediyelerin güncel sorunları, Basınla sağlıklı ilişkilerin kurulması ve Belediyelerde PR çalışmaları” gibi konularda fikir alışverişinde bulundular. Danışmanlar ayrıca, Basın Danışmanları Platformu adıyla bu kahvaltıları daha düzenli hale getirmek ve katılımı artırmak için de çeşitli öneriler sundular.
Toplantıya Basın danışmanlarının yanı sıra, Marmara Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Recep Bozlağan da katıldı.
Toplantıya katılan danışmanlar:
·         Adalar Belediyesi (Sinan Karahan)
·         Bağcılar Belediyesi (Abdullah Arıdoru)
·         Bakırköy Belediyesi (Yalçın Çetin)
·         Başakşehir Belediyesi (Saadettin Acar)
·         Beykoz Belediyesi (Abdurrahman Cüneyd Fidancı)
·         Beylikdüzü Belediyesi (Mithat Yolcu, Hüseyin Türkoğlu)
·         Çekmeköy Belediyesi (Ahmet Savaş özpınar, Gökçe Öztürk)
·         Esenler Belediyesi (Hüseyin Akman)
·         Esenyurt Belediyesi (Metin Karakoç)
·         Fatih Belediyesi (Nurcan Albayrak)
·         Kadıköy Belediyesi (Arife Avcu)
·         Küçükçekmece Belediyesi (Gürol Kenar)
·         Maltepe Belediyesi (Zafer Yakut)
·         Sultangazi Belediyesi (Fazıl Ergüt)
·         Ümraniye Belediyesi (Ersin Çiçek)
·         Zeytinburnu Belediyesi(İsmail Uluhan)
·         Marmara Belediyeler Birliği (Fatih Sanlav)
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.