Gözle Görünmeyenler İnsanlık Dersi mi Veriyor Acaba?

Psikolog Francielle Morelli, corona virüsünün insanlığa açık bir mesaj yolladığını belirterek, çok güzel bir yazı kaleme almış ve bende bundan yola çıkarak bu yazıyı köşeme taşımak istedim.

“İnanıyorum ki evren, kuralları tepetaklak geldiğinde, bunları düzeltmenin bir yolunu bulur

Birçok anomaliyi ve paradoksu yaşadığımız bu günler düşündürücü…

Küresel ısınmanın çevreye yarattığı zararların endişe verici boyutlara ulaştığı, Çin ve onu takip eden birçok ülkenin bloke olmak zorunda kaldığı bir dönemde, ekonomi yerle bir olurken hava kirliliği önemli oranda azalmakta; hava düzelmekte, maske kullanmak zorunda kalırken aslında daha temiz bir nefes almaktayız.

VİRÜS BİZİ TEKRAR AİLE OLMAYA MECBUR BIRAKIYOR

Dışlayıcı politikaların ve ideolojilerin, tarihimizdeki aşağılık bir dönemi anımsatarak tüm dünyada artmaya başladığı bu tarihi noktada, bir virüs gelir ve bizi dışlanan, tecrit edilen, sınırlarda bloke edilen ve hastalık taşıyan yapar. Hiçbir suçumuz olmasa da. Beyaz, batılı ve business class yolcusu olsak da.

Üretime ve tüketime dayalı bir toplumda, günde 14 saat ne olduğu belli olmayan bir amacın peşinde, Cumartesimiz, Pazarımız, takvimde kırmızı ile belirtilmiş tatillerimiz olmadan koşarken, bir anda ‘Dur’ karşımıza çıkar. Evde, günlerce, dururuz. Karşılık ya da para ile ölçmeye alıştığımız, gerçek değerini hatırlamadığımız ‘zaman' ile hesaplaşmamız başlar. Hala onunla neler yapabileceğimizi hatırlıyor muyuz?

Çocuklarımızı büyütmeyi, öyle gerektiği için, başka kişilere, kurumlara devrettiğimiz bir dönemde virüs okulları kapatır, bizi alternatifler yaratmaya, anne ve babayı tekrar çocukları ile birlikteliğe zorlar. Tekrar aile olmaya mecbur bırakır.

TEK ÇIKIŞ YOLU TOPLULUK BİLİNCİ

İlişkilerin, iletişimin, sosyalleşmenin virtüel dünyanın sosyal medyasında gerçekleşerek, bizi yakın olduğumuza dair bir yanılsamaya ittiği bu dönemde virüs bizden gerçek yakınlığı çalar: kimse birbirine dokunamaz, öpemez, sarılamaz; birbirine uzak ve dokunamamanın soğukluğunda kalırız. Bunların anlamını ve önemini ne kadar göz ardı ettik?

Herkesin kendi bahçesini düşünmesinin kural olduğu bu dönemde virüs bize açık bir mesaj yollar: tek çıkış yolu aitlik duygusu, topluluk bilinci, başkasını düşünmek, kendinden daha büyük bir şeyi korumak ve onun tarafından korunmak. Paylaşılan sorumluluk, attığın adımın sadece kendi kaderini değil etrafındakilerin de belirlemesi ve senin kaderinin de onlara bağlı olması.

Öyleyse cadı avını, kimin suçlu olduğunu, sebebini düşünmeyi bırakır, onun yerine kendimize bundan neler öğrenebileceğimizi sorarsak, öğrenecek ve yapacak çok şeyimiz olduğuna inanıyorum. "

Evet, arkadaşlar çok güzel özetlemiş Psikolog Francielle Morelli

Ve bende diyorum ki!

Günümüzde paraya ilah gibi tapıp insanlığımızı, toplum olmanın bilincini unuttuğumuz bu günlerde belki de insanoğlunun karşısında çaresiz kaldığı bu küçücük virüs bize insan olarak unuttuğumuz bir çok şeyi hatırlatıp paranın sadece hayatı sürdürebilmemiz için bir ilah değil de sadece bir araç olduğunu önceliğimizin aile ve toplum bilincinin olmasını, paylaşmanın ne kadar güzel bir haz olduğunu, paranın, malın mülkün, öfkenin, hırsın menfaatlerin, kıskançlığın hiç bir öneminin olmadığını ve aldığımız her nefesin çok kıymetli olup hayatta kalma mücadelesi verirken bunları da hatırlamamıza sebep olmuş olabilir mi acaba?

Umarım kendimizle baş başa kaldığımız şu günlerde doğum gibi ölümünde var olduğu bu fani dünyada bir nebzede olsa bunları düşünüp, paranın verdiği ihtirastan arınmış olarak çıkar ve önümüzdeki günlere mutlu ve paylaşımcı insanlar olarak devam ederiz...

Çünkü belli ki evrene ve onun kurallarına borcumuz çok ve bize bunu bir virüs bedelini ödeterek hatırlatıyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.