Değerli Tüketiciler bu sayıdaki köşe yazımda sizlere,  
Aşağıda ki bu hususlar 22 Aralık 2015 Tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda Kabul edilmiştir. Sizlerin bilgilerine  sunuyorum,                                                                                                                                                                            
Finansal Hizmetler; Üye Devletler, uygun olduğu şekilde;
Finansal tüketici korumasına ilişkin düzenleyici ve uygulayıcı politikalar,
Görevlerini yerine getirmeleri için yeterli otorite ve kaynaklarla denetleyici kurumlar,
Hesaplar da dahil olmak üzere tüketici varlıklarının korunması için uygun kontrol ve sigorta mekanizmaları,
Finansal okuryazarlığı artıran geliştirilmiş finansal eğitim stratejileri,
Finansal kurumların yetkili birimlerinin uygulamalarına ilişkin sorumlu ve hesap verebilir olmalarını temin etmek amacıyla adil muamele ve şeffaflık, Finansal hizmet sağlayıcıları çıkar çatışmalarına ilişkin potansiyel çıkar çatışmalarının tespit edilebilmesi amacıyla yazılı bir politikaya sahip olmalıdırlar.
Finansal hizmet sağlayıcıları ve yetkili birimlerinin sorumlu borç verme ve tüketicinin ihtiyaçlarına uygun ürünlerin satışı da dahil olmak üzere sorumlu iş yönetimi,
Tüketici finansal verilerinin sahtekarlık ve suiistimal de dahil olmak üzere korunması amacıyla uygun kontroller,
Havalelerde maliyet etkinliği ve şeffaflığı artıracak ve tüketicilere para transferlerine ilişkin ücret, harç ve diğer şartlara dair açık bilgi verecek şekilde bir düzenleyici çerçeve, kuracak veya destekleyecektir.                                                                                                              
Üye devletler, finansal katılım, finansal eğitim ve tüketicilerin finansal hizmetlere erişimi kolaylaştıracak tüketici politikalarını güçlendirecek ve entegre edecek önlemleri almalıdırlar.                                                                                                                                                            
Üye devletler, finansal hizmetlerle ilgili uluslararası rehber ve standartları ve bunların revizyonlarını dikkate alabilir ve bu rehber ve standartları uygun şekilde kendi ekonomik, sosyal ve çevresel şartları çerçevesinde uygulayabilir ve bu şekilde diğer üye devletlerle uygulama konusunda işbirliği yapabilirler.  Üye Devletler, bunu yaparken, OECD ve G-20’nin Finansal Tüketici Koruması Yüksek Prensipleri, G-20’nin Yaratıcı Finansal Katılım Prensipleri ve Dünya Bankası’nın Finansal Tüketici Koruması için İyi Uygulamalar belgelerinden faydalanabilirler.
Önlemler; Üye Devletler, tüketici çıkarları savunulurken, özellikle gelişmekte olan ülkelerde, tüketicinin sağlığı için kritik önemi haiz gıda, su, ilaçlar, enerji ve kamu hizmetleri gibi alanlara öncelik vermeli, ayrıca turizmin özelliklerini dikkate almalıdırlar.                                              
Bu alanlarda, ürünlerin kalite kontrolü, güvenli dağıtım tesisleri, uyumlaştırılmış etiketleme, eğitim ve araştırma programları için politikalar geliştirilmelidir. Bu belge hükümleri çerçevesinde, bu alanlara ilişkin Üye Devlet rehberleri geliştirilmelidi
Gıda;  Gıdaya ilişkin ulusal politika ve planlar oluşturulurken, Üye Devletler, tüm tüketicilerin gıda güvenliği ihtiyacını ve mümkün olduğunca, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü ve Dünya Sağlık Örgütü Codex Alimanterius standartlarını, bunların yokluğunda da genel kabul görmüş uluslararası gıda standartlarını dikkate almalıdırlar. Üye Devletler, güvenlik kriterleri, beslenme gereklilikleri, gıda standartları, etkin denetim ve değerlendirme mekanizmaları da dahil olmak üzere gıda güvenliği önlemlerini muhafaza etmeli ve geliştirmelidirler.                                                                                                                                
Üye Devletler, geleneksel bilgileri de dikkate alarak, sürdürülebilir tarım politika ve uygulamalarını, biyoçeşitliliğin korunması ile toprak ve suyun korunmasını desteklerler.
Su;  Üye Devletler, Uluslararası İçme Suyu Tedariki ve Hijyeni Onyılı hedef ve amaçları çerçevesinde, içme suyu tedariki, dağıtımı ve kalitesinin geliştirilmesi amacıyla ulusal politikalar geliştirmeli ve muhafaza etmelidir. Uygun hizmet, kalite ve teknolojinin seçilmesine, eğitim programları ihtiyacı ve yerel katılıma özen gösterilecektir.                                        
Üye Devletler, suyun sürdürülebilir kalkınma için önemini ve kaynak olarak sınırlı karakterini dikkate alarak, suyun çoklu kullanımına ilişkin politika ve programların geliştirilmesi ve uygulanmasına öncelik vermelidirler.
İlaçlar;  Üye Devletler, tedarik, üretim, dağıtım ve lisanslama, kayıt sistemleri  gibi unsurları da içerecek ulusal ilaç politikaların entegre edilmesi yoluyla, ilaçların kalitesinin ve uygun kullanımının sağlanması için, uygun standart, hüküm ve düzenleyici sistemleri geliştirmeli veya muhafaza etmelidir.                                                                                                                                
Üye Devletler, bunu yaparken, Dünya Sağlık Örgütü’nün ilaçlara ilişkin çalışma ve tavsiyelerine özel önem vermelidirler.                                                                                                         
Dünya Sağlık Örgütü’nün çalışmalarına dayanarak ilaçlar için uluslararası tescilsiz isimlerin kullanımın geliştirilmesi için politikalar geliştirilmelidir.                                                                               
Yukarıda belirtilen öncelik alanlarına ilave olarak, Üye Devletler, zararlı ilaçları ve kimyasallar gibi diğer alanlarda da bunların kullanımları, üretimleri ve depolanmalarına ilişkin uygun önlemleri, Üye Devletlerin üreticilerden sağlık ve çevresel konularda talep edebilecekleri bilgiler de dikkate alınarak uygulamalıdırlar.
Enerji; Üye Devletler, herkes tarafından temiz enerjiye erişimi güçlendirmeli ve tüketicilerin kendi ekonomik durumlarına uygun enerjinin arz, dağıtım ve kalitesini artırmak için ortaya konulacak ulusal politikaları güçlendirmelidir.                                                                                         
Uygun hizmet, kalite ve teknoloji seviyesine ve ayrıca bilinç artırıcı programlar ve yerel katılımına önem verilmelidir.
Kamu Hizmetleri;  Üye Devletleri herkes tarafından kamu hizmetlerine erişimi güçlendirmeli ve bu alanda dezavantajlı ve korunmasız kesimlerin ihtiyaçlarını da dikkate alarak, hizmet sağlanması, tüketici bilgileri, güvenlik mevduatları, gecikme faizi, fesih ve hizmet restorasyonu için peşin ödeme, ödeme planları ve tüketiciler ve yardımcı hizmet sağlayıcılar arasındaki uyuşmazlıklara çözüm bulunması gibi konularda ulusal politikalar geliştirirler ve muhafaza ederler. 
Turizm; Üye Devletler tüketici koruma politikalarının, seyahat ve konaklama hizmetlerini kapsayan fakat bununla sınırlı olmayan turizm ile ilgili mal ve hizmetlerin pazarlanması ve sağlanması konusunda yeterli olduğunu temin etmelidir.                                                                  
Üye Devletler, özellikle, diğer Üye Devletler ile icra işbirliği ve bilgi paylaşımı da dahil olmak üzere böyle bir etkinliğin getirdiği sınır ötesi zorlukları ele almalıdır ve ayrıca turizm-seyahat sektöründe ilgili paydaşlarla işbirliği yapmalıdır.                                                                           
Karar ve önerilerde bulunulmuştur.                                                                                                             
Tükoder diyor ki; Haksızlığa uğradığınızda Tükoder sizlerin yanınızda olduğunu unutmayınız, haklarınızı öğrenmek istediğinizde bize yazabilirsiniz, bizi takip etmeye devam ediniz, sağlıklı kalın,                                                                                                                                            
Ruhi ORHAN                                                                                                                                                              
Tükoder Genel Başkan Yardımcısı                                                                                                  
Tükoder Beylikdüzü Başkanı                                                                                              
Telefon: 0212 873 25 23 orhanruhi@hotmail.com
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.