Değerli Tüketiciler, bu haftaki köse yazımda;
Ev Alacakların Aleyhine Yapılan Önemli Değişiklik
684 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’de konut satışıyla ilgili bir düzenleme de yer aldı.
Projeden, maketten yapılan konut satışlarıyla ilgili 2014’teki düzenlemede tüketicinin sözleşmeyi imzaladıktan sonra pişman oldum deyip hiç bir gerekçe göstermeden ev alan vatandaşa 14 günde nedensiz ve tazminatsız cayma ve %2 ceza ödeyerek istediği zaman konut almaktan vazgeçebiliyodu."
23 Ocak 2017'de yayınlanan KHK ile tüketici istediği zaman değil 24 ay içerisinde vazgeçebilecek.
Ayrıca eski kanunda % 2 olan ceza, yeni kanunda ilk 
3 ay içerisinde vazgeçilirse % 2, 
6 ay içerisinde vazgeçilirse % 4, 
12 ay içerisinde vazgeçilirse % 6 ve 
12 ile 24 ay arasında vazgeçilirse % 8 ceza ödeyecek.
PARA İADESİ 180 GÜN SONRA
Ayrıca müteahhitler vazgeçen tüketiciye 90 gün içinde ödeme yapmaları gerekiyordu. 
Bu süre 180 güne çıkarıldı.
Buda gösteriyor ki, 6502 sayılı tüketici kanununun tüketicilere verdiği yasal haklar birer birer geri alınmaya başlandı.
ELEKTRİKTE TÜKETİCİNİN KAYIP KAÇAK ZAFERİ;
Elektrikte 'kayıp kaçak' bedelini mahkemeye taşıyan tüketiciye sevindirici haber.                              
Yargıtay, 1. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin verdiği kararı onayarak, 573,74 TL bedelin tüketiciye iade edilmesine karar verdi.  
Tokat'ta bir vatandaşın elektrik faturasına kayıp kaçak kullanım bedeli olarak yansıtılan paranın kendisine iade edilmesi için açtığı davayı Yargıtay onadı.
Tokat'ta Tüketici eşi adına elektrik dağıtım şirketine kayıtlı olan elektrik aboneliğinden kayıp kaçak bedelinin iade edilmesini isteyen tüketici, Tüketici Hakem Heyetine başvurdu.                                     
Hakem Heyetinden çıkan belirsizlik alacak kararını 1. Asliye Hukuk Mahkemesine taşındı.                           
Davalı tarafın bilirkişi talebine istinaden Ankara 3. Tüketici Mahkemesi Hakimliğine gönderilen dosyada "Perakende satış bedeli 30,57 TL, iletim bedeli 69,18 TL, dağıtım bedeli 360,53 TL, sayaç okuma bedeli 6,76 TL, kayıp kaçak bedeli 106,70 TL olmak üzere toplam 573,74 TL bedelin tüketiciye iade edilmesi" şeklinde karar verildi. Dava Yargıtay'a taşındı
Ancak elektrik dağıtım şirketinin avukatı aracılığı ile konuyu Yargıtay’a taşıdı.
Yargıtay tarafından temyiz isteminin reddine karar verildi.
Bir kamu kurumunda çalışan Tüketici, elektrik faturasının yüksek gelmesi dolayısı ile kayıp kaçak dağıtım bedelinin faturaya yansıtılmış olduğunu fark ederek 2015 yılında Tüketici Hakem Heyetine başvurduğunu kaydetti.
1.Asliye Hukuk Mahkemesinin vermiş olduğu karar ile haklı olduğunun tescil edildiğini ifade eden tüketici, temyiz istemi ile Yargıtay’a gönderilen kararın reddedildiğini belirterek, “Tokat mahkemesinin vermiş olduğu kararın kesin olduğu hükmüne varıldı. Bu anlamda haklılığımız ortaya çıktı. Vatandaşların haklarını araması için ellerinden gelen gayreti göstermeleri için örnek bir karar olduğunu düşünüyorum.
Ama artık yasal hale geldiği için kayıp kaçak ile ilgili bundan sonra geriye dönük işlem yapılamayacağı hükmü var” dedi.
Mahkeme sürecinin 2 yıl sürdüğünü ifade eden tüketici, “Şu anda hükmedilen meblağı almak için müracaatta bulunacağım. 573 TL’yi yasal faizi birlikte geri alacağım” diye konuştu.
TÜRKİYE TÜKETİCİ HAREKETİ TOPLANDI.
Bu arada;20-21 Tarihlerinde Aden Otelde Türkiye Tüketici Hareketi Üyesi Yöneticilerimizin ve avukat arkadaşlarımızın katılımıyla toplantı yapılmıştır. 
Rekabet Kurumu’nun verdiği 08.03.2013 tarihli, 13.13/198-100 karar sayılı (12 Bankanın mevduat, kredi ve kredi kartı konularında anlaşarak birlikte fiyat/oran tespit ettikleri gerekçesiyle, 
12 bankaya toplam olarak verilen 1.116.957.468 TL para cezası) kararının iptali için, bankalarca açılan dava; Ankara 2. İdare mahkemesince incelenmiş, hukuka uygun olduğu sonucuna varılarak, bankaların davası ret olunmuştur. Bankaların kararı temyiz etmesi üzerine, Danıştay 13. Dairesince incelenmiş ve Rekabet Kurulu Kararının hukuka uygun oluğu kabul edilerek, 
16.12.2015 tarihinde Ankara 2. İdare mahkemesinin kararı onanmıştır.
Bu süreç, geçen yıl ortalarında kamuoyuna yansımış olup; finansal tüketiciler açısından önem taşıyan ve tüketici örgütleri açısından da, çözüm üretilmesi,  hizmet verilmesi gereken bir 
durum yaratmıştır. Haksızlıkla karşılaştığınızda kızmayın üzülmeyin Tükoder sizin yanınızdadır, kalın sağlıcakla,
TÜKODER- Tüketiciyi Koruma Derneği Beylikdüzü şubesi,
Tükoder Genel Başkan Yardımcısı,                                                                                                                                 
Tükoder Beylikdüzü Şubesi Başkanı,                                                                               
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.