Öne Çıkanlar esenyurt belediyesi istanbul Son Dakika filashaber gelişme çağında değişimler

Sokak Olmayan Sokaklar Meclis Gündeminde
Gündem maddelerine geçilmeden önce CHP ve BDPli meclis üyelerinin sunduğu önergeler üzerinde görüşüldü.
 
Akboğa “ Planlar yasaya göre askıya çıkar”
BDP’li meclis üyeleri tarafından imar planlarının askıya çıkarılması ile ilgili soru önergesi verildi. CHP’li meclis üyeleri tarafından, Esenkent mahallesindeki sokak tabelalarının kaldırılması, parklardaki baz istasyonları ve kaldırım işgali hakkındaki önergeye AK Parti gurubu adına Mustafa Akboğa cevap verdi. Akboğa “ İmar planları ile ilgili bahsedilen konu tamamen asılsızdır. İmar planları onaylandıktan sonra askıya çıkar. Bizim yapmış olduğumuz tüm planlar, yasalara ve yönetmeliğe uygun olarak herkesin görebileceği şekilde ilan edilir ve askıya çıkarılır” dedi. Mustafa Akboğa, baz istasyonları konusunda ise gerekli çalışmaların yapıldığını söyledi. Esenkent mahallesindeki sokakların kaldırılması ile ilgili konuşan Akboğa “ Esenkent mahallesinde bizim kaldırdığımız herhangi bir sokak bu şekilde var olan bir sokak yoktur. Esenyurt’ta sokaklarla, yürüyüş yolları ile ilgili çalışmalar yapıldı. Kaldırım işgalin de ise yaptığımız çalışmalarda kaldırımları vatandaşımızın rahat kullanması için geniş tuttuk. Fakat bazı esnaflarımız kaldırım işgalini gelenek haline getirmiş durumdadır. Bununla ilgili zabıtamız ciddi anlamda çalışarak, kaldırım işgalinin önüne geçecektir” dedi.
 
Osman Savaş “ Özel mülk dediler geçmeme izin vermediler”
Son günlerde Esenkent’te yaşanan sokak tabelalarının kaldırılması konusu meclis gündemine oturdu. Konu ile ilgili söz alan CHP’li meclis üyesi Osman Nuri Savaş, bahsedilen sokaklara gittiğini fakat sokağa girmesine izin verilmediğini söyledi. Savaş “ Esenkent mahallesinde bazı arkadaşlarımızın ifadesinde orada sokak olmadığı yönündedir. İmar planlarında sokak olmadığı gerçek ise bu isim verilen sokaklar neden vardır. Ben oraya gittim ve gezdim. O alanda villalar var. Bir tabela var ve villaların ortadan ikiye böldüğü bir alan mevcut. Fakat sokağa girmek isteyince özel mülk denilerek sokak olduğu söylenen bir yerden geçmeme izin verilmedi” dedi.
 
Batmazoğlu “ Sokak değil site içi bir yoldur” 
Daha sonra söz alan AK Parti meclis üyesi Av. Emin Batmazoğlu “ Son günlerde konu edilen basına da yansıtılan sokaklar, yasal Belediye tarafından adı verilmiş sokakların hiç birisinde kaldırma işlemi söz konusu değildir. Osman beyin ifade ettiği gibi gittim fakat sokağa giremedim, sözü yaşanan gerçeğin böyle olduğunu göstermektedir. Sokak demek, kamuya açık olan bir yerdir. Herkesin rahatlıkla gelip geçebildiği bir alan demektir. Şu anda orada fiilen herhangi bir sokak tanımlaması söz konusu değildir. Site içi bir yoldur. Ve burada yaşayanlarda kendi kafalarına göre bir isimlendirmişler. İsim verilme işi kamusal bir iştir. Kişilere göre ya da birtakım guruplara göre isimlendirme olamaz. Burada Kamu’nun ya da Belediye’nin bir faaliyeti neticesinde olmamıştır. Orada oturan vatandaşların kendi kendilerine verdikleri isimlerdir. Bu nedenle bizim belediye olarak kamu adına konmuş herhangi bir yerdeki isme müdahalemiz olmamıştır. Gerçek olan budur” dedi.
 
Yeni kavşaklar ile trafik rahatlayacak
 BDP’li mleclis üyelerinin Esenyurt’daki trafik yoğunluğu hakkındaki soruya AK Parti gurubu adına Mustafa Akboğa cevap vererek, yapılacak yeni kavşak düzenlemeleri ile Esenyurt trafiğinin rahatlayacağını söyledi. Akboğa “ Doğan Araslı caddesi üzerinde 3 tane kavşak Büyükşehir Belediyesi tarafından şu anda ihale aşamasındadır. Hastane’nin bulunduğu bölgede ise bizim proje çalışmamız vardır. Bu çalışmada, önümüzdeki süreçde Büyükşehir Belediyesinin yatırım programına dahil edilecektir. Esenyurt’un şu andaki trafik yoğunluğunun sebebi E-5 üzerindeki Metrobüs çalışmasından kaynaklanmaktadır. Esenyurt’un gelişen nüfusunu öngörerek, bazı bölgelere yeni kavşak projeleri dahil ettik. Zaman içerisinde bu kavşaklar yapılarak trafik çözülecektir. Yapılacak olan kavşaklar ile Esenyurt’un her iki tarafı da trafik açısından rahatlamış olacak” dedi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.