Öne Çıkanlar teknoloji hürbakış gazetesi Kadıköy Çevre Festivali Alper Bayram öğrenci

TSKB’nin kredi büyüklüğü  10,5 milyar TL’ye ulaştı
 Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. (TSKB), 2014 yılının dokuz aylık döneminde toplam aktif büyüklüğünü yüzde 13,6 artırarak 14,7 milyar TL’ye, kredi büyüklüğünü ise yüzde 14,9 artırarak 10,5 milyar TL’ye ulaştırdı.  Banka aktifleri yıllık bazda yüzde 20,2 artarken, kredileri yüzde 26 büyüdü.

TSKB, yılın ilk dokuz ayında özkaynaklarını yüzde 14’lük artışla 2,1 milyar TL’ye taşırken, yıllık bazdaki ortalama özkaynak getiri oranı yüzde 19 oldu.  Bankanın aktif karlılık oranı ise yüzde 2,8 olarak gerçekleşti.

TSKB’nin solo bazda vergi öncesi kârı 359,3 milyon TL olurken, ilk dokuz aylık net dönem kârı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 17,7 artışla 288 milyon TL düzeyine yükseldi.

Yılın dokuz ayında elde ettikleri finansal sonuçları değerlendiren TSKB Genel Müdürü Özcan Türkakın, “2014 yılının üçüncü çeyreğinde de başarılı bir performans gerçekleştiren Bankamız, büyüme hedefine paralel bir şekilde kaynaklarını artırmaya ve çeşitlendirmeye devam ediyor. Sene başından bu yana, altı farklı uluslararası finans kurumundan toplam 840 milyon ABD dolarıtutarında ilave kredi sağladık. Geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiğimiz 350 milyon ABD Doları tutarındaki ilk Eurobond ihracımız ise dört kat talep ile karşılandı. Yıl içinde başarı ile yenilediğimiz sendikasyon kredisi ile birlikte uluslararası piyasalardan sağladığımız kaynakların toplamı bugün itibariyle yaklaşık 1,3 milyar ABD Doları’na ulaştı. 2014 yılında imzaladığımız yeni kaynak anlaşmaları ile ülkemizin sürdürülebilir büyümesinde kilit öneme sahip enerji ve kaynak verimliliği ile yenilenebilir enerji yatırımlarına finansman sağlamaya devam edeceğiz. Ayrıca sürdürülebilir turizm, çevre, lojistik ve altyapı projeleri de gündemimizde olacak” diye konuştu.

 

 

TSKB Hakkında:

1950 yılında kurulmuş olan Türkiye Sınaî Kalkınma Bankası (TSKB), Türkiye'nin özel sermayeli ilk kalkınma ve yatırım bankası olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. TSKB, geniş bir müşteri kitlesine kurumsal kredilendirme, proje finansmanı, finansal kiralama (leasing), yatırım bankacılığı kapsamında kurumsal finansman hizmetleri, sermaye piyasası aracılık faaliyetleri ve portföy yönetimi iş kollarında hizmet sunmaktadır.

Merkezi İstanbul’da olan TSKB’nin, Ankara ve İzmir’de de şubeleri bulunmaktadır. TSKB, yatırım projeleri başta olmak üzere iş dünyasına sağladığı uzun vadeli krediler, müşteriye özel danışmanlık ve aracılık hizmetleriyle Türkiye ekonomisinin gelişmesi ve büyümesine katkı sağlamaktadır. Verdiği kredilerde çevresel etki boyutunu özenle gözeten TSKB, uluslarüstü kuruluşlardan sağladığı çeşitli kaynaklarla reel sektör yatırımlarına destek olmaktadır.

Uluslararası standartlarda sürdürülebilir bankacılık anlayışını benimseyen TSKB, elde ettiği ekonomik, çevresel ve sosyal başarılar ile yerli ve yabancı paydaşlarının sürekli takdir ve desteğini kazanmıştır. 2006 yılında ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Standardı alan ve 2009 yılı itibariyle karbon ayak izini silen TSKB, her iki alanda da Türk bankacılık sektöründe ilklere imza atmıştır. Birleşmiş Milletler Çevre Programı Finans Girişimi’ne (UNEP FI) üye olarak, çevreye ve sürdürülebilir kalkınmaya duyarlı uluslararası kuruluşlar arasına katılan TSKB, insan hakları, çalışma, çevre ana başlıkları ve yolsuzluk karşıtı 10 evrensel prensip doğrultusunda oluşturulan Birleşmiş Milletler “Global Compact”a da üyedir.

Financial Times ve IFC tarafından 2008, 2009 ve 2010 yıllarında ardı ardına üç kez ‘Gelişmekte Olan Ülkeler’ kategorisinde Doğu Avrupa’da ‘Yılın Sürdürülebilir Bankacılık’ ödülüne layık bulunan TSKB, 2011 ve 2013 yıllarında Avrupa Bölgesi’nde en iyi üç banka arasına girerek, sürdürülebilirlik konusunda attığı duyarlı adımların altını bir kez daha çizmiştir.

2012 yılında iklim değişikliğinin kaynak kullanımı ve üretim gibi faaliyetlerde neden olacağı değişiklikler kapsamında dünya atmosferindeki sera gazı derişimlerinin sınırlandırılması amacı ile hazırlanmış bir standart olan ISO 14064-1 sertifikasını da almaya hak kazanan TSKB, bu sertifikayı bankacılık sektöründe alan ilk kurum olmuştur.

TSKB ayrıca, 2011, 2012 ve 2013'de Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği (TKYD) tarafından düzenlenen Kurumsal Yönetim Zirve'sinde ödüllendirilerek adil, şeffaf ve hesap verebilir bir kurumsal yönetim sergilediğini kanıtlamıştır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.