Öne Çıkanlar ksp plastik cerrahı nezir karayün Ankara Üniversitesi Büyükçekmece Belediyesi

İstikrarlı büyümenin formülü

 Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Başkanı Rahmi Çuhacı, tüm olumsuzluklara rağmen Türkiye Ekonomisinin büyüme rakamlarının umut verici olduğunu belirterek, istikrarlı büyüme performansının formülünün ‘inovatif girişimcilik’ olduğunu söyledi.

Bölgesel jeopolitik gerginliklere, ticaret ortaklıklarında yaşanan sorunlara ve küresel ekonomideki gerilemeye rağmen Türkiye ekonomisinin büyüme performansının devam ettiğini söyleyen Çuhacı, “Türkiye ekonomisinin 2016 yılı ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 4,8 oranında büyümesi piyasaları hem rahatlatmış hem de ümit vermiştir. Söz konusu zaman diliminde Türk ekonomisi, Avrupa Birliği ve OECD ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ekonomilerin başında gelerek bir kez daha potansiyelini kanıtlamıştır. Türkiye ekonomisi kaldığı yerden büyümeye devam ediyor. Bu dönemdeki büyüme performansımız bir başarı hikayesidir” dedi.

Bu pozitif süreci fırsat olarak görüp, uzun vadeli yapısal reformların hayata geçirilmesi gerektiğini ifade eden Çuhacı “Genç girişimciler ve genç işadamları olarak ihracatın büyümeye pozitif katkı verdiğini hatırlatarak, ihracatın reel olarak ithalattan daha fazla büyümesi gerekiyor.  Bunun için de TÜGİAD olarak hem yeni pazarlar bulmak konusunda hem de mevcut ekonomik sorunların çözümüne ilişkin çalışmalar yapıyoruz” dedi.

İstikrarlı büyümenin formülü ‘inovatif girişimcilik’, AR-GE ve katma değerli ihracattan geçiyor

Dönemsel nedenlerden dolayı sadece Türkiye’nin değil dünyadaki tüm ekonomilerin sıkıntılı bir dönem geçirdiğine dikkat çeken Çuhacı büyüme verilerini şu sözlerle değerlendirdi:

Küresel ve bölgesel sıkıntılara rağmen 2016 yılının ilk çeyreğinde elde edilen büyüme performansı piyasalara umut serpmiştir. Fakat bunun da devamlılığı önem arz etmektedir. Teknoloji ithal ederek, cari açık problemini sürekli yaşayarak 2023 hedeflerine ulaşmakta hem zorluk yaşayabilir, hem de 21. yüzyılın rekabet koşullarında büyük sıkıntılar ile karşılaşırız. Mevcut büyüme rakamlarını iyi analiz etmek lazım. İnşaat sektörü, kamu yatırımları ve tüketime dayalı bir büyümemiz var. Turizm sektörü için sıkıntılı bir dönem geçireceğimiz sır değil. Dolayısıyla hem bu büyüme verilerinin verdiği moralle, hem de sorunları çözme fırsatını iyi değerlendirerek yapısal reformları yapmamız lazım.  İstikrarlı büyümenin formülü inovatif girişimcilik, AR-GE ve katma değerli ihracattan geçiyor. Bunun için de daha çok yatırım ve üretim yapmamız gerekiyor.”

Bununla birlikte eğitime yatırım yapan, kendi markalarını yaratan, bilim ve teknoloji üreten ülkelerin ekonomik büyümelerinin sürdürebilir olduğuna dikkat çeken Çuhacı "Ekonomik gelişmişlik ve kalkınma seviyesi ile inovasyon ve teknoloji yaratma kapasitesi arasında doğru orantılı bir ilişki var. ” dedi.

 

 

TÜGİAD hakkında

1986 Yılında kurulan Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD), Türkiye’de genç işadamlarının en geniş profilde bir araya geldiği ilk ulusal ve tek uluslararası yetkinliğe sahip dernektir.

Otomotiv yan sanayi, inşaat – yapı malzemeleri, tekstil, turizm, gıda – tarım – hayvancılık, enerji – yeşil ekonomi, kimya, maden – metal işleme, makine – imalat sanayi, mobilya – kerestecilik, lojistik, bilgi teknolojileri, medikal ekipmanlar, finansal hizmetler – danışmanlık, dış ticaret ve diğer hizmetler başta olmak üzere farklı sektörleri temsil eden 21 – 45 yaşları arasında 850 genç girişimci üyesi ile TÜGİAD bugün, 500 bin kişilik bir istihdam gücünü ve yaklaşık 18 Milyar Dolarlık bir ihracat hacmini temsil etmektedir.

G20 Genç Girişimciler İttifakı’nda (G20 GGİ) Türkiye’yi temsil eden TÜGİAD, aynı zamanda ittifakın stratejik planlama ve iş planından sorumlu icra kurulu üyesidir. TÜGİAD, 84 ülkede 200 bin genç girişimciye ulaşmayı hedefleyen MAME’de (Akdeniz – Afrika ve Orta Doğu Genç Girişimciler İletişim Ağı) kurucu üye ve kurumsal yapılanmadan sorumlu icra kurulu üyesidir.

1993 Yılından itibaren Brüksel’de AB nezdinde Daimi Temsilciliği bulunan TÜGİAD, 45 bin üyesi bulunan Avrupa Genç Girişimciler Konfederasyonu (YES) Başkan Yardımcısıdır.

Türkiye genelinde 115'i bayan olmak üzere 850 üyesi bulunan TÜGİAD yaş ortalaması 35 olan üye profili ile ülkenin önemli bir çoğunluğunu temsil eden dinamik bir işadamı ve sanayici profiline sahiptir.

Yıllık ciroları yaklaşık 50 milyar dolar olan TÜGİAD üyesi genç işadamlarının yatırım ve girişimleri ülke ekonomisinde önemli bir yer tutmaktadır. İnşaat, tekstil, dış ticaret, otomotiv yan sanayi, turizm, gıda, makine, motor ve diğer metal ürünler imalatı sektörleri başta olmak üzere TÜGİAD üyelerinin toplam 60 sektörde ağırlığı hissedilmektedir.

Ortalama yıllık 18 milyar dolar ihracat, 23 milyar dolar ithalat yapan TÜGİAD üyelerinin en çok dış ticaret yaptığı ülkeler ise; Almanya, İtalya, İngiltere, ABD, Fransa, Rusya, İspanya başta olmak üzere Avrupa ülkeleri, komşu ülkeler, Türk Cumhuriyetler, Ortadoğu ve Uzakdoğu ülkeleridir.

TÜGİAD Başkanları

1986 - 1994 Kurucu ve Onursal Başkanımız Sayın Cefi KAMHİ,

1994 - 1998 Sn. Murat BEKDİK

1998 - 1999 Sn. Hamdi AKIN

1999 - 2002 Sn. Muharrem YILMAZ

2002 - 2004 Sn. Hayati KAYA

2004 - 2008 Sn. Murat SARAYLI

2008 - 2010 Sn. Lütfü KÜÇÜK

2010 - 2012 Sn. Murat ÇOSKUNKAN

2012 – 2015 Sn. Ali YÜCELEN

2015 - …..  Sn. Rahmi ÇUHACI

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.