Öne Çıkanlar birim sangu talu Suudi Arabistanın Mekke beylikdüzü esnafı Prof. Dr. Yeşim Afşar Uncu nişan yüzükleri

Elektrikte dev ihale yine aynı firmanın
İstanbul Anadolu Yakası elektrik dağıtım ihalesini 1 milyar 813 milyon dolarla MMEKA Makine kazandı. MMEKA Makine şirketi Kazancı Holding yönetiminden ayrılan Mehmet Kazancı ve Çukurova grubunun patronu Mehmet Emin Karamehmet tarafından kuruldu. Şirket daha önce de İstanbul Avrupa Yakası’nı kapsayan Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş özelleştirme ihalesinin nihai pazarlık görüşmesinde en yüksek teklifi, 2 milyar 990 milyon dolar ile İş-Kaya İnşaat Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.-MMEKA Makine İthalat Pazarlama ve Ticaret A.Ş. Ortak Girişim Grubu olarak vermişti. MMEKA daha önceki ihalelerle birlikte toplam 7 milyar 934 milyon dolarlık teklif vermiş oldu.Bu arada Adana, Gaziantep, Hatay, Mersin, Osmaniye ve Kilis illerini kapsayan Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş. için düzenlenen ihale başladı.

Adana, Gaziantep, Hatay, Mersin, Osmaniye ve Kilis illerini kapsayan Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş. için düzenlenen ihale başladı.

Toroslar Elektrik Dağıtım ihalesinin elemeli ilk turunda en yüksek teklif 1 milyar 896 milyon dolar oldu. İhalesinin elemeli ilk turunda Fernas inşaat elendi.

ANADOLU YAKASI DA KARAMEHMET'İN

Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş’ye (TEDAŞ) bağlı İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş’nin yüzde 100 oranındaki hisselerinin özelleştirilmesine ilişkin nihai pazarlık görüşmeleri yapıldı. İstanbul Anadolu Yakası elektrik dağıtım ihalesini 1 milyar 813 milyon dolarla MMEKA Makine kazandı.

5 ELEMELİ TUR YAPILDI

İhalede 1 elemesiz, 5 elemeli tur yapıldı. Elemesiz turda en yüksek teklif 600 milyon dolar oldu. İlk elemeli turda en yüksek teklif 1 milyar 217 milyon dolar olurken, Palmet Enerji A.Ş. elendi. 2’inci elemeli turda en yüksek tutar 1 milyar 410 milyon dolar olurken Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret A.Ş. elendi. 3’üncü elemeli turda en yüksek tutar 1 milyar 573 milyon dolar oldu ve IC İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. elendi. 4’üncü elemeli turda en yüksek tutar 1 milyar 691 milyon dolar oldu ve Türkerler İnşaat Turizm Madencilik Enerji Üretim Ticaret ve Sanayi A.Ş. elendi. 5’inci elemeli turda ise Emkat Ortak Girişim Grubu elendi.

Elemeli turların ardından açık artırmaya geçildi. Açık artırmanın başlangıç tutarı 1 milyar 810 milyon dolar, artırım aralığı 1 milyon dolar olarak belirlendi. Açık arttırmanın ilk turunda Aksa Elektrik Perakende Satış A.Ş., Yıldızlar SSS Holding A.Ş., Enerjisa Elektrik Dağıtım A.Ş., Park Holding A.Ş., Cengiz-Kolin-Limgaz Ortak Girişim Grubu ihaleden teşekkür ederek çekildiler. Yıldızlar SSS Holding A.Ş. ise ihalenin ikinci Turunda ihaleden teşekkür ederek çekildi. Böylece ihale 1 milyar 813 milyon dolarla en yüksek teklifi veren MMEKA Makine İthalat Pazarlama ve Ticaret A.Ş.’ye kaldı.

EĞER BİR TUR DAHA DÖNSEYDİK FARKLI OLACAKTI

MMEKA Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kazancı ihale sonrası yaptığı açıklamada, aramızda 1 milyon dolar gibi bir fark var vermiş olduğumuz fiyatın normal olduğunu düşünüyorum. Biraz zorlandık, eğer bir tur daha dönseydik farklı olacaktı. Yatırımlarla ilgili şirketlerin EPDK vermiş oldukları tablolar var. O tabloların ışığında o yatırımları yapmakla biz mükellefiz. Bir finans kuruluşundan finansmanı bulacağız" dedi.

İstanbul’un tamamının kendilerinde olduğunun anımsatılması üzerine "İhale devam ediyor bunu akşam konuşalım. Bizim için İstanbul optimizasyon açısından önemliydi. İstanbul’da her iki yakayı da işletmek daha kolay olacak. İstanbul bizim için önemli olduğundan daha farklı bir yaklaşımla fiyat verdik" diye konuştu.

4 ÖZELLEŞTİRMEYE 7.9 MİLYAR DOLAR VERDİ

MMEKA’nın daha önceki ihalelerle toplam 7 milyar 934 milyon dolarlık teklif vermişti. Teklifler şöyle:

"Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ 2 milyar 990 milyon dolar

Başkent Doğalgaz Dağıtım 1 milyar 211 milyon dolar

Gediz Elektirik Dağıtım 1 milyar 920 milyon dolar

İstanbul Anadolu Yakası 1 milyar 813 milyon dolar."

KAYIP KAÇAK ORANI YÜZDE 7.5

İstanbul Anaödolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin 2006 yılından itibaren 30 yıllığına özelleşmesi planlanmıştı, ancak ihale 2010 yılında yapıldığı için şu andan itibaren İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım’ın 26 yıllığına özelleştirme ihalesi gerçekleşti. İstanbul’un Anadolu yakasını kapsan bölgenin abone sayısı 2 milyon 242 bin 189. Bölgenin yıllık net tüketim miktarı 8 milyon 582 bin 325 MWh, kayıp kaçak oranı yüzde 7.5 ve Türkiye’deki dağıtım payı ise yüzde 6.3.

AVRUPA YAKASI ELEKTİRİK DAĞITIMINI DA ALMIŞTI

MMEKA Makine şirketi Kazancı Holding yönetiminden ayrılan Mehmet Kazancı ve Çukurova grubunun patronu Mehmet Emin Karamehmet tarafından kuruldu. Şirket daha önce de İstanbul Avrupa Yakası’nı kapsayan Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş özelleştirme ihalesinin nihai pazarlık görüşmesinde en yüksek teklifi, 2 milyar 990 milyon dolar ile İş-Kaya İnşaat Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.-MMEKA Makine İthalat Pazarlama ve Ticaret A.Ş. Ortak Girişim Grubu olarak vermişti.

ÖZELLEŞTİRME İŞLEMİ BİTENLER VE ONAY AŞAMASINDA OLANLAR

Öte yandan özelleştirme işlemi biten dağıtım bölgeleri arasında Başkent Elektrik Dağıtım, Meram Elektrik Dağıtım, Sakarya Elektrik Dağıtım, Osmangazi Elektrik Dağıtım, Çamlıbel Elektrik Dağıtım, Uludağ Elektrik Dağıtım, Çoruh Elektrik Dağıtım A.Ş. bulunuyor.

Sözleşme aşamasında bulunan bölgeler arasında Yeşilırmak, Fırat, Vangölü Elektrik Dağıtım bölgeleri yer alıyor.

Onay aşamasında bulunan bölgeler ise Aras Elektrik Dağıtım, Boğaziçi Elektrik Dağıtım, Gediz Elektrik Dağıtım, Trakya Elektrik Dağıtım, Dicle Elektrik Dağıtım bulunuyor.

Bu arada, özelleştirme programındaki elektrik dağıtım bölgeleri, Türkiye’nin dağıtım şebekesi, coğrafi yakınlık, yönetimsel yapı, enerji talebi ve diğer teknik mali etkenler dikkate alınarak 21 dağıtım bölgesine bölünmüştü. Bu dağıtım şirketlerinden Başkent EDAŞ, Sakarya EDAŞ ve Meram EDAŞ 2009 yılında özelleştirilmişti.

Kayseri ve civarı ile Aydın-Denizli-Muğla bölgeleri 3069 sayılı kanun çerçevesinde özel şirketler tarafından işletiliyordu. Göksu EDAŞ ise 3096 sayılı kanun çerçevesinde devredilebilmesi için özelleştirme programından çıkartılmıştı.

SON ELEKTRİK DAĞITIM BÖLGELERİ İŞTAH KABARTIYOR

Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş’nin (TEDAŞ) bağlı şirketleri olan Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş., İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş. ve Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş’ye teklif veren firmalar şöyle:

Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. İhalesine Katılan Teklif Sahipleri:

1- Ayen Enerji A.Ş.

2- Aksa Elektrik Perakende Satış A.Ş.

3- MMEKA Makine İthalat Pazarlama ve Ticaret A.Ş.

4- Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret A.Ş.

5- Yıldızlar SSS Holding A.Ş.

6- Akfen Enerji Dağıtım ve Ticaret A.Ş.

7- Enerjisa Elektrik Dağıtım A.Ş.

8- Park Holding A.Ş.

9- Elsan-Bereket-Karaçay Ortak Girişim Grubu 10- Emkat Ortak Girişim Grubu 11- Palmet Enerji A.Ş.

12- Fernas İnşaat A.Ş.

13- Türkerler İnşaat Turizm Madencilik Enerji Üretim Ticaret ve Sanayi A.Ş.

14- Cengiz-Kolin-Limgaz Ortak Girişim Grubu 15- IC İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.-Eren Holding A.Ş. Ortak Girişim Grubu

İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş.İhalesine Katılan Teklif Sahipleri:

1- Aksa Elektrik Perakende Satış A.Ş.

2- MMEKA Makine İthalat Pazarlama ve Ticaret A.Ş.

3- Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret A.Ş.

4- Yıldızlar SSS Holding A.Ş.

5- Enerjisa Elektrik Dağıtım A.Ş.

6- Park Holding A.Ş.

7- Emkat Ortak Girişim Grubu 8- Palmet Enerji A.Ş.

9- Türkerler İnşaat Turizm Madencilik Enerji Üretim Ticaret ve Sanayi A.Ş.

10- Cengiz-Kolin-Limgaz Ortak Girişim Grubu 11- IC İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.-Eren Holding A.Ş. Ortak Girişim Grubu

Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş.İhalesine Katılan Teklif Sahipleri:

1- Ayen Enerji A.Ş.

2- Aksa Elektrik Perakende Satış A.Ş.

3- MMEKA Makine İthalat Pazarlama ve Ticaret A.Ş.

4- Yıldızlar SSS Holding A.Ş.

5- Akfen Enerji Dağıtım ve Ticaret A.Ş.

6- Enerjisa Elektrik Dağıtım A.Ş.

7- Park Holding A.Ş.

8- Elsan-Bereket-Karaçay Ortak Girişim Grubu 9- Emkat Ortak Girişim Grubu 10- Fernas İnşaat A.Ş.

11- Türkerler İnşaat Turizm Madencilik Enerji Üretim Ticaret ve Sanayi A.Ş.

12- Cengiz-Kolin-Limgaz Ortak Girişim Grubu 13- IC İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.-Eren Holding A.Ş. Ortak Girişim Grubu 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.