Öne Çıkanlar umut dolu çocuklar projesi Büyükçekmece Belediyesi Beylikdüzü belediye başkanı Ekrem İmamoğlu adom ajans istanbul

Belgesiz eleman çalışamayacak

26 Mayıs 2016 tarihi itibaren, ekonominin lokomotifi olarak kabul edilen otomotiv sektöründe çalışan montajcısı, ısı yalıtımcısı ve kaynak operatatörü gibi mesleklerin de içerisinde olduğu 40 meslekte belgesiz çalışması yasaklanacak.

 

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Vekili Mehmet Ali Özkan, tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışanların mutlaka Mesleki Yeterlilik Belgesi olması gerektiğini ifade ederek, “26 Mayıs 2016'dan itibaren 40 meslekte belgesi olmayanlar çalışamayacak” ifadesini kullandı. 

İŞKÜR Genel Müdürü, Anadolu Aslanları İşadamları Derneği'nin (ASKON) düzenlediği "İŞKUR’un Çalışmaları, İşçi ve İşverenlere Yönelik Destekleri” konulu toplantısında yaptığı konuşmada, iş gücüne katılım oranında son 10 yılda ciddi bir artışın olduğunu dile getirerek, her yıl iş gücü piyasasına yeni giren 700-800 bin kişilik kitlenin bulunduğunu, istihdamdaki son rakamlara bakıldığında 26 milyon 275 bin kişinin istihdam edildiğini söyledi. 

İş gücü piyasası analizlerinin önemine dikkat çeken Özkan, analizler düzgün yapılmadığında faaliyetlerin düzgün gerçekleştirilemeyeceğini ve politika oluşturulamayacağını belirtti. 

 

Özkan, mayıs ayı itibarıyla iş gücü piyasası araştırması yapmak için İŞKÜR çalışanların sahada olacağını belirterek, şunları söyledi:

 

 “İŞKÜR olarak, açık işlerin tespitini, eleman temininde güçlük çekilen meslekleri, işverenin elemanlarından beklentilerini ele alıp raporlama yapıyoruz. İşverenler olarak siz ne kadar gerçek bilgileri verirseniz sizlere yönelik politikaları gerçekleştirebileceğiz. Ülkemizde iş gücü piyasasının ihtiyacı ne ise ona yönelik kurslar yapıyoruz. Geçen sene yaklaşık 170 bin kişiye mesleki eğitim vermişiz. Reel sektör olmadığı takdirde bize başvuran işsizleri herhangi bir şekilde değerlendirmemiz mümkün değil. Bizim özel sektöre kamu olarak ihtiyacımız var, özel sektöre tüm desteği vermek için çalışıyoruz.”

 

Özkan, işverenlerin, yanında staj yapmak isteyen kişilere asgari ücretin netinin yüzde 30'u kadar ücret ödemek zorunda olduğunu dile getirerek, “Yakında kanun çıkacak. Kamu bunun 3'te 2'sini üstleneceği bir yapı oluşturuyor. 3'te 1, 3'te 2 gibi farklı bir yapılanma var. İşverenlerin yükü biraz daha azalmış olacak. İşbaşı eğitimini uygulayanlara çeşitli şartlar dahilinde teşvik programı var.” dedi.

 

MASRAFLAR BİZDEN

Mehmet Ali Özkan, tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalıştırılan işçilere yönelik olarak kurslar düzenlenerek gerekli sertifikanın alınmasını sağladıklarını altını çizerek, şu sözlerle devam etti:

“Şu an yürürlükte olan ve yaptırımı çok yakında gelecek olan bir husus var. Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu söz konusu. Bu konuda da İŞKUR olarak bir takım şeyleri üstleniyoruz. Belgelendirme kuruluşlarının gerçekleştireceği sınavlarda başarılı olanların 2017 yılı sonuna kadar belge masrafı ve sınav ücreti İŞKUR tarafından karşılanıyor. 31 Aralık 2019 tarihine kadar da belge masrafı ve sınav ücretinin yarısı İŞKUR tarafından karşılanıyor. 48 meslekte belge zorunluluğu mevcut. Bunlardan 8'i yeni çıktı, uygulaması 2017'de olacak. 26 Mayıs 2016'dan itibaren 40 meslekte belgesi olmayanlar çalışamayacak. Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışanların mutlaka belge sahibi olması gerekiyor. Buna ilişkin eğitimleri verebiliyoruz. Bu alanda işçi çalıştıran arkadaşlarımız varsa ellerini bir an evvel hızlandırsınlar, biz sizin yanınızdayız.”

HER ÇALIŞAN İÇİN 500 LİRA CEZA

Edinilen bilgiye göre, 300 bin kişinin Mesleki Yeterlilik Belgesi bulunmuyor. 26 Mayıs 2016 tarihi itibaren belgesi olmayan işçiyi çalıştıran işveren veya işveren vekillerine Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü tarafından her bir çalışan için 500 lirası idari para ceza keslecek.

Söz konusu tarih itibarıyla Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirilen meslekler şöyle: 

- Ahşap Kalıpçı,  
- Isı Yalıtımcısı, 
- Alçı Levha Uygulayıcısı, 
- Isıtma ve Doğal Gaz İç Tesisat Yapım Personeli, 
- Alçı Sıva Uygulayıcısı   
- İnşaat Boyacısı   
- Alüminyum Kaynakçısı   
- İskele Kurulum Elemanı   
- Bacacı (Seviye 3)   
- Bacacı (Seviye 4)   
- Kaynak Operatörü   
- Makine Bakımcı (Seviye 3)   
- Makine Bakımcı (Seviye 4)   
- Makine Bakımcı (Seviye 5)   
- Betonarme Demircisi   
- Betoncu   
- Çelik Kaynakçısı   
- Otomotiv Elektromekanikçisi   
- Otomotiv Mekanikçisi   
- Otomotiv Montajcısı   
- Otomotiv Sac ve Gövde Kaynakçısı   
- Direnç Kaynak Ayarcısı  
- Doğal Gaz Altyapı Yapım Kontrol Personeli   
- Doğal Gaz Çelik Boru Kaynakçısı   
- Doğal Gaz Isıtma ve Gaz Yakıcı Cihaz Servis Personeli   
- Panel Kalıpçı   
- Doğal Gaz işletme Bakım Operatörü   
- Plastik Kaynakçısı   
- Doğal Gaz Polietilen Boru Kaynakçısı (Seviye 3)   
- Doğal Gaz Polietilen Boru Kaynakçısı (Seviye 4)   
- Seramik Karo Kaplamacısı   
- Ses Yalıtımcısı   
- Duvarcı   
- Sıvacı   
- Su Yalıtımcısı 
- Endüstriyel Boru Montajcısı     
- Tünel Kalıpçısı   
- Yangın Yalıtımcısı   
- Hidrolik Pnömatikçi (Seviye 4)   
- Hidrolik Pnömatikçi (Seviye 5)   


dünya

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.