Öne Çıkanlar istanbul yerel haberler esenyurt Esenler Belediyesi nezir karayün

4+4+4'ün Maliyeti 20.7 Milyar TL
  Türkiye  Ekonomi   Politikaları  Araştırma Vakfı (TEPAV), İlköğretim ve  Eğitim  Kanunu'nda yapılması teklif  edilen değişikliğin  maliyetinin  bu yıl için 20.7 milyar  TL 'yi bulduğunu açıkladı. 

Öyle ki bu tutar, Milli Eğitim Bakanlığı'nın  2012 Merkezi Yönetim  Bütçesi 'nde  sahip olduğu  38 milyar TL 'lik payın yaklaşık olarak yüzde 54'üne karşılık geliyor. 

TEPAV Analisti Bengisu Özenç ile Araştırmacı Selin Arslanhan Memiş tarafından  hazırlanan  "Yeni Milli Eğitim  Kanun Tasarısı  Bütçesi : Nicelik mi, Nitelik mi?" başlıklı  politika  notu yayımlandı. Çalışmada Kanun Tasarısı'nın yasalaştığı takdirde uygulanmaya başlayacağı  2012 -2013 öğretim yılında beraberinde getireceği ek ihtiyaçlar ve bu ihtiyaçların tamamlanması durumunda  bütçenin  nasıl etkileneceği iki  farklı  senaryo altında  değerlendirildi . Senaryoların ilkinde  eğitimdeki  mevcut  kalitenin  korunduğu, ikincisinde ise  kalitenin  artırıldığı varsayıldı.

Birinci senaryoda, mevcut  öğrenci  yoğunlukları korunarak, milli  eğitime  dahil olacak yeni yaş grupları veYükselen  okullaşma  oranları nedeniyle ortaya çıkacak olan derslik ihtiyacının, ilköğretim ve lise  seviyesi birlikte   hesaplandığında , 18,6 milyar  TL 'yle karşılanabileceği  hesaplandı

"110 BİN 800 ÖĞRETMENE İHTİYAÇ OLACAK" 

Değerlendirmede , mevcut öğretmen başına öğrenci sayıları kullanılarak yapılan hesaplamada ortaöğretimin zorunlu hale gelmesi ile 110 bin 800 öğretmene ihtiyaç duyulacağı hesaplandığı belirtilerek şu  değerlendirmelere  yer verildi: 

"Bu öğretmen ihtiyacının mevcut durumda atanmamış olan öğretmenler ile karşılanması sonucunda ek bir öğretmen yetiştirme maliyeti doğmayacaktır. Fakat öğretmenlerin yıllık ortalama maaşları göz önünde bulundurularak bir ek maliyet hesaplanmıştır. Bu şekilde öğretmen maliyeti 2012-2013 öğretim yılı için 2.1 milyar TL olacaktır. Öğretmen ve yatırım ihtiyacını karşılamaya yönelik toplam bütçe 20.7 milyar TL'yi bulmaktadır. Söz konusu bütçe ihtiyacı Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2012 Merkezi Yönetim Bütçesi'nde sahip olduğu 38 milyar TL'lik payın yaklaşık olarak yüzde 54'ü kadardır." 

"KALİTEYİ ARTIRMAK İÇİN İLK AŞAMADA BÜTÇENİN İKİYE KATLANMASI GEREKİYOR" 

TEPAV'ın çalışmasında son yıllardaki iyileştirmelere rağmen, gerek derslik başına öğrenci sayısındaki karşılaştırmalar gerekse PISA sonuçlarında Türkiye'nin durumunun eğitimin kalitesine ilişkin problemlere işaret ettiği açıklandı. "Son yıllarda hız kazanmış olan okullaşma oranlarının arttırılmasına ve eğitimin içeriğine yönelik reformların kaliteye ilişkin beklenen etkiyi henüz yaratamadığı görülmektedir" denilen çalışmada şöyle devam edildi: 

"Eğitimde kalitenin iyileştirilmesine yönelik olarak derslik başına düşen öğrenci sayısının da düşürülmesi öngörülen ikinci senaryoda ise Türkiye'deki öğrenci yoğunluklarının oecd ortalamalarına yakınsadığı varsayılmıştır. Bu senaryoya göre 12 yıllık zorunlu eğitim sistemi içerisinde eğitimin kalitesinin arttırılarak 24 kişilik sınıflarda eğitim verilmesinin toplam maliyeti (öğretmen ve yatırım) 36.6 milyar TL'dir. 36.6 milyar TL'lik bir bütçe ihtiyacı ise MEB 2012 bütçesinin neredeyse tamamına (Yüzde 96) denk gelmektedir." dedi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.