Öne Çıkanlar teknoloji hürbakış gazetesi Kadıköy Çevre Festivali Alper Bayram istanbul

2010 yılı noterlik yeni ücret tarifeleri
2010 yılı noterlik ücret tarifesi yeniden belirlendi. Buna göre, noterlerin yaptıkları vasiyetname ve vakıf senedi düzenlemesinden aldıkları ücret yaklaşık yüzde 7 oranında artarak 90,05 TL, bir dilden diğer dile, bir yazıdan diğer yazıya çevrilen veya çevirtilen kağıtların her sayfasından alınan ücret ise aynı oranda artarak, 22,54 TL olarak belirlendi.

Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü\'nün Resmi Gazete\'de yayımlanan ilanına göre, 2010 yılı noterlik ücret tarifesi belirlendi. Buna göre, 1 Mart\'tan itibaren uygulanacak olan yeni ücret tarifesi şöyle:

\"1- Noterler, yaptıkları işlemlerden Harçlar Kanunu\'na göre aldıkları harçların yüzde otuzu oranında noter ücreti alırlar. Bu ücret, bir noterlik işleminde 1,98 TL\'den az olamaz.

2- Vasiyetname ve vakıf senedi düzenlemesi 90,05 TL.

Bu işlemlerden vazgeçme veya bunların feshi, iptali ve değiştirilmesi yukarıda belirtilen ücretin üçte biri oranında ücrete tabidir. Düzenleme ücreti alınması gereken bir işlemde hesap edilecek noter ücreti ile düzenleme ücretinden hangisi fazla ise o ücret alınır.

3- Her ne suretle olursa olsun yazılan kağıtların dairede kalan nüshası ile iş sahibine verilen asıl ve örneklerinin her sayfasından 2,69 TL

4- 1512 sayılı Noterlik Kanunu\'nun 103. maddesi hükmü uyarınca, noter tarafından bir dilden diğer dile, bir yazıdan diğer yazıya çevrilen veya çevirtilen kağıtların her sayfasından 22,54 TL

5- Dışarıda yazılıp onama veya tebliğ için noterliğe getirilen kağıtların karşılaştırılmasından (Asıllar hariç) sayfa başına 2,69 TL.

6- Kanun uyarınca tescili gereken işlemlere ait kağıtlardan, işlem başına maktu olarak 86 KR. tescil ücreti alınır.

7- Saklayacak emanetler için (emanet ister eşya, isterse kıymetli evrak olsun) maktu olarak yıllık 6,30 TL

Harç, damga vergisi ve resimden muaf işlemlerle kamulaştırma tebliğlerinde noter ücreti:

8 - Noterler, özel kanunlarında harç, damga vergisi ve resimden muaf olduğu belirtilen, ancak değer içeren işlemlerden, harç alınmış olsa idi alınması gereken harcın yüzde onu oranında noter ücreti alırlar. Değer içermeyen bu çeşit işlemler dolayısıyla noterler onadıkları her imza için 2,28 TL. ücret alırlar.

Özel kanunlarında harç, damga vergisi ve resimden muaf olduğu belirtilen ve imza onaylamasını gerektirmeyen protesto, ihtarname, ihbarname işlemlerinde ilgilisine tebliğ edilecek her nüsha için 2,28 TL. ücret alınır.

Kamulaştırma Kanunu hükümleri uyarınca yapılacak kamulaştırma tebliğlerinde ilgilisine tebliğ edilecek her nüsha için 2,28 TL. ücret alınır.

9- Defterlerin açılış onaylamasından, yüz sayfaya kadar olanlardan (yüz sayfa dahil) 86 KR., yüz sayfadan yukarı her yüz sayfadan da 32 KR. onaylama ücreti alınır. Yüz sayfadan fazla olan defterlerin küsuratı elli sayfaya kadar olursa ücret alınmaz. Elli ve daha fazla olursa 32 KR. ücret alınır. Ara ve kapanış onaylamalarında maktu olarak 32 KR. ücret alınır. Özel kanunlarına göre harç, damga vergisi ve resimden muaf olanlara ait defterlerin onaylamasından da, yukarıdaki fıkralar uyarınca ücret alınır.

10- Kanunda öngörülen bildirim yükümlülükleri doğrultusunda yazılacak her yazı için 86 KR. bildirim yazı ücreti.

11- Noterler ve imzaya yetkili vekilleri, noterlik dairesi dışında iş yapmak veya Noterlik Kanunu\'nun 55 inci maddesi hükmü uyarınca evrak ve defterleri götürmek için daireden ayrıldıklarında gerekli yol giderlerinden başka her işten, her gün için 10, 80 TL. yol ödeneği alırlar. Noterlik dairesi dışında piyango, özel ve resmî kuruluşların kur\'a, seçim ve toplantılarında hazır bulunarak; tutanak düzenlemeleri halinde, noterler ve imzaya yetkili vekilleri gerekli yol giderlerinden başka her işten, her gün için 99, 10 TL. yol ödeneği alırlar.

12- Aracı noter, işin gerektirdiği her türlü giderden başka, her işlem için maktu olarak 61 KR. aracılık ücreti alır.\"

Anka Haber Ajansı

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.