Öne Çıkanlar Türkiye istanbul adom medya esenyurt esenyurt belediyesi

Yurtta Öğretmenler Günü kutlamaları
GALERİ İÇİN TIKLAYIN

Ordu'da 24 Kasım Öğretmenler Günü, Atatürk Kültür Merkezi'nde gerçekleşen etkinlik ile kutlandı.

Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasının ardından Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen törene Ordu Vali Yardımcısı Abdullah Demir, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Akın Aydın, İl Genel Meclisi Başkanı Engin Tekintaş, Emniyet Müdürü Hakan Kırmacı, İl Jandarma Komutanı Albay İsmail Güzey ve çok sayıda öğretmen katıldı.

Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Açılış konuşmasını yapan Ordu Milli Eğitim Müdür Vekili Akın Aydın, bir ulusun çağdaş ülkeler düzeyine erişebilmesi, eğitim ve öğretimin kaliteli ve bilimsel yöntemlerle yürütülmesiyle mümkün olabileceğini belirtti. Aydın, "Eğitim sorunlarını çözen milletler, kültür, sanat, bilim, teknoloji, sosyoekonomik alanında kalkınmış ve ilerlemiştir. Eğitime gereken önem ve ilgi göstermeyen uluslar, başka bir milletin kölesi olmaya mahkumdur. Kalkınmanın temel şartı eğitim ve öğretimdir. Bu duygu ve düşüncelerle tüm öğretmen arkadaşlarımızın öğretmenler gününü kutlarken, başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve ebediyete intikal etmiş tüm öğretmenlerimizi saygı ile anıyorum" dedi

Son olarak kürsüye gelen Vali Yardımcısı Abdullah Demir, "Sayın Valimiz programı nedeniyle programa katılamadı. Herkesin Öğretmenler Günü kutlu olsun" diyerek kürsüden indi. Vali Yardımcısı Demir, daha sonra öğretmenlik mesleğinde büyük hizmetler vermiş emekli öğretmenlere başarı belgesi verdi. Program lise öğrencilerinin hazırladığı koro ile sona erdi.

24 Kasım Öğretmenler Günü Burdur'da düzenlenen tören ile kutlandı.

24 Kasım Öğretmenler Günü sebebiyle İl Milli Eğitim Müdürü Recep Yiğit, Atatürk Anıtı'na çelenk sundu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından İl Milli Eğitim Müdürü Recep Yiğit ve öğretmenler Vali Süleyman Tapsız'ı makamında ziyaret etti. 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Kongre ve Sergi Salonu'nda düzenlenen törende konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Recep Yiğit, “Ülkemizin genç beyinlerinin yetiştirildiği Burdur'da 202 eğitim kurumu, 43 bin 768 öğrenci, 3 bin 240 öğrenci bulunmaktadır. Başta Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm öğretmenlerin Öğretmenler Günü'nü kutluyorum” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti'nin 88 yıl boyunca yaşadığı gelişmelerin öğretmenlerin eseri olduğunu ifade eden Burdur Valisi Süleyman Tapsız ise konuşmasında, “Türkiye Cumhuriyetinin 88. yılda geldiği nokta sizin eserinizdir” diye konuştu.

Törende şiir, kompozisyon ve resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere Burdur Valisi Süleyman Tapsız tarafından ödülleri dağıtıldı. 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlama töreni emekli olan öğretmenlere hizmet takdir belgeleri Vali Tapsız ve Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya tarafından verildi. Tören, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Eğitim Fakültesi Korosu tarafından verilen mini konser ile sona erdi.

24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle Adıyaman'da çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Adıyaman Valiliği Atatürk Büstü önünde Milli Eğitim Müdürü Hasan Alaköse ve okul müdürlerinin katılımıyla çelenk koyma töreni düzenlendi. Milli Eğitim Müdürü Hasan Alaköse'nin büste çelenk bırakmasının ardından halk eğitim merkezi salonunda program düzenlendi. Anadolu Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi korosu tarafından İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını emekli öğretmenler adına Mehmet Halil Aslan yaptı. Mehmet Halil Aslan, öğretmenliğin çok önemli meslek olduğunu vurguladı.

Daha sonra kürsüye gelen Milli Eğitim Müdürü Hasan Alaköse ise, öğretmenliğin insanlık tarihinin en anlamlı ve ölümsüz mesleği olduğunu işaret ederek, "Öğretmenlik mesleği ürünü insan olan ve başlı başına bir amaç olmaktan öte, bizleri yüce gayemize ulaştıran bir vasıta olarak görüyorum. Öğretmenimizin vazifesi, gücü nispetinde erdemli toplum gayretlerine katkı sağlamaktır. İnsan yaratılmışların en seçkini, en donanımlısı, en bilinçli olanıdır. Ama aynı zamanda en vahşi, en acımasız, en anlaşılmaz davranışlarında sahibidir. Onun için insan hayatında eğitim, davranışları doğru yönlendirmede birinci derecede etkilidir" dedi.

24 Kasım Öğretmenler Günü'nün amacının öğretmenlerin toplumdaki yerini önemini belirtmek, saygınlığını arttırmak, öğretmenler arasındaki sevgi, saygı ve dayanışma bağlarını kuvvetlendirmek olduğunu belirten Vali Ramazan Sodan ise, "Öğretmenlerimiz sevgili çocuklarımızı bilgi ve beceri ile topluma yararlı nesiller olarak yetiştiren fedakar insanlardır. Öğretmen de etrafına faydalı olan, ışık saçabilen aydın kişidir. Öğretmenlik peygamberlik mesleğidir. Bunun için öğretmenlik kutsaldır. Bir ülkenin gelişip, kalkınması, öğretmenlerimizin çalışmasına bağlıdır. Bu ülkeyi güçlü yapan eğitimdir. Eğitim sisteminin mükemmeliyetidir; çünkü her yanlışın, kötülüğün kaynağı cehalettir" diye konuştu.

Konuşmaların ardından stajyer öğretmenlik sürelerini dolduran genç öğretmenler, Türk bayrağı üzerine yemin etti. Yemin töreninden sonra emekli öğretmenlere plaket ve hizmet şeref belgeleri verildi.

Halk Eğitim Merkezi'ndeki programa Jandarma Garnizon Komutanı Albay Yusuf Yalçın, Belediye Başkan Vekili Mehmet Durmuş,TPAO Bölge Müdürü Halil Murat Demir, Emniyet Müdürü Mehmet Bilici, kurum müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Kayseri Kent Konseyi Başkanı Hakan Mahiroğlu 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü kutlayan bir mesaj yayımladı.

Mahiroğlu mesajında şu açıklamalara yer verdi: "Gelecek nesillerin kendi eseri olacağının bilincindeki saygıdeğer öğretmenlerimiz. Yaptığınız iş değil bir gün hatırlanmayı, uğruna kırk yıl köle olmayı gerektiren son derece kutsal bir iştir. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın yetiştirilmesinde düşünen, sorgulayan ve araştıran bireyler olması yönünde gayretle çalıştığınızı bilmekteyiz. Ancak zor şartlar altında ifa etmeye çalıştığınız kutsal göreviniz karşılığında sizlere emeklerinizin karşılığı yeterince verilemese de azim ve kararlılıkla üstlendiğiniz misyonu yerine getirme duyarlılığınız karşısında sizlere teşekkür ediyoruz ve huzurunuzda saygıyla eğiliyoruz."

24 Kasım Öğretmenler Günü, Konya'da düzenlenen törenlerle kutlandı.

Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen ilk tören Anıt Alanı'nda gerçekleştirildi. Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Anıt Alanı'ndaki törenin ardından protokol üyeleri ve davetliler Konya Devlet Tiyatrosu'nda düzenlenen programa geçti. Buradaki programa Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, İl Milli Eğitim Müdürü Halil Şahin ile öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Aday ve emekli öğretmenler adına yapılan konuşmaların ardından kürsüye gelen İl Milli Eğitim Müdürü Halil Şahin, öğretmenlerin bir ülkenin gelişmesinin, ilerlemesinin ve değişmesinin sembolleri olduğunu belirterek, "Onlar gelişen dünyayı, teknolojiyi çok yakından takip ederek kendilerini geliştirmek zorunda olan insanlardır. Çünkü çağa ayak uydurabilen, modern, özüne bağlı ve dünyayla rekabet edebilecek bireyler yetiştirecek olanlar öğretmenlerdir. Nitelikli bir gelecek gençlerin, nitelikli gençler de sizlerin eseri olacaktır" dedi.

Konuşmaların ardından adaylığı sona eren öğretmenler, Türk Bayrağı'na el basarak öğretmenlik yemini etti. Meram Naciye Mumcuoğlu Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan programla devam eden tören emekli olan öğretmenlere protokol üyeleri tarafından Hizmet Şeref Belgesi verilmesiyle son buldu.

Kaynak : haber7.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.