Öne Çıkanlar emniyet start tv Kutlu Doğum Özel Programı fikir fabrikası Urfa Suruç Belediyesi

Eğitim’e rant girmiş !

 Okulda ilk olarak 1. Sınıfları ziyaret eden Gaytancıoğlu sınıfta çocuklar ile sohbet ederek fotoğraf çektirdi. Okul Müdürü Ethem Erduğan ve öğretmenlerle de görüşen Gaytancıoğlu;  Öğretmenlerin bir çok sorunla karşı karşıya olduğunu söyledi. Öğretmenlerin hem aldıkları eğitimin gereği olarak hem de icra ettikleri kariyer mesleği olarak 3600 ek göstergeyi hak ettiklerini belirten Gaytancıoğlu, öğretmenlerin Ek göstergelerinin yükseltilmesi ve halen 1.inci derece öğretmen kadrosu için geçerli olan 3000 ek göstergenin, 3600 seviyesine yükseltilmesi gerektiğini söyledi. Bu konuda parti olarak gerekli çalışmaları yaptıklarını ve  kanun teklifi verdiklerini belirten Gaytancıoğlu mevcut iktidarın bu konuya duyarsız kaldığını belirtti.

Öte yandan konuyla ilgili olarak AKP İktidarında Gericileşen ve Ticarileşen Eğitimin çocukları karanlığa sürüklediğini söyleyen Gaytancıoğlu  “Getirilen 4+4+4 sistemi ile okul öncesi eğitim yok sayılmıştır, Anaokuluna gitmeden ilköğretime başlayan çocuklar yeterli bilişsel, duygusal, sosyal ve fiziksel gelişimi sağlayamayacakları için ilköğretimde sunulan becerileri edinmeleri zorlaşacaktır” dedi.

Eğitimin ikinci kademesinde öğrencilerin İmam-Hatip Ortaokullarına yönlendirildiklerini belirten GaytancıoğluOkul ve derslik yapmadan kontenjan arttırılması eğitimin kalitesini düşürmektedir. 2013 yılına kadar Anadolu Liselerinin sınıf mevcutları 30 öğrenciyi geçmiyordu. 2014 yılında okul yapmadan, derslik yapmadan bakanlık Anadolu Liselerindeki sınıf mevcudunu 34' e çıkardı. Böylece o sınıftaki öğrenciye ayrılacak zamanın % 10 nu çalınmış oldu. Daha sonra ise kontenjanlar 40’a kadar çıkarıldı.

AKP iktidarında Eğitim’e rant girmiş, hedef  başarılı öğrenciler yetiştirmek yerine eğitim sektöründe zengin yaratmak olmuştur.

Eğitimde çağ atlayacağız vaadi ile sunulan,  Fırsatları Arttırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi Projesi’nin (FATİH) dünyada sadece ABD, Brezilya ve Türkiye’de uygulanmakta olduğunu ve  öğrenci başarısına hiçbir katkısı olmadığının araştırmalarla belirlenen bir sistem olduğunu belirten Gaytancıoğlu “Proje kapsamında okullara akıllı tahtaların yerleştirilmesi, internet bağlantısı için yerel alan ağ altyapısı kurulması, beraberinde öğrenci ve öğretmenlere tablet bilgisayarlar verilmesi öngörülürken, iş ve işlemler planlanan zamanlarda bir türlü bitirilememiştir. Bazı okullara akıllı tahta gönderilirken tabletler gönderilmemiş, tablet gönderilenlere de akıllı tahta kurulmamıştır.  FATİH Projesi’nin bir rant projesi olduğu, uygulamalarla ortaya çıkmıştır.” Dedi.

         Eğitimin, devletin ve toplumun her kesiminin ortak sorumluluğu olduğunu vurgulayan Gaytancıoğlu .” Ancak AKP iktidarında öğrenim ve eğitim süreci siyasi etkilerden arındırılamamıştır. Öğrenim ve eğitim süresi siyasi etkilerden arındırılıp, bir devlet politikasına dönüştürülmelidir, başarı ancak bu şekilde elde edilir.” Dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.