Edirne tarihi kent dokusu, doğa güzelliği,  metrekareye düşen tarihi eser sayısı ile Türkiyede bir numaraya oturmuş, her köşesinde “Osmanlıyı yaşatan” önemli turistik bir il.

Edirne’ye adımınızı atar atmaz sizi; muhteşem görüntüsü ve tüm ihtişamı ile Selimiye Camii’si karşılar. Mimar Sinan’ın ustalık dönemine ait bu emsalsiz eserin mimarlık dehasını öğrenmek, bu muhteşem yapıyı  seyretmek, gezmek sizi o kadar etkiler ki adeta büyülenirsiniz.
Dünyada mimarlık harikası olarak kabul gören Selimiye Camii’si ve Külliye’sinin UNESCO Dünya Miras Komitesi tarafından yakın zamanda oy birliğe ile Dünya Miras Listesinde  yer aldığını öğrenmek de ayrıca mutluluk verir.
Edirne 100 yıl boyunca Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yapmış bir il. Aynı zamanda bilim, kültür, sanatta, mimari hat ve süslemelerde devrinin en güzel örneklerini vermiştir. İstanbul’un başkent olması ile de şehir Osmanlı Hanedanları için cazibesini hiç yitirmemiş Osmanlı İmparatorluğu’nun daima ikinci merkezi olmuştur. 

Edirne öyle bir il ki sadece mucizelerin  mimarlıkla harmanlandığı  Selimiye Camii’sini bile anlatmaya, yazmaya sayfalar yetmez. Anlatılmaz aslında gidip bu güzelliği bu ihtişamı bizzat mekanında görerek araştırarak yaşamak gerekir. 
Sadece Selimii’ye mi? Selimiye Camii’sinin büyüsü sizin tüm benliğinizi sarmışken kendinizi Külliye çıkışında başınızı kaldırdığınızda “Selimiye Arastası” çarşısının içinde bulursunuz. Geçmişten bu güne korunabilen sayısız camii, kervansaray, çarşılar, hamamlar, çeşmeler, köprüler, müzeler, anıtlar ören yerleri ile Edirne size   tarihi, geçmişi, Osmanlıyı doyasıya yaşatmaya devam eder. İşte Edirne şehri mutlaka görülmeli zaman buldukça sık sık gidilmeli. Bu tarihi dokuyu görmeye incelemeye bu güzellikleri doyasıya görerek yaşamaya bir kez gitmek yetmez.
Kaldı ki sadece Edirne’de tarih yok. Her bir ilçesinde çeşitli sporların yapıldığı bir çok doğa  harikası güzellik ziyaretçilerini bekliyor. Deniz, doğa, göl, ırmak, orman her biri ayrı cennet. 

Bizlerde Edirne’nin güzelliklerini tarihi dokusunu daha önce görmüş olmamıza rağmen; geçen hafta Yerel Basın Birliği Derneği Genel Başkanı ve üyeleri ile birlikte Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu’nun misafirleri olarak Edirne ilini bir kez daha görme şansını yakalamış olduk.
Sayın Edirne Valimiz Dursun Ali Şahin’ i ziyaretimiz esnasında, bizi çok sıcak ve samimi karşılayan Sayın Valimiz’den Edirne’nin tarihi geçmişi ve bu tarihi mirasın korunması ile ilgili yapılan çok güzel çalışmalar konusunda önemli bilgiler aldık.

Sayın Valim özetle” Edirne’nin İstanbul’dan sonra tarihi değeri önemli olan ikinci şehir olduğunu Osmanlıya 700 yıl bu il hizmet verdikten sonra Cumhuriyet dönemine teslim edildiğini, Osmanlının 4. Büyük şehri olduğunu zamanında 44 kütüphanesi varken şimdi 2 kütüphanesinin olduğunu; 200 tarihi çeşmesi olan Edirne’nin bu çeşmelerden 50 sinin onarıldığını ifade ettiler. 1939-1942 yılları arasında yokluk nedeniyle mezarlıklar kiliseler hamamların şahıslara satıldığını dolayısıyla bazı eserlerin günümüze kadar gelemediğini; hatta bazı önemli camilerin sadece minarelerinin korunabildiğini, Selimiye Camii’nin görkemi bizi etkilerken mimarların bu yapıt karşısında daha çok etkilendiklerini; Edirne’nin bir şehitler diyarı olduğunu girerken çıkarken ruhlarına Fatiha okunması gerektiğini ayrıca en fazla mezar taşının olması nedeniyle mezar taşlarının korunmaya alındığını bu mezar taşlarının herbirinin ayrı bir anlamı olduğunu ve mutlaka açık hava müzesi şeklinde korunan mezar taşları bölümünü, sağlık müzesini gezmemizi tavsiye ederek ; Edirne İlinin üç Yunanistan iki Bulgaristan olmak üzere Avrupa’ya beş kapı ile açıldığını ve günde 2500 tırın giriş çıkış yaptığını ;ayrıca Edirne’nin üç nehir üstüne kurulmuş tek il olduğunu” belirtmişlerdir.

Sayın Valimden sonra söz alan YBDD Genel Başkanı Nezir Karayün yaptıkları konuşmada “Sayın Valimin çok renkli kişiliği olduğunu biliyoruz. Giresunda Valiliği esnasında tuzu yasakladığını , Edirne’de ise şekeri yasakladığını biliyoruz .Sayın Valim bizi kabul ederek bize şeref ve onur verdi. Edirne’nin bilmediğimiz tarihi özelliklerini bize anlattılar. İl Kültür Müdürü Ahmet Hacıoğlu adam gibi adamdır. Sayın Valim program bundan sonra İl Kültür Müdürümüz Sayın Hacıoğlu’na aittir.”  Diyerek sözlerini tamamlamıştır.

Tabiiki Edirne’ye gelipte Edirne Ciğeri yemeden gidilmezdi Edirne’nin meşhur tadına doyulmayan Edirne Ciğerini öğlen yemeğinde bizlere ikram eden  İl Kültür Müdürümüzde  yine ilin turizm potansiyeli ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Sayın  Hacıoğlu özetle “2017 Türk Dünya’sı Kültür Başkent’i olma çalışmamız, 2021 Avrupa Kültür Başkent’i olma çalışmamız, Uluslararası Kongre-Fuar ve Kültür Merkezi Projesi, Hızlı Tren Projesi, Havaalanı Projesi, Edirne Sarayı Örenyeri Projesi, Makedonya Saat Kulesi Projesi, Şükrüpaşa ve Hıdırlık Tabyaları Projeleri, Saros Körfezi Projeleri, Kamp-Karavan Turizmi Projesi, Sağlık Turizmi Projeleri, UNESCO’nun geçici listesinde bulunan Uzunköprü’nün Unesco Dünya Kültür Miras Listesine Girme Projesi, Adalet Kasrı Müzesi başta olmak üzere Kent Müzesi, Tarım Müzesi, Hamam Kültürü Müzesi, Göç Müzesi, Enez Müzesi, Balkan Harbi Müzesi projelerinin tamamlanması ile koyduğumuz hedefe ulaşmak zor olmayacaktır” dedi.

Edirne Valiliğinde geçen bu konuşmaların ve ikram edilen nefis öğlen yemeğinin ardından Sayın Müdürü’müzün bizler için tahsis ettiği donanımlı rehber ile Edirne’nin görülmesi gereken tarihi dokusunu gezmeye başladık. işte burada Edirne gezisi Edirne’nin gerek tarihi dokusu ve gerekse misafirperverlik konusunda Anadolu Kültürünün tüm inceliklerini gördüğümüz bürokratları; Sayın Valim Dursun Ali  Şahin ve Kültür Müdürüm Ahmet Hacıoğlu‘nun konukseverliği ile çok etkilendiğimiz çok memnun kaldığımız bir gezi oldu. Teşekkürler Sayın Valim, Sayın Müdürüm sizleri unutmayacağımız.
Bu gezi esnasında çok seviyeli, kültür düzeyi yüksek bir grupla birlikte seyahat etmekten son derece mutluluk duyarak; yine gezi boyunca tüm üyelerle tek tek ilgilenen daima gülen yüzü ve derin hoşgörüsü ile üyelerini en iyi şekilde rahat ettirmek için elinden geleni esirgemeyen Yerel Basın Birliği Derneği Genel

Başkanı Sayın Nezir Karayün’ e ayrıca teşekkür etmek istiyorum.
Bir teşekkür de gayet ince bir düşünce ile kahvaltı ikramımızı sağlayan Fikir Fabrikası Mensuplarına..Sağolun varolun..
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.