Öne Çıkanlar ksp plastik cerrahı nezir karayün Ankara Üniversitesi Büyükçekmece Belediyesi

Kasko Sigortası Hakkında Merak Edilen Konular

 Bütün kaskolar; aracınızı çarpmanız, aracınıza çarpılması, aracınızın yanması, aracınızın çalınması veya çalınmaya teşebbüs edilmesi durumunda doğacak zararları teminat altına alırlar. Bu teminatlar standarttır. Bunun dışında poliçeye ekleyeceğiniz her ek teminat için poliçe bedeliniz artış gösterecektir.

Aracınızın kasko değerini Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSRŞB) belirlemektedir. Her ay güncellenen liste; aracınızın modeli, yaşı, kullanım amacı vb. özelliklerine bakılarak hazırlanır. Bu listede 15 yaşına kadar tüm araçlar için araç kasko değeri belirlenir.

Kasko Değer listesi hesabı aracınızın markası, hangi yılda üretildiği, model olarak teknik özellikleri göz önünde bulundurularak yapılır. Aracınızın kullanım amacı da, araç kasko bedelini etkileyen diğer faktördür. Ticari, bireysel, tarım gibi farklı kullanım amaçları her ay değişen listede aracınızın kasko bedelini etkilemektedir.

Araç kasko bedeliyle birlikte size sunulan teklifi etkileyen başka unsurlar da var. Araç sahibinin yaşı, kaç yıldır ehliyet sahibi olduğu, mesleği, ikamet adresi gibi etkenler kasko poliçesinde sunulan fiyatı etkiliyor.

Kasko sigortasında sigorta şirketlerinin sundukları kasko sigortası teminatları değişmektedir. Hepsinde ortak olan minimum teminatlar bulunur. Aracın durduğu veya hareket ettiği durumlarda aracın zarar görmesi sonucu ortaya çıkabilecek maddi zararları karşılayan teminat çarpma-çarpılma teminatıdır. Bir kaza sonucunda meydana gelen yangın ve infilakın neden olduğu zararları yangın teminatı karşılamaktadır. Hırsızlık teminatı ise, aracın veya üzerindeki aksesuarların çalınması sonucunda meydana gelebilecek zararları karşılar.

Kasko yaptırırken faydalanabileceğiniz bazı indirimler söz konusudur. Kasko yaptırdığınız yıl içinde kaskonuzu kullanmazsanız bir sonraki yıl belli oranda kasko indirimi alırsınız. Hasarsızlık indirimi olarak da tanımlanan bu durum sayesinde kasko priminiz azalmaktadır. Hasar ihbarında bulunmadığınız her yıl indirim oranınız artar. Aracınızın sigorta bedeli değerinin yüzde 1'i veya yüzde 2'si kadar olan küçük hasarları kendiniz ödemeyi kabul etmeniz durumunda muafiyet indirimi kazanırsınız.  Ayrıca aracınızda hırsızlığa karşı alarm ve immobilizer varsa poliçenizde güvenlik indirimi yapılır.30 yaşın üzerindeyseniz, yaşınızdan dolayı yaş indirimi hak ediyorsunuz. İndirime hak kazanmak için doğum yılınızı belirtmeniz yeterlidir. Ehliyetiniz en az 5 yıllık ise poliçenize yüzde 15'e varan oranlarda indirim uygulanabilmektedir. Gene sürücüye uygulanan bir indirim olan bayan sürücü indirimi sayesinde, bayansanız ve aracınızı sadece siz kullanacaksanız poliçenize yüzde 15'e varan oranlarda indirim uygulanabilmektedir.

Aracınızın sadece bir sürücü tarafından kullanılması halinde poliçenize yüzde 10'a varan oranlarda indirim uygulanabilmektedir. Bu indirimin geçerli olabilmesi için aracınızı sadece tek kişinin kullanması ve bu kişinin isminin poliçede belirtilmesi gerekmektedir. Bu indirim de sürücüye uygulanan bir indirimdir.  Aracınızın ruhsat sahibi eğer SSK ya da Emekli Sandığı'na bağlı işçi, memur veya emekli ise poliçenize yüzde 5 indirim, aracınızın renginin beyaz, bej veya gümüş olması halinde ise poliçenize yüzde 5 oranında indirim uygulanabilmekte.

Poliçenin teminatı sigorta primin tamamının, primin taksitle ödenmesi kararlaştırılmışsa peşinatın (ilk taksit) poliçe yapılır yapılmaz ve en geç poliçenin teslimi karşılığında ödenmesi gerekir. Aksi kararlaştırılmadıkça prim veya peşinat ödenmediği durumda poliçe teslim edilmiş olsa dahi sigortacının sorumluluğu dolayısıyla poliçe teminatı başlamaz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.