Öne Çıkanlar Nursema iphone 8 Türk Eğitim-Sen İstanbul Trend Micro Akdeniz Ülkeleri Genel Müdürü Yakup Börekcioğlu bahçeşehirspor

İstanbul G20 Zirvesi dünyayı kucakladı

 G20 YEA Genç Girişimciler İttifakı İstanbul Zirvesi dünyayı kucakladı

Gençlerin dünyası G20’den ibaret değil

TÜGİAD’ın ev sahipliğinde İstanbul’da düzenlenen G20 YEA Genç Girişimciler İttifakı zirvesi sona erdi. Terör olaylarından etkilenmesine rağmen zirveye nitelikli bir katılımın gerçekleştiğini belirten G20 YEA Türkiye ve TÜGİAD Başkanı Rahmi Çuhacı, ilk kez Türkiye’de G20 ülkeleri dışında da katılımın sağlandığını ve girişimcilerin çalışmalarından artık tüm dünyanın yararlanacağını söyledi. The Coca-Cola Company Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Muhtar Kent’in, 2025 yılında 1 trilyon cihazın web’e bağlanacağını söylediği zirvede, yeni ekonomi stratejileri, girişimcilik hikayeleri, dijital girişimcilik, kadın girişimcilik ve inovasyon gibi konular tartışıldı. TÜGİAD 14. Ve 15. Dönem Başkanı Ali Yücelen’in katılımcıları saygı duruşuna davet etmesiyle başlayan zirve boyunca terör saldırılarında şehit olan gençlerimizin anısına bazı programlar iptal edildi. Zirvenin son gününde 2016 dönem başkanlığı için Çin’e devir teslim töreni gerçekleştirilirken zirvenin sonuç bildirgesi de imzalandı.

TÜGİAD'ın ev sahipliğinde İstanbul’da düzenlenen G20 YEA Genç Girişimciler İttifakı Zirvesi bugün sona erdi. G20 YEA başkan ve delegelerinin katıldığı zirveye, Romanya Eski KOBİ ve Turizm Bakanı Florin Jianu, Mediasa Yayıncılık A.Ş. Kurucusu Demet Sabancı Çetindoğan, Coca-Cola CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Muhtar Kent gibi isimler katıldı.Zirvenin son gününde 2016 dönem başkanlığı Çin’e teslim edilirken zirvenin sonuç bildirgesi de imzalandı.

G20 Genç Girişimciler İttifakı'nın, G20 ülkelerinde önemli bir oluşum olduğunu aktaran TÜGİAD Başkanı ve G20 YEA Türkiye Başkanı Rahmi Çuhacı, Türkiye'nin G20 Dönem Başkanlığı'nda üç önceliğinin "kapsayıcılık", "uygulama" ve "yatırım" olduğunu belirtti. Türkiye’de son dönem gerçekleşen terör olaylarının tüm dünyada derin bir üzüntü yarattığını belirten Rahmi Çuhacı, zirveye katılanların Türkiye’nin şehitlerinin acısını paylaştığını söyledi. Türkiye’de düzenlenen G20 YEA’da ilk kez G20 dışındaki ülkelerden de katılıma olanak sağlandığını söyleyen Çuhacı, “Amacımız G20 kapsamında yaratılan faydanın tüm dünya ülkelerine yansımasının sağlanması… Son yıllarda dünyada yaşanan işsizlik oranının artışını durdurmanın ilacı girişimcilik olacaktır. “ dedi ve şöyle devam etti:

"Günümüzde, sınır tanımayan bir girişimcilik söz konusu… Somali, Katar gibi ülkelerden de bizimle çalışacak dostlarımız bugün bizimle beraber. G20, 2008 senesinde dünyada yaşanan ekonomik krizden kurtulmak için G*8’in geliştirilmesiyle oluşturulmuştur. Şu anda da dünyada yaşadığımız ekonomik krizin üstesinden sadece G20 ülkeleri olarak değil, G20 üyesi olmayan ülkelerin de katkısıyla gelebiliriz. Bu sene ilk defa B20 ile yapmış olduğumuz işbirliği çerçevesinde G20 YEA Başkan ve Başkan yardımcıları olarak B20 toplantılarının tümüne ve görev gücü çalışmalarına Washington ve Paris’te katıldık. Bu çalışmalar tüm dünyayı kucakladığı ölçüde bugün gözyaşlarıyla tanık olduğumuz tabloların azalacağını umuyoruz. Son olarak B20‘nin Ankara’daki toplantılarına G20 YEA’yı temsilen 40 kişilik bir grupla katıldık.”

Şehitler Unutulmadı

Hakkari'nin Dağlıca bölgesindeki ve Iğdır’da gerçekleştirilen terör saldırılarına ilişkin açıklama yapan Çuhacı, "Ne yazık ki acı haberlerle güne başladık. Şehitlerimizin ailesine ve ulusumuza baş sağlığı diliyorum. Hem TÜGİAD olarak hem de G20 katılımcıları olaraktüm terör eylemlerini lanetliyoruz. Türkiye güçlü bir devlet olarak, güçlü ordu ve ekonomisiyle bu terör saldırılarına karşı başarılı olacaktır." dedi.

Açılış konuşmasında tüm katılımcıları Türkiye için şehit olan gençlerin ve dünyadaki adaletsizlikler yüzünden ölen tüm çocukların anısına saygı duruşuna davet eden TÜGİAD 14. ve 15. Dönem Başkanı Ali Yücelen şehitlere Allah’tan rahmet, aileleri ve Türk halkına başsağlığı dileyerek sözlerine şöyle devam etti:

“Ulusumuz savaş ve terör olaylarından çok acı çekti. Kendi sorunlarına rağmen bugün komşu ülkelerden gelen milyonlarca mülteciyi kucaklayarak ikinci bir şans verdi. Türkiye'nin sınırları dünya terörizm sınırları haline geldi. Biz bir trajediye tanık olduk. Bu trajedi bize bütün ulusların kendi sorunlarıyla baş başa kalarak yalnız olduğunu gösterdi. Sivil halk açısından dünya kamuoyundan daha değerli bir şey yok. Çünkü sosyal bilinci ancak onlar tetikleyebiliyor. Ancak insanlar bugün uluslararası kurumlara olan inançlarını her geçen gün kaybediyor. Bu durumu iyi okumamız lazım. Girişimcilik dünyadaki bütün ekonomik sıkıntılara çaredir." diye konuştu.

 Bugünkü etkinlik daha başlamadan başarılı oldu

G20 YEA Sherpa, G20 YEA ve TÜGİAD Genel Sekreteri Başak İlisulu, zirvede son derece güçlü bir atmosfer ve profile sahip olduklarını belirterek, genç kuşaklar olarak girişimciliğin gelişimi için çalışmaya devam edeceklerini söyledi. G20 ve B 20 dönem başkanlıklarının stratejik ortaklığını alan TÜGİAD, geçtiğimiz yıl boyunca aktif olarak girişimcilik politikaları üzerine çalıştı. TÜGİAD öncülüğünde B20 ile ortak çalışma sonucu hem G20 YEA ağının girişimcilerinin önerileri B20 tavsiyelerinde yer aldı hem de G20 YEA önerileri B20’nin de kabul ve onayını aldı. Böylelikle zirve henüz başlamadan G20 YEA ve B20 ortak bir çalışmaya ve başarıya imza atmış oldu.

G20 YEA Komisyonu Başkanı ve TÜGİAD Yönetim Kurulu Üyesi Serkan Yazıcıoğlu da bu zirvenin hukuki çerçevesinin güçlendirilmesi, finansmana erişimin kolaylaştırılması ve müteşebbislik kültürünün gelişmesi bakımından önemli bir katkı sağladığını belirterek “Özellikle oturumlara ilginin diğer zirvelere göre yüksek olması içeriğin amacına ulaştığını gösterdi. Türkiye G20 YEA zirvelerinde çıtayı yükseltti” diye konuştu.

Dünya çapında konuşmacılar

Coca-Cola Yönetim Kurulu Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Muhtar Kent, herkesin mobil web’e de odaklanması gerektiğini belirterek, "Mobil web’in hızlanması, internetin hızlanması... Bugünün uzmanları 2025 yılında 1 trilyon cihazın web’e bağlı olacağı düşünüyor. Ticaretin her şeyi bu yoldan olacak" dedi.

G20 Genç Girişimciler İttifakı Zirvesi'nin "Girişimcilik: G20 ve B20 Gündeminde İlk Defa" başlıklı oturumunda konuşan Kent, sözlerine Hakkari'nin Dağlıca bölgesindeki terör saldırısını lanetleyerek başladı. Kent, genç girişimcilerden "hiçbir zaman kendi güçlerini sorgulamamalarını, güçlerinden endişe etmemelerini" isteyerek, onların büyük bir ekonomik faaliyet içinde bulunduğunu, zenginlik ve istihdam oluşturduğunu, sosyal ve ekonomik alanda adalet sağladığını, yaptıkları her işte olumlu katkılar sunduklarını anlattı. Kendi işinin "tüketiciyi tanımak" olduğunu dile getiren Kent, "Tüketiciyi tanımak, tüketiciyi etkileyen trendleri bilmek zorundayız. Tüketicinin istekleri daima önemli olmuştur bizim için. Tüketici ile çalışan şirketler 21. Yüzyıl tüketici görüşlerine hazır olmalı" ifadelerini kullandı.

Toplantının 2. gününde TÜGİAD 14. Ve 15. Dönem Başkanı Ali Yücelen başkanlığında gerçekleştirilen panelde “Girişimciliğin olmazsa olmazları” tartışıldı. Panele, 3D Robotics Başkanı JordiMunoz, Yunan Genç Girişimciler Dernekleri Federasyonu Başkanı AndreasStefanidis, Markafoni.com kurucusu Sina Afra, Resevoir Q Global Yönetici direktörü ShellyPorges, KornFerry Yöneticisi Peter Everaertkatıldı.

Keiretsu Forum kurucusu Randy Williams Silikon vadisinin girişimciliğe yaklaşımını anlatırken; Accenture Yönetici Direktörü LaurenceMorvan başkanlığındaki Girişimlerin Küreselleşmesi ve Yerelleşmesi panelinde Toyota CEO’su Orhan Özer, PACIV Başkanı Jorge L. Rodriguez ve MSG Africa Yatırım Başkanı AndileKhumalo konuştular. Zirvede, dünyanın her yerinden gelen girişimciler,  Altyapı, Hizmetler, Moda, Medya, Biyoteknoloji, Yeşil iş ve Gıda sektörlerindeki girişimlerini anlattılar.  Zirveye katılan girişimciler, G20 zirvelerinde ilk kez B2B toplantılarına katılarak karşılıklı işbirliği olanaklarını tartıştılar.

Zirvenin son günü JCI Başkanı İsmail Haznedar ve Jeune Başkanı Patrik Kovacs’ın katıldığı panelde Uluslararası işbirliklerinin geliştirilmesi ve yeni pazarlara erişim tartışıldı. Prof. Dr. Emre Alkin’in moderatörlüğünü yaptığı Bir Cazibe Merkezi Olarak Türkiye oturumunda Philip MorrisSA Yönetici Direktörü EnriqueJimenez, TÜGİAD 14. ve 15. Dönem Başkanı Ali Yücelen ile Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Mustafa K. Yılmaz konuştular.

Zirveye katılan konuşmacılar arasında, Romanya Eski KOBİ ve Turizm Bakanı Florin Jianu, Mediasa Yayıncılık A.Ş. Kurucusu Demet Sabancı Çetindoğan, BiTaksi ve Getir.com kurucusu Nazım Salur, Yemek Sepeti kurucusu Nevzat Aydın, My Net Kurucusu Emre Kurttepeli, Keiretsu Forum Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Aydonat Atasever yer aldı. Gittigidiyor.com kurucuları Burak Divanlıoğlu, Serkan Borançılı ve Cenk Angın da takım çalışmasını anlattılar.

TÜGİAD Genel Sekreteri Başak İlisulu’nun Girişimcilikte Küresel Devrim Mümkün mü? Konulu sunumunun ardından G20 YEA 2015 deklarasyonu imzalandı. G20 YEA 2015 İstanbul Zirvesi, Türkiye’nin dönem başkanlığını Çin’e devretmesiyle son buldu. Devir teslim töreninde TÜGİAD Başkanı Rahmi Çuhacı, G20 YEA Türkiye Sherpa ve TÜGİAD Genel Sekreteri Başak İlisulu, G20 YEA Komisyonu Başkanı Serkan Yazıcıoğlu, 2016 dönem başkanlığını Çin adına NovoNation Gençlik Topluluğu kurucusu XiaBing’e devrettiler.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.