Anadolu’da geçmişte “Gül” şehri olarak adlandırılan, sonralarda yılların talihsiz ve ihmalliklerinin sonucu olarak “Kır” talihli şehri KIRŞEHİR zincirlerini kırmak üzere…
Neden mi bu fikre sahip oldum?
Şehr-i Gül, bir başka olmuş…
Şantiye görünümü alan Kırşehir’de Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci ve ekibi gece gündüz demeden çalışıyor. Bahtı ve adı  “Kır” olan bu şehrin yeniden “Gül” devrine ulaşması için bu yoğun çaba. 
Dikkatli gözlerden kaçmayacak bir gayret söz konusu şehirde, bir çırpıda sayılabilecek projeler ardı ardına sıralanmış konumda, ancak bir tarihçi olarak iki önemli projeden bahsetmeden geçemeyeceğim.
Bunlar;
             *** CACABEY KENT MEYDANI PROJESİ: 
Şehirlere kimlik kazandıran meydanlarıdır. Kentler meydansız olmaz düsturu ile yeniden şekillendirilen ve düzenlenen meydan Anadolu’nun hatta dünyanın ilk uzay medresesi olarak da bilinen Cacabey Medresesi ve camiini açığa çıkarmış…
 
Asıl bence önemli olanı ise Ahilik kültürünü başta ülkemize ve dünyaya sunma noktasında mihenk taşı olabilecek olan Ahi Külliyesi Projesi…
***AHİ KÜLLİYESİ PROJESİ:
Külliye, cami ile birlikte medrese, imaret, türbe, kütüphane, hamam, aşevi, kervansaray, çarşı, okul, hastane, tekke, zaviye binalarından oluşan yapılar topluluğu.
İslam toplumunun oluşumunda şehirlerde mahalle hayatı külliyeler çevresindeki mimari yapıda yoğunlaşıyordu. Külliye, İslam toplumunun vakıf hukuku sistemi ve hayrat kavramını geliştirmesiyle ortaya çıktı.
İşte bu yapının muhafazası için cumhuriyet tarihinde bir ilk olarak Ahi Evran Külliyesi proje olarak  Kırşehir’de hayata geçmek üzere. 
Bu proje Kırşehir tarihi için önemli bir konumda bulunan, Anadolu topraklarında geniş bir esnaf teşkilatlanmasına öncülük eden Ahi Evran-ı Veli Hazretleri’nin türbesinin bulunduğu Ahi Evran Camii ve alanında yapılacak olan Ahi Külliyesi, Kırşehir’in tanıtımında önemli rol üstleneceği gibi, önemli bir kültürel mirasın temsili olarak yeniden canlandırılması için de önem arz eden bir sosyal sorumluluk projesidir.Düzenlemesi yapılacak olan yaklaşık
55.000m2’lik alan içersinde toplam inşaat alanı 36000 m2 olan külliye bünyesinde; Ahilik araştırma Kütüphanesi, Arasta/Bedesten, Ahilik ve Astronomi Müzesi, Usta ve Esnaf Odaları, Dükkânlar, Şadırvan, Sahne ve Tören Alanı, Butik Konaklama Tesisleri ve Yeme –İçme Mekanları ile Kırşehir’imize yakışır, tamamen doğal ahşap ve kesme taşlarla oluşturularak Mevcut camii ve türbe yapısına da uygun ve yaraşır bir mimaride yapılacaktır.
 


Şuan bir kısmının yapıldığı külliye önümüzdeki süreçlerde Cacabey Kent Meydanı ile bütünleşecek ve devasa bir kent meydanı ve Cumhuriyetin ilk külliyesi elde edilmiş olacak.
Proje, cumhuriyetin DEVRİNİN Osmanlı ile barışmasına vesile olacak. İşte tamda bu noktada şehrin Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci ve ekibinin üslendiği tarihi misyon çok önemlidir. 
Bu vesile ile şehrini çok seven Kırşehirli ve tarihçi olarak yapılan bu tarihi hamlelerden çok mutlu olduğumu belirtmeliyim. Emeği geçenlere samimi ve karşılıksız teşekkürlerimi sunarım
Darısı diğer belediyelerin ve şehirlerin başına…
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.