Öne Çıkanlar Büyükçekmece Esenyurt haberleri CHP Esenler Belediyesi AK Parti

Kaymakamlık O İddiayı Yalanladı

Kaymakamlık O İddiayı Yalanladı

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu tarafından, Büyükçekmece Kaymakamlığı'nın, İstanbul Valiliği’nden aldığı talimatla 18 mahalle muhtarına Kanal İstanbul projesi hakkında olumsuz yorum yapmamaları gerektiği yönünde uyarıda bulunduğu iddia edilmişti. Konuyla ilgili Büyükçekmece İlçe Kaymakamlığı’nda yapılan açıklamaya göre;

Kaymakamlık tan yapılan açıklamaya göre Muhtarların bu kapsamda “dilekçe kabul etmek ve toplu dilekçe sunmak” gibi herhangi bir görevi bulunmamaktadır.

Büyükçekmece Kaymakamlığı Basında Yer Alan Asılsız Haber ve İddialara İlişkin Basın Açıklaması

Basında yer alan bazı haber ve yorumlarda; bir siyasi parti temsilcisinin “Büyükçekmece Kaymakamlığı muhtarların Kanal İstanbul aleyhine konuşmalarını yasakladı” şeklindeki gerçekdışı iddialar nedeniyle, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla aşağıdaki hususların açıklanması zorunluluğu doğmuştur.

Kamuoyunun malumları olduğu üzere “Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hazırlanan Kanal İstanbul Projesi Çevresel Etki Değerlendirme Raporu” 23.12.2019 tarihinden itibaren vatandaşlarımızın görüş ve önerilerine açılmıştır.

Vatandaşlarımız bu kapsamdaki görüş, öneri ve taleplerini İstanbul İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne, Dilekçe Kanunu’nda belirlenen usul ve esaslara göre iletebilmektedirler.

Dilekçe Kanunu’na göre; şikayet, görüş ve öneriler, şahsen veya kanuni temsilci aracılığıyla, yetkili makamlara ve yazılı başvuru yoluyla yapılmaktadır.

Bu konuda vatandaşlarımız taleplerini içeren yazılı başvurularını sadece İstanbul İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne yapabilmektedirler.

Ancak ilçemizdeki bazı mahalle muhtarlarının, “vatandaşlarımızın yukarıda açıklanan kapsamdaki görüş, öneri ve taleplerini içeren dilekçeleri doğrudan muhtarlıklarına verebileceklerini, kendilerinin bu dilekçeleri toplu olarak İstanbul İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne ileteceklerini” ifade ederek, mahalle sakinlerini yönlendirmeye çalıştıkları yönünde Kaymakamlığımıza yoğun şikayetler ulaşmıştır.

Yukarıda açıklandığı üzere, Kanal İstanbul Projesi Çevresel Etki Değerlendirme Raporuna ilişkin vatandaşlarımızın görüş, öneri ve talepleri doğrudan İstanbul İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne yapılabilmektedir.

Muhtarlıklarımızın bu kapsamda “dilekçe kabul etmek ve toplu dilekçe sunmak” gibi herhangi bir görevi bulunmamaktadır.

Vatandaşlarımızın konuya ilişkin görüş, öneri ve taleplerinin sağlıklı bir şekilde yetkili kuruma ulaşması, başvuru sahipleri açısından oluşabilecek hak kayıplarının önlenmesi ve vatandaşlarımız arasında muhtemel bir huzursuzluğa neden olunmaması için, muhtarlarımız ilgili mevzuat uyarınca bilgilendirilmiştir.

Gerçek dışı açıklama ve haberlerde iddia edildiği gibi Kaymakamlığımızca muhtarlarımızın veya hiçbir vatandaşımızın kendi düşüncesini ifade etmesi, bu doğrultuda hareket etmesini engelleyecek herhangi bir talimat ve uyarı söz konusu olmamıştır. 

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.