Siyasetin yoğun atmosferinden bunalan Türkiye sonunda sandığa giderek son sözünü söyledi. Bundan sonrası demokrasinin gereği her ne ise o. Toplumsal olarak sevgiye, saygıya, uzlaşıya, karşılıklı anlayışa, farklılıkları zenginlik olarak kabul etmeye en önemlisi barışa her daim ihtiyacığımız olduğu gibi şimdilerde daha çok var var. Bundan böyle birlik ve  beraberlik içerisinde muasır medeniyetler seviyesine çıkmak için elimizden her ne geliyorsa onun tasasında olup onun mücadelesini vermek gerek. Durmadan, yorulmadan, hakkaniyetle, helalından, hıyanet ve gaflet içinde olmadan birbirirmize kenetlenerek çalışmak, çalışmak,  çalışmak..

Ne güzel anlatmış İstiklalimizin Marşını yazan Şair.Her dizesinde her kıtasında bu toprakların vatan olabilmesi için nasıl bir mücadele verildiğinin derin anlamı yatar. Duygulanmadan okumak ne mümkün her dize sizi alır o günlere götürür. Düşünürsünüz o nasıl bir mücadele Anadoluyu düşman işgalinden bertaraf etmek için  o nasıl bir ruh, nasıl bir birliktelik, nasıl bir dayanışma. Cephede aile, çoluk-çocuk anne baba, geçim derdi düşüncelerin çok gerisinde. Akıllara gelmiyor bile.Tek amaç var herkes cephede ölümüne oraya koşuyor.  Vatan Savunması..Irk mezhep şu bu yok orada sadece sadece Vatanı düşmanlardan temizlemek  var. Üstelik çaresizlik, yokluk, açlık, kıtlık diz boyu. Bunlar bile zaferi engelleyemiyor. 

Anadoluyu asıl sahiplerine bırakıp denize dökülmek pahasına kaçan düşmandan, kazanılan şanlı zaferden sonra da sıkıntılar bitmiyor. Yokluk açlık yıllarca insanları perişan ediyor tek yürekleri doyuran, huzura kavuşturan öz vatanında garip olmamak. Bayrağın özgürce dalgalanması , ezanların susmaması. Sanayisi olmayan bir ülke şimdiki duruma gelinceye kadar çok sıkıntılar çalkantılar yaşıyor. Coğrafi konum olarakta bir ateş hattı ile çevrili vatanımız elbetteki içerden ve dışarıdan zaman zaman yara alıyor, hırpalanıyor almaya devam ediyor. İşte burada sağduyu devreye girmeli hep birlikte birbirimizi karşılıklı sayarak, üslupları kucaklayıcı seçerek, oyuna gelmeden yolumuza devam etmeliyiz.

Her birey kendini sorgulamalı hamaset söylemlerden önce kendini hesaba çekmeli ben ne yapıyorum? Vatanım, şehrim, çevrem ailem için ne yapıyorum. Üstüme düşen asli görevleri tam anlamıyla, kul hakkına riayet ederek, zamanımı israf etmeden yapabiliyor muyum? Yoksa çaresiz gayret göstermeden hep birilerinden mi yanlışların düzeltilmesini bekliyorum.  İşte bu noktada sosyal birey olarak bizler yanlışlarımızı farkedip kendimizi düzeltmezsek, canımızı dişimize takıp çalışmazsak, eğitimin en son kademelerine kadar çıkarak ilmin fennnin gereğini yerine getiremezsek, her türlü yozlaşmayı fark edip bunlar için mücadele veremezsek,  bu ülke asla düzelmez. Bozulan, yıpranan istismar edilen, çeşitli erozyonlara sebebiyet veren toplumsal her türlü çarpıklığın, sistemlerin demokratik çerçevede bertarafına çalışamazsak işte o zaman yazık olur bu ülkeye. Hem de çok yazık.

Tüm bunları niye yazdım bu ülkenin tarihi birlik beraberlik içerisinde şehit kanlarıyla kardeşçe yazıldı. Hiçbirimizin bu birlikteliği bozmaya kardeşi kardeşe düşman etmeye hakkı olmamalı. Çanakkale ruhuna her daim çok ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Maalesef son günlerde farkedilir ayrışmalara, kırgınlıklara, kızgınlıklara şahit oluyoruz.Aileler parçalanmaya, komşular ayrışmaya, dostluklar bozulmaya doğru gidiyor. Bir zamanlar omuzomuza olanlar şimdilerde birbirlerinin semtine uğramaz oldular

Öyle bir savruluyoruz ki gidişat kimseyi mutlu etmiyor. Kazanılmış demokratik haklara, sandıktan çıkan bizi mutlu etmese de saygı gösterek, yepyeni bir sayfa ile,  yepyeni başlangıçlarla dürüstlüğe, toplumsal uzlaşıya, birbirimizi anlamaya, sevmeye, saymaya, üsluplarımızı yumuşatmaya, kalkınmaya, gelişmeye, çağdaş düzeye ulaşmaya yelken açmalıyız..

Doğrusu bu olmalı...
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.