Değerli okurlarım bu makalemde siz değerli okurlarımı boşanmada mal paylaşımı nasıl olacak? bu konu hakkında detaylı bilgilendirmek istiyorum.

1 Ocak 2002 de kabul edilen yeni sisteme göre eşler olarak hiçbir sözleşme yapmazsanız otomatik olarak edinilmiş mallara katılma rejimine tabi olursunuz ve evlilik içinde edinmiş olduğunuz mallar yarı yarıya paylaşılır. Eğer siz mal ayrılığını kabul etmek istiyorsanız eşler evlilik içinde kim hangi malı edinirse o mal o kişiye ait olsun istiyorsanız o takdirde mal ayrılığı rejimini seçebilirsiniz. Bunun için nikâh kıyılırken nikâh memuruna bu konuda beyan ve talebiniz iletebileceğiniz gibi evlilik süreci içinde karı-koca birlikte notere gidip noterde mal ayrılığı rejimini seçmek istediğini bildirebilirsiniz. 

Bu durumda eşler bütçelerini ayırır ve kendilerine ait ayrı hesap tutarlar ve boşanma durumunda kim ne kadar mal edindi ise onu alır.  Ama siz eğer edinilmiş mallara katılma rejimini kabul etmek istiyorsanız evlilik içinde edindiğiniz malları yarı yarı paylaşırsınız. Bu paylaşım yapılırken öncelikle hâkim sizin kişisel mallarınızı yasaya göre ayıracaktır.  Peki, Avukat Hanım kişisel mallar nelerdir? diye soracak olursanız kişisel mallar sizin evlenmeden önce edindiğiniz mallardır sizin kullanımınıza hasredilmiş eşyalardır.  Karşılıksız kazanma yolu ile elde ettiğiniz mallar miras yolu ile elde ettiğiniz mallar sizin kişisel malınızdır üçüncü kişilerden manevi tazminat alacaklarınız kişisel maldır. Örneğin diyelim ki size babanızdan bir gayrimenkul miras olarak kaldı ise bu sizin kişisel malınızdır. Eşiniz sizin bu kişisel malınızdan bir hak iddia edemez.  Aynı şekilde size bir hayırsever bir gayrimenkul bağışladı ise bu gayrimenkul size aittir,eşiniz buradan bir hak iddia edemez.  Ya da milli piyangodan size 100.000 TL para çıktı ise eşiniz burada herhangi bir hak iddia edemez.  Yani bağış miras yolu ile kalan mallarda karşılıksız kazanma yolu ile kalan mallarda eşiniz bir hak iddia edemez. Aynı zamanda karşılıksız kazanma yolu ile elde edilen örneğin milli piyango gibi şans oyunlarından size kalan maddi değeri olan para da size aittir eşiniz burada bir hak iddia edemeyecektir.

Peki,  gelelim şimdi edinilmiş mallara. Edinilmiş mal ne demektir peki? Biz Avukatların ve hâkimlerimizin boşanmada mal paylaşımında en çok kafasını yoran nokta budur.  Bunu siz değerli dostlarıma çok çok açıklayıcı bir şeklide izah edeceğim.

Diyelim ücret ya da maaş karşılığı çalışıyorsunuz. Bu ücrette eşiniz edinilmiş mallar katılma rejimine göre 1 Ocak 2002 den sonraki boşanmalarda hak iddia edebilecektir.  Siz, diyelim ki bir kişiye karşı maddi tazminat davası açtınız bu maddi tazminat davasında hâkim size 100 bin TL bağladı.  Eşiniz buradan yarı hakkını sizden talep edebilecektir. Siz çalışıyordunuz ve çalışma gücünüzü bir iş kazası geçirerek kaybettiniz. İşverenin size ödediği maddi tazminatta eşiniz yarı hakkını yasal olarak talep edebilecektir.  Veya sizin az önce açıkladığım kişisel mallarınızın gelirleri edinilmiş maldır.  Örneğin babanızdan size miras olarak bir ev kaldı ve siz bu evi kiraya verdiniz bu evin yarısı üzerinde eşiniz hak iddia edebilecektir.

Peki, Avukat Hanım biz bu mal paylaşımı davalarını en geç ne zamana kadar açabileceğiz?  Değerli dostlarım bu davaları boşanma kararının kesinleşmesinden itibaren en geç 10 sene içinde açabilirsiniz.  Yurtdışında bir boşanma gerçekleşmiş ise yurtdışındaki boşanma kararının kesinleşme tarihinden itibaren 10 sene içinde açabilirsiniz.

Peki, Avukat hanım zina durumunda eşler arasındaki mal paylaşımı nasıl olacak? derseniz o durumda  eğer  aldatma varsa  hakim boşanma dosyasını ister ve  aldatma  nedeni ile boşanma  gerçekleşmiş  ise  kadın yada  erkek  hangisi aldatmış ise  onun  katılma  alacağını hakkaniyet  uygun olarak  azaltır ya  da tamamen kaldırabilir.  Ancak aldatan eşin katkı payı var ise aldatan eş katkı payını isteme hakkına sahiptir

Peki, şirket hisselerinde durum ne olacak? Şirket hisselerinde de durum aynıdır. 1 Ocak 2002 den önce şirket hisleri elde edilmiş ise bu şirket hissesi o tarihten önce elde edilmiş ise eşinizin bunda bir hakkı olmayacaktır. Ancak 1 Ocak 2002 den sonra elde edilmiş ise eşiniz bunda yarı yarıya hak iddia edebilecektir.

Peki, Avukat Hanım benim evlenmeden önce elde ettiğim aldığım bir gayrimenkul vardı bu gayrimenkülümü evlendikten sonra sattım yeni bir gayrimenkul aldım derseniz, cevabım net;  Eşiniz bu gayrimenkulden bir hak iddia edemez. Ama siz evlenmeden önce satın aldığınız gayrimenkulü evlendikten sonra üzerine para ekleyerek satarsanız cevabım değişir.  O takdirde eşiniz sizden evlendikten sonra sattığınız gayrimenkule ne kadar katkı sundu iseniz o sunduğunuz miktarın yarısını bana vereceksin diyebilir.

Anlaşmalı boşanmalarda durum ne olacak Avukat Hanım? diye soracak olursanız anlaşmalı boşanmalarda siz eğer katkı payı katılma alacağımı değer artış payımı aldım demezseniz ya da bu haklarımdan feragat etti, ediyorum demediğiniz sürece siz hiçbir hak kaybı yaşamazsınız yine bu hakkınız için dava açabilirsiniz. Eğer bu mal paylaşımı tasfiyesi gereği haklarımı aldım feragat ediyorum derseniz protokole maalesef bu haklarınızı kaybetmiş olacaksınız değerli dostlarım.

Evlenmeden önce kredili bir ev aldınız ve evlilik birliği içinde kredisini ödüyor iseniz bu ödenen kredi miktarı üzerinde eşinizin yarı yarıya hakkı olacaktır.

Eşinizin sizden mal kaçırmasını önlemek istiyor iseniz tapuya aile konutu şerhi koydurabilirsiniz.  Bunun için muhtardan ikametgâh senedi ve evlilik cüzdanı sizin için yeterlidir.  Ayrıca mal paylaşımı davası açtığınızda ihtiyati tedbir talep etmeniz gerekir

Bu konudaki ve boşanma davaları hakkındaki sorularınızı 0 532 508 90 45 no’ lu irtibat telefonuma bildirebilirsiniz.

AVUKAT NEVİN ÖMEROĞLU DEMİREL

 BOŞANMA AVUKATI

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.