Her Öğrenciye Bir Öğretmen

Her Öğrenciye Bir Öğretmen

Gölge Öğretmen Uygulaması Başlıyor

Beylikdüzü İlçe Kaymakamı Mustafa Altınpınar düzenlediği basın kahvaltısında, özel gereksinimli çocukların algılarına yönelik olumlu duygularını geliştirmek amacıyla Türkiye’de ilk defa “Gölge Öğretmen” projesi başlattığını bildirdi.

Beylikdüzü İlçe Kaymakamı Mustafa Altınpınar başkanlığında Beylikdüzü Koç Ortaokulu Konferans Salonu’nda gerçekleşen “Gölge Öğretmen” proje tanıtım toplantısına; İlçe Milli Eğitim Müdürü Yasef Bakırcı,  Rehberlik Araştırma Merkezi Müdürü Vedat Yoldaş, Özel Eğitim İş Uygulama Okul Müdürü Vedat Karahan ve Halk Eğitim Merkezi yetkilisi, sınıf öğretmenleri, gölge öğretmen adayları ve özel öğrencileri katıldı.

Bu Bir Başlangıç Olacak

Projenin detayları hakkında bilgilendirmeler yapan Kaymakam Mustafa Altınpınar; “bu projenin geçmiş bir hikâyesi var. İlk olarak Yozgat’ın Sorgun ilçesinde görevliyken başlayan “Gölge Öğretmen” Projesi; özel çocuklarımızın aileleri ile birlikte yaşadıkları sıkıntılara şahit olmamız ile birlikte ortaya çıktı. Bu çocuklar 7/24 bakıma muhtaç oldukları için annede çocuk ile birlikte ev hapsine mahkûm oluyor. İlk etapta bu çocukları servisler aracılığı ile evlerinden alarak bir gözetmen aracılığı ile okullarda gölge öğretmenlere teslim ettik. İki buçuk sene boyunca sürdürdüğümüz bu ilk uygulama döneminde çocukların ailelerini de sürece dahil ederek gelişim durumlarını raporladık. Bu raporlamalar neticesinde yüzde yüz otizmli olan çocukların durumlarında fark edilir iyileşmeler olduğu, yürüme güçlüğü çeken bir öğrencinin bu süreç sonucunda fiziksel ve motor gelişmesinde iyileşmeler olduğunu gözlemledik” dedi.

Türkiye ‘de Tekiz

Her çocuğun eşit eğitim hakkına sahip olması gerektiğini dile getiren Kaymakam Mustafa Altınpınar “uygun zemin ve eğitim oluşturulduğunda özel öğrencilerimizin adeta suya kavuşan bir çiçek gibi gelişmeye başladığına şahit olduk. Süreç gösterdi ki özel eğitim sınıflarında kendisi gibi olan çocuklarla eğitim alan özel öğrencilerimiz maalesef ilerleme kaydedemiyor. Her çocuğun eşit eğitim hakkına sahip olması gerekiyor. Özel öğrencilerimizin diğer öğrenciler ile aynı sınıflarda eğitim almasını sağlarken, diğer öğrencilerin eğitim hakkının da sekteye uğramasına engel olmak amacıyla Gölge Öğretmen uygulaması başarılı sonuçlar doğuracak. Her iki gruptaki öğrencilerimizin huzurlu ve eşit eğitim almaları yolunda proje ekibinde bulunan arkadaşlarımız uzun süredir fedakârca bir çalışma içerisindeydiler ve bu çalışmaların neticesinde bir araya geldik. İlçemizde belirlediğimiz 27 öğrencimiz ile bu projenin uygulama sürecine 2 Ocak itibariyle başlayacağız. Bu bir başlangıç olacak bu süreci geliştirerek sayıyı artırarak devam edeceğiz.”dedi. Özel öğrencilerimizin diğer öğrenciler ile aynı sınıflarda eğitim almasını sağlarken, diğer öğrencilerin eğitim hakkının da sekteye uğramasına engel olmak amacıyla bu proje başarılı sonuçlar doğuracak” dedi.

Öğrencinin Gölgesi Olacak

İlçe Kaymakamı Altınpınar “Gölge Öğretmen” olarak görevli olan kişilerin sorumluluklarını belirtirken “bir gölge öğretmenin rolü, öğrenme sürecindeki boşlukları doldurmaya yardımcı olarak okuldaki öğrenciye destek olmaktır. Öğrencinin kendine güvenini arttırmasına ve kendisinin önemli bir birey olduğu hissine odaklanmasını sağlayarak sınıfla pozitif etkileşimi teşvik ederken, ayrıca öğrencinin akademik ve sosyal becerilerini geliştirmesine de yardımcı olmaktır” ifadelerini kullandı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.