Öne Çıkanlar Silivri Haberleri Abdullah Gül eğitim hac ziyareti Esenler Belediyesi

Beylikdüzü’nde CHP’lilere Çağrı Var..!

Beylikdüzü’nde CHP’lilere Çağrı Var..!

CUMHURİYET HALK PARTİSİ BEYLİKDÜZÜ ÜYESİ

ARKADAŞLARIMIZA ÇAĞRIMIZDIR. 

CHP Beylikdüzü Parti üyelerinden,  Mustafa Göçküncü, Dr. Deniz Çuhalı, Av. Reis Sönmez, Av. Şahin Erol, Turgay Eminoğlu, Necati Çetinkaya, Ramazan Bezem, Ümit Giriş, Feyzullah Aslan ve Yetkin İnan imzasıyla Beylikdüzü’nde belediye başkan adaylığı ile ilgili başkan Ekrem İmamoğlu’nu hedef alan bir bildiri yayınlandı.

Seçmende Karşılığı Olanı İstiyoruz..!

Değerli Partili Arkadaşlarımız,                                                                                      

              Hepimizin bildiği gibi, ülkemiz 2019 Yerel Yönetimler Seçimine hazırlanıyor. Bu seçimler öncesinde,  üyeler ve seçmen nezdinde doğru adayların saptanması, bu konuda partimizde eylem ve söylem birliğinin sağlanması oldukça önem taşımaktadır. Zira; bu seçimler, ülkemizin içinde bulunduğu karanlık gidişata dur demenin son çıkışıdır.

               Tüzüğümüze göre adaylar;  merkez ataması, eğilim yoklaması ve ön seçim yöntemleri ile belirlenebilmektedir. Ancak,  yerel seçimlerde partimizin belediye başkan adayları, uzun zamandan bu yana parti Genel Merkezimizdeki dar bir kadro tarafından, belediye meclis üyeleri ise; bu dar kadronun atadığı belediye başkan adayı tarafından belirlenmektedir.

               Bu yöntem; belediye başkanı ve meclis üyelerini belirlemede, liyakattan uzak, siyasal bir duruşu ve “hikâyesi” olmayan, hatta parti ile hiçbir bağı bulunmayan kimliklerin belediye başkan adayı yapılmasına yol açmaktadır. Sonuç olarak bu yöntem, belirlenen bu adayların, belediye başkanı seçilseler de, parti örgütü ve yönetiminden uzak, tek başına yönetme keyfiyetine yol açmaktadır.

               Böylesi bir anlayışın, dar bir kadronun parti içi iktidarından başka bir işe yaramadığı tarihsel olarak sabittir. Sol ve sosyal demokrat partiler yapıları ve program itibariyle, parti örgütü ve üye temeline oturan partilerdir. Bundan vazgeçerek ve görmezden gelerek, sağ partilere öykünerek, sağın dilini kullanarak, iki dudak arasında parti yönetmek ve aday belirlemek, ne partiye, ne de ülkeye yarar sağlamaz. Bu durum, ülkenin bugün geldiği somut koşullardan da açıkça anlaşılmaktadır.

               Bütün bu somut gerçekler orta yerdeyken, üzülerek belirtmeliyiz ki, Genel Merkezimiz, bu sefer de deyim yerinde ise,“Atı, arabanın önü yerine arkasına koşmuştur.” Yerel seçimlerle ilgili adaylık başvurusunun adaylaşma yönteminin belirlenmesinden önce yaptırılması bunun açık bir örneğidir.

                  Yukarı da yazdığımız tüm bu tespitler ışığında, şunu söyleyebiliriz ki, yerelimiz olan Beylikdüzü’nde de benzer bir süreç işletilmeye çalışılmaktadır. Mevcut belediye başkanı, ilçe başkanı ve yönetimi, aday belirleme sürecini bu anti demokratik yöntemi fırsat bilerek ganimete dönüştürme gayretindedirler. İsmi partimizin İBB Başkan adayı olarak öne çıkan belediye başkanı; parti örgütünü, üyeleri ve seçmen iradesini yok saymaktadır. Mevcut belediye başkanı, ilçe yönetimi ve bazı partilileri ilçe merkezine toplayarak  “Ben İstanbul Büyükşehir adayıyım, Beylikdüzü’nde de yerime kimi istersem onu koyarım. Bana bu yetki Genel Başkan tarafından verildi” gibi açıklamalar yapmaktadır. Bu davranış biçimi ne parti içi hukukla ne de etik ve ahlakla örtüşmeyen bir anlayışı sergilemektedir.

              Bizler; Cumhuriyet Halk Partisi üyeleri olarak; üyelikten ve seçmen hukukundan doğan hakkımızı kullanarak, bu tür dayatmaları kimden gelirse gelsin şiddetle reddediyoruz. Bilinmelidir ki; Cumhuriyet Halk Partisi birilerinin özel mülkiyeti misali keyfince kararlar alabileceği bir kurum değildir. Cumhuriyet Halk Partisi; gözünü ihtiras bürümüş, kifayetsiz muhterislerin ve onların yaverlerinin, siyasi kariyer planlama ve sıçrama tahtası değildir. Cumhuriyet Halk Partisi, bir grup işbirlikçinin, bir grup beton lobisinin, bir grup imar talancısının değil, halkın partisidir.

   Bizler; yani Cumhuriyet Halk Partisi Beylikdüzü üyeleri; belediye başkan adayımıza ilişkin olarak; kişiler ve kimlikler üzerinden değil, öncelikle ilkeler ve değerler üzerinden bir tarif yapılmasını istiyoruz. O tarif ise bizce şudur: Adayımız; partide geçmişi, örgütte karşılığı, yaşadığı kentte tanınırlığı, seçmende karşılığı olan, hiçbir şaibeye bulaşmamış birisi olmalıdır. Adayımız; kentin sorunlarını halka sorarak, halk meclisleri kurarak çözmelidir. Adayımız, kentin rantını bir avuç imar yağmacısına değil, kentlisine ve kentine kazandırabilecek, eğitimli, “İNSANA DOKUNAN” birisi olmalıdır. Bu tariflerin dışındaki kimlikleri dayatanlar; bilinmelidir ki, Beylikdüzünde seçimlerin kazanılmasını değil, kaybedilmesini istemektedirler. Bunun en somut örneği 2009 yılında yapılan yerel seçimlerde yaşanmıştır. Partimiz ile geçmişi, partimiz ilkelerine dayalı bir hikâyesi, örgütle hiçbir bağı olmayan, üyelerin bile tanımadığı ve kabul etmediği adayı seçmenin kabul etmesini düşünmek aymazlıktır.

Son olarak şu çok iyi bilinmelidir ki; bütün bu gerçekleri görmezden gelerek, Beylikdüzü’nde örgüte rağmen örgütün istemediği bir adayı dayatanlar, burada alınacak muhtemel bir seçim yenilgisinin ve tarihi vebalin sorumluları olacaklardır.16.12.2018

                                                                                 Beylikdüzü Üye İnisiyatifi

              

                                                                                                       

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.