Bencillik Psikolojisi

Bencillik, kişinin sadece kendini ve kendi çıkarlarını düşünmesidir. Bencil insan başkalarının değil, sadece kendi ihtiyaçlarını düşünür. Kendini düşünmek sağlıklı bir davranıştır ama kesinlikle bencillik ile karıştırılmamalıdır.

Bencil kişi başkalarının düşüncelerine önem vermez. Yalnızca kendi düşüncelerinin önemli olduğunu savunur. O zaman da başkalarını dikkate almaz, bu yüzden de çıkarcı ve menfaatçidir.

Bencillik genelde çocukluk çağında başlar. Bebek mutlaka bencil olmalıdır çünkü bencil olmazsa hayatta kalamaz. Bencil kişi, eleştirileri dikkate almaz, onlara olumsuz tepki verir.

Bir kişi bencil olduğunu farkettiğinde öncelikle kendini değiştirmek için çabalamalıdır. Değişim Sanatını her gün uygulayarak içsel olarak kendini dönüştürmelidir. Böylece kendisini yeniden tanıyacak, eksik, zayıf yönlerini görecektir. Kendini kabul edecek ve hayatının sorumluluğunu üstlenecektir.

Dünya Değişim Akademisi’nde bilimsel tekniklerle uygulanan “Bencilliği Aşma Sanatı” Değişim Programı ile bencillikten özgürleşilir. Kişi kendinin gerçekten kim olduğunun farkına varır. Böylece fedakâr eylemler sergilenmeye başlar.

Özgüven eksikliği giderilir, bencil kişi toplumun içine karışınca başkalarının gözünde kendini görmeye başlar. Çevresiyle sağlıklı iletişim, bencil insanı esaret ve kölelikten kurtarır.

  1. Aşma Sanatı" Değişim Programının işleyişinden biraz bahsedelim. Bu program 8 çalışmadan oluşuyor. Her çalışma kırk beş dakika sürüyor. Her çalışmada bencillikten özgürleştirici, bencillik olgusunun farkına varıcı, sizi gerçek özünüzle temasa geçirici bilgilendirmeler ve pratik uygulamalar yapılıyor. Pratik uygulamalar ise nefes, vücut çalıştırma teknikleri ve gevşeme tekniklerini kapsıyor. Her çalışmanın uygulanışı dinamik olup, teknikler ardı sıra gelen duruşlardan oluşuyor.

Değişim Teknikleri Değişim Uzmanları rehberliğinde bilimsel, sistematik ve yöntemli şekilde uygulanıyor. Beden hareketleri nefeslerle birlikte dinamik uygulandığında duygu ve düşünceler yatışıyor. Geçmiş ve gelecekle ilgilenmiyorsunuz. Bu da anda ve şimdi kalmayı kolaylaştırıyor. Bedendeki uyuşukluk gidiyor. Böylece canlanıyorsunuz ve enerjiniz yükseliyor.

Hayatta kalmak için insan kendi çıkarlarını düşünmek zorundadır ama bu, abartılı olarak yaşandığında işte o zaman bencillik zarar verici olur. Bencil insanlar ihtiyacı olandan daha fazlasını ele geçirmeye çalışır.

Mutlu, sağlıklı, huzurlu bir hayat sürdürmek için bencillikten özgürleşilmelidir. Bunun en güzel yolu da, Değişim Tekniklerinin her gün uygulamasıdır. Böylece hem bireysel hem de toplumsal sağlık korunur ve gelişir.

Mutlu değişimler...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ercüment 2 ay önce

Harika bilgiler..Teşekkürler..

Avatar
Zeynep Erdogan 2 ay önce

Harika