Barış için
1980 öncesini hatırlayanlar için huzur çok önemlidir.
Barış içinde saygılı yaşamak güzel ancak bazı farklılık ve özelliklerimiz var ki, eski sağ-sol kavgası gibi acı bir tecrübeye rağmen bizi kullanıma açık bir ülke yapıyor.
Tahriklere aldanmamak, kullanılmadan birlikte yaşamak için etkili çareler bulunması gerekiyor.
Misal, ani bir kaç olayın akabinde, birileri pek makul sebeplerle ötekilere karşı çağırsa, sonra başkaları da karşı öyle hissedip toplansa...
Sakin olunmazsa ne olur?  
İzlediğimiz sonu gelmez maceralar.
-Demek öfke kontrolü şart.
Benzer durumda Efendimiz sav. ne yapmışlardır?:
Taif'de hem de müşriklerce taşlanmış ancak zor olanı yapıp, beddua yerine hayır dua etmiş sabırla onların da kalbini kazanmışlardır.
-Demek af ve dua da şart.
Daha ileri gidip, hem de Yahudilerle Medine'de birlikte yaşamak için 40 maddelik bir sözleşme yapmışlardır.
-Demek hukuk da şart.
İngiliz Kralı John'un bir kısım yetkilerini hukuka devrettiği meşhur Magna Carta'sından 600 yıl önce uygulanmış, evrensel kurallardır bunlar.
Hala geçerli mi diye sorduğumda Doç. Dr. Layeth JASSİM'in "geçerlidir" buyurduğu sözleşmeden, temel bir kaç maddeyi arz ediyorum:
20. Yahudiler müminlerle birlikte bir ümmet (toplum) teşkil ederler. Yahudilerin dinleri kendilerine, müminlerin dinleri kendilerinedir. Buna, mevlaları (dostları) da dahildir. 
21. Yalnız, kim haksız bir fiil irtikab ederse veya bir cürüm (suç) işlerse, o sadece kendine ve aile efradına zarar vermiş olacaktır. 
34.  Bu sahifede yazılı kimseler arasında zuhurunda korkulan bütün öldürme ve münazaa vakalarının Allah’a ve Rasulüne (yani Hukuka) götürülmeleri gerekir. Allah sahifeye en iyi riayet edenlerle beraberdir.
Efendim, yahudilere (hatta onların dostlarına) bile birlikte ve inandığı gibi yaşama hakkı tanıyan, sadece suçu işleyene ceza öngören, hukuku önceleyen bu kuralların gayet medeni olduğu açıktır.
Yahudilerin efendimize suikast ihaneti, tekrar eden saldırıları ve şehirden ayrılmalarına dek sözleşme sürmüştür.
-Demek karşılıklı iyi niyet de şart.
Anladığım, çekişip zayıflamamak, barış içinde birlikte yaşamak, medeni, etkin, cazip ülke olmak için, herkesin hukukuna, etniğine, atalarına, dinine saygılı olmak gerektiğidir.

Yetmiş iki millete 
Bir göz ile bakmayan
Halka müderris olsa 
Hakikatte âsîdir.
Yunus Emre hz ra.

Muhabbetle kalın.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.