KİREMİTTEN DAMLALAR..!

O gün çok dolaştı bayırın etrafını.. Tarlanın kenarındaki küçük dere boyunca yürüdü. Caddeye indi. Araçlar geçiyordu. Bir ara korna sesi ile zıpladı dalgındı.Ters yönde yürüdüğünün farkında değildi. Köyden uzaklaşmıştı. Birileri seslendi. Hasan indi araçtan. Kardeşim hayrola nereye? Köye dedi Şahin şaşırdı Hasan ve diğerleri. İndiler. İş arkadaşları Şehirden dönüyorlardı. Şahin siz nereye diyecek oldu. Sonra ters yöne yürüdüğünü fark etti. Hasan yola devam atla arabaya. Arkadaşları Kerim, Süleyman araçtaydı. Onlar hafta sonu evlerine gitmişlerdi. Şaşırdılar önce Hayrola dediler nereye gidiyordun. Yüzündeki ifadeyi anlayamadılar. Biraz utangaç biraz tedirgin bir ifade vardı. Onlarla göz göze gelmekten kaçındı. Biliyorsunuz ben dolaşmayı seviyorum ya. Dere boyunca yürüdüm anlamadım tabi dedi. Neyse ki onlar çok neşeliydi gülüştüler Şahin sordu Düğün ne zaman Heyecanla anlatmaya başladı Kerim ev tutulmuş badana yapılmış. Hafta sonu nişanlısıyla mobilya beğenmişler. Süleyman’a döndü Şahin ne haber? Az kaldı kardeş. Bu defa cinsiyetini öğrendik. Merakla baktı. E ne? İki ay sonra yahu söylesene. Oğlum olacak, desene yeğenimiz erkek. İyi de dedi Şahin ben tüm kazancımı size yatırım yapmak zorunda kalacağım. İkisi de iki ay ha. Hoppala senden para isteyen mi var Güldü Şahin Altın alacağım yeğenime. Yengeye de . Hasan atılır. Altınlar üç oldu. Hep bir ağızdan doğru ya ne kadar kaldı düğüne Az kaldı komşu kızı Menekşe hastalanınca Fadime beklemek istedi. En yakın arkadaşı Seher gelemez.

Kim bu Seher diye sorar gençler. Fadime’nin evin yanında kl evde oturur. Kızlar çok samimi arkadaş. Birlikte büyümüşler. Ya ben de çok severim ailesini. Bir çantayı gösterir Süleyman annen yolladı. Temiz çamaşır falan. Ha bir de sevdiğin kurabiyelerden. Selam söyledi. Özlemişler oğlum seni. Kurabiyeleri yalnız yemesin ha dedi. Bir bulut geçti gözünün önünden. Daldı, yeniden. Yapılan yanlışlar geldi aklına. En büyük yanlışım onu sevdiğimi sanmak. Tamam dediler. Bitsin artık Şahin gönlün hala onda ise annen baban arkandayız dediler. Öfkelendi ya onlara ne desin kalbini kimin nasıl kırdığını biliyorlar. Ama şimdi kimin çaldığını bilmiyorlar. Araç köyün çarşısına geldi. Hadi beyler. Demli birer çayı hak ettik. Çaylar şirketten. Köyün kahvesi önünde kocaman bir çardak vardı Köylü toplanmış ezan vaktine kadar muhabbette. Bir köşede salkım söğütlerin altında fıskiyeli mini bir havuzun etrafında masalar. Gençler tercih eder havuzun başını. Bir masaya oturdular. Bir adam yaklaştı onlara selam verdi gençlere. Adamı tanıyan Şahin ayağa kalktı. Sandalyesini uzattı buyurun dedi. Sağ ol delikanlı oturmayacağım. Hasan ben nişanlımın evine gidiyorum seni de bırakırım yorulma emmi deyince sevindi adam. Giderken seslen Şahin şimdi anladı. Demek Seher’di adı. Demek kardeşi hasta diye kuyuya gelemedi.

Derin bir oh çekti. Hepsi döndü ona bakınca utandı. Havuz başı serinletti dedi. Çaylar içildi. Seher kızın babası da arabadaydı. Önce onu bırakmak istedi Hasan diğerlerinin bavulları vardı .Taşımalarına gönlü razı olmadı . Israr ettiler gideriz hayır dedi Onlarla iyi arkadaş olmuştu. Avlu kapısında durdu Hasan. Seher kapı önündeydi. Babası araçtan inerken Şahin’i gördü. Yine yüreği ağzına geldi. Koşarak avludan içeri girdi. Şahin ‘de görmüştü. Sevinçle karışık duygular içindeydi. Ah o gamzeleri bakışları yine deldi geçti. Başını öne eğdi. Annesinin yolladığı paketi açar gibi yaptı. Kıpkırmızı olmuştu. Bu neydi anlamıyordu kendini tanıyamıyordu. Aşık mı olmuştu Neden haykıramıyorum neden gizliyorum. O kabul etmez mi. Evet korkuyordu. Kız onu reddetse yıkılırdı. Yüreğindeki yara yeni kabuk bağlamıştı. Kanasın istemiyordu. Elinde değil mantığı aklı çalışmıyor. Kalbi emrediyordu. Kalbi Seher diye atıyordu. Kendisi de inanamıyordu. Onu görünce kaçan eli ayağına dolaşan bu vahşi güzel onu nasıl kalbinden vurmuştu. Şahin emindi aşık olmuştu. Arkadaşları ondaki değişikliğin dalgınlığın farkımda olmalarına rağmen sormadılar. Hasan da fark etti sormaya cesaret edemedi. İçin, için üzülmekte olsalar da yeni bir aşk fırtınasına tutulduğunu bilmiyorlardı. Daha yeni bir ayrılık yaşamıştı. Üstelik ona vefasızı hatırlatır diye korkuyorlardı. Dürüst ve samimi bir gençti Mertti, sözünün eriydi aldatılmış, kırılmıştı. İhaneti hak etmemişti.

Ne yazık üniversite yıllarında bağlandığı kız arkadaşı onu sömürmüş duygularını alt üst etmişti. Bu yüzden çalıştığı şirketten İstanbul dışı görev verilmesini istedi. Buranın iklimi tabiatının güzelliği ruhunu dinlendiriyordu. Aynı şirkette oldukları için Kerem de Süleyman da onun çektiği ıstıraba yakından şahit olmuşlardı. Delikanlı okul yıllarının ardından ilk aylığını alır almaz bir yüzük almış. Uzun yıllar arkadaşlık ettiği o kalp hırsızına sürpriz yapmak evlilik teklif etmek için ona gitmiş, O bir başkası ile oldukça samimi bir durumdaydı. Çok şaşırmış oradan kaçar gibi uzaklaşmıştı. Onu son görüşü olmuş kahredip uzaklaşmıştı. Evin tek çocuğuydu. Annesi arkadaşı gibiydi. Anlatmıştı. Yüzük alıp sürpriz yapacak evlenme teklifine evet diyecek Şahin anlatırken bile heyecanlanıyordu. Teklifinden sonra annesine getirecek tanıştıracaktı. Hayalleri müthişti. Annesi o gün mükellef bir sofra hazırlamıştı. Gelin adayını görmeden sevmişti. Biricik oğlu mutluydu. Annede mutluydu. Son dakikada görmüştü kız onu seslendi ardından duymadı Şahin. Telefonla ulaştı ben onu seviyorum. Sana ümit vermedim. Yıllarca Şahin’in maddi desteğini almış. Ona hep sevdiğini söylemiş ama ikili oynamış. Geç adamın tutkulu sevdasını bilen arkadaşları gerçeği anlatamamışlardı.

Korkuları Şahin gibi bir insan kolay kırılabilirdi. Öyle oldu. Bu yüzden uzak bir yerde olmak istemişti. Yumuşak huylu sakin bir genç olmasına rağmen arkadaş canlısı sevgi doluydu. Henüz iyi olmuştu paramparça olan kalbi sanki kabuk bağlamıştı. Seher’in gamzeli al yanakları ceylan gibi kaçışı ok gibi kirpikleri yakmış kavurmuştu. Ona nasıl yaklaşacaktı. Hayaller kuruyordu. Ne söylemeliydi. Yine korkar kaçar mıydı Babasını tanımıştı kanı ısındı Seher’in babası iyi birine benziyordu. Kızına yaklaşmasına kızabilirdi. Çok düşünüyordu. Dalıp gidiyordu. Bilmiyordu ki Seher de onu düşlüyor. Rüyasında görmeye bile razı. Bu defa kaçmayacak onu dinleyecekti. Kız da ilk defa bu duygularla heyecanlanıyor. Dalıp gidiyordu. Anası mühür gözlüm diye sesleniyor duymuyordu. Yanına geldi omzuna dokundu öyle dalmıştı ki. Yanakları al, aldı. Hani Şahin tutmuştu ya bileğinden yüreği ağzına gelmişti. Anası omzuna dokununca titremeye başladı. Amanın kızım ne oldu diye feryat ederken alnına elini koydu kızın ateşine baktı. Ateşi yoktu ama ter içinde kalmıştı. Anasını görünce utandı kız sarıldı boynuna anasının. Ateşim var ana dedi. Yok dedi anası. Kız yüreğime kor düştü dedi. kaçtı yukarı çıktı aynaya baktı. Eli kalbinin üstünde gümbür, gümbür atıyordu arkasından geldi anası söyle mühür gözlüm ne oldu sana. Ağlamaya başladı Seher. Menekşe hastalandı ya ana dedi. Çok korkmuştum. Gülümsedi anası. Bak kuzum evde artık iyi olacak üzülme dedi. Odadan çıkarken düşünceliydi. Ne ola ki kor ateş. Sevda ateşimi Hüzün dalgası kapladı yüzünü Güzeldi anasının gözleri Buğulandı. Hayırlısı olsun daha körpe benim kızım. Eşinin sesini duydu. Ben Şehre gidiyorum. İstediğin var mı? Yok dedi kadın kızlara düğün için eksiklerini alacam ya bu gün olmaz daha sonra gideriz.

Aslında gidebilirdi pek fazla işi yoktu ama Seher iyi değildi. Sakinleşsin hele diye geçirdi içinden. Doğruca yan avluya geçti. Seslendi Fadime anam yok dedi. Olsun az aşağı in Fadime sana diyeceğim var. Bir solukta indi. Endişeliydi ana. Bak dedi sen bilirsin Seher’in hali hal değil. Kuzuma bir hal olmuş hastaneden geldik Seher dalgın. Seher düşünüyor. Kor ateş düştü dedi. Kurbanın olayım Fadime sen bilirsin ne oldu mühür gözlüme. Bilmiyorum Saliha anne. Ben de fark ettim söylemedi hiçbir şey. Konuşur gülüşürdük. Sordum ne oldu sana diye. Söylemiyor. Sakın dedi Saliha kadın. Seher bilmesin sana sorduğumu. Üzülme dedi kız mutlaka öğrenmeye çalışırım. Üstüne varmayalım bakalım. Sende sıkıştırma tamam dedi Saliha kadın.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.