KİREMİTTEN DAMLALAR..!

Yakışıklı genç görevli geldiği köyde, çok uzun kalmayacaktı. Köy çok güzeldi. Bağı bahçesi verimli. Derelerin huzur veren sesi tepelerde ötüşen bülbüllerin sesine karışıyor. İnsanları çalışkan.  İşi bittiğinde köyü ve çevresini geziyor. Tepeler yemyeşil. Köy halkı sabah ezanı ile ayakta. Yatsıya kadar çalışıyorlar. Erkeği, kadını, genci, ihtiyarı. Onların çalışma azmi sevindiriyor. Uzaktan takip ediyor. Köyün muhtarı ve birkaç gencini tanıyor.  Muhtar her gördüğünde gence geceleri köy odasına gelmesi için davet ediyor. O işi bittikten sonra dağ, bayır dolaştığından yorgun düşüyor. Erkenden,yatmayı tercih ediyor.  Televizyonda haber saatini izleyip uyuyor. Pek şikayetçi olmadığının farkına varıyor. Mutlu görünüyor. Uzun boyu , kıvırcık saçları ile dikkat çekiyor. Hassas bir ruha sahip. Annesi onu severken aslan oğlum diyor gülümsetiyor annesinin sözleri. Çünkü yumuşak başlı sakin bir çocukluğu vardı. İnsanlara kızmaz hata yapan olsa bile  sebebini bilmediğim için diye söze başlardı. Ilımlı ve duygusal bir gençti.  Zaman , zaman ruhunda fırtınalar estiği  olsa da  unutup önemsemiyordu.

İyi ki buraya görevli gelmişti. Huzur buluyordu bu köyde.  Arada bir burada yaşasam, düşüncesine kapılırdı. Ne yazık ki mümkün olamazdı. Proje gereği üç ayda işini tamamlaması istenmişti. Unutmak istediği acı hatıraları vardı. Şehrin karanlık ve gürültüsü, İki yüzlü  insanları ve en çok ta gönlünü kıran biri vardı. O yüzden olmalı ki Burayı çok sevmişti

Güzeldi kız saçları omuzlarından sarkardı. İki taraftan örer, zülüfleri şakağını yalardı. Güzel gözleri mahzun bakışları yanağında gamzesi, uzaktan bile görünürdü, Seher kız on altısında bir goncaya benziyordu. Anası ona mühür gözlüm der severdi. Babası , Seher yelim derdi.. Çalışkan bir çocuktu. Anasına yardım ederdi. İki kız kardeşi bir erkek kardeşi vardı. Erkek kardeşi askerdi. Yolunu gözlüyorlardı. Baba tarla işlerinde yalnız kalmıştı. Askerliği bitecek gelecek babanın yükü azalacak.. Bahar on üç yaşında Menekşe altı yaşındaydı. Bu günlerde Seher’in başında kavak yelleri esiyordu. Arkadaşı, Fadime evlilik hazırlığında. Boş vakitleri Fadime’nin yanında geçirir  yardım ederdi bütün kızlar toplanırdı, onların neşeleri hayalleri ortaktı. Fadime’yle evleri yan yanaydı. O yüzden geceleri bile beraber olurlardı.. Anasının gözünün önünde olurdu. Anasının sesini duydu. Kuyudan soğuk su getir ayran çalkalayacağım. Peki  dedi ama  kızmıştı Seher. Yine de iki bakracı kaptı avlu kapısından çıkarken yine seslendi anası geç kalma. Pınar başında kızlarla eğleşme . İki yana salladı başını ana tamam dedi söylene, söylene hızla geçti köy pınarının yanından. Kimsecikler de yoktu zaten. Su almaya gelen kızlar koyu muhabbete dalardı. Kim kime yanmış kim ne demiş  konuşur, gülüşürlerdi. Şimdilerde Fadime ile Hasan’ın düğünü takıları konuşuluyor. Sanki kuyuya  anam Bahar’ı yollasa ne olur. Küçük mü on üçünde. Ben on üçümdeyken  suya yollardı ya . Kendi kendine  söylenerek  bayıra kadar geldi. Oraya köylü soğuk bayır derdi.  Ağaçlar yemyeşil çayırlar vardı. Kuşlar  cıvıldaşır  huzur veren bir yerdi soğuk bayır.. Öfkelendi ya yanakları al , al oldu. Bir solukta bayırı tırmandı. Durdu. Kuyu, buradaydı. Her kuyuya varışında  eğilir sıfatını görmeye çalışırdı. Berrak suda kendini görür saçını düzeltir sonra bakracını salar suyu çekerdi. Bu kuyunun suyu soğuktu. Köyün içinde de vardı ama buranın suyu çok güzeldi. Köylü içme suyunu buradan taşırdı. Kuyunun ahşap kapağını kaldırdı. Suya eğildi resmini bakacakken irkildi korktu bir resim daha vardı gülen birisi. Usulca arkasına döndü evet yanılmamış bir yabancı vardı. Göz göze geldiler. Yabancı ağzını açtı bir şeyler söylemek istedi gülümsüyordu. Bakışları etkiledi, kız ürktü korkuyla kaçmak isterken çimenlerde kaydı ayağı. Yerde buldu kendini. Yabancı elini uzattı kaçmaya çalışan kızı bileğinden yakaladı. O anda ikisi de taş kesildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.