Ananı Atanı Say Bereket Büyüklerle Beraberdir

Her insan doğar, büyür, yaşlanır ve ölür. Yüce Allah insanoğlunun her dönemine farklı güzellikler bahşetmiştir. Dinimizde çocukluk ve yaşlılık dönemlerine ayrı bir önem verilmiştir. Yüce Allah Kur’an-ı Kerimde; "Rabbin, sadece kendisine kulluk etmenizi ve anne babanıza iyi davranmanızı emretti. Onlardan biri veya ikisi senin yanında yaslanırsa onlara öf bile deme! Onları azarlama! İkisine de gönül alıcı güzel sözler söyle."  (İsrâ; 23) "İnsana da, anne babasına iyi davranmasını emrettik. Annesi onu her gün biraz daha güçsüz düşerek karnında taşımıştır. Onun sütten kesilmesi de iki yıl içinde olur. (İşte onun için) insana şöyle emrettik: "Bana ve anne babana şükret.  dönüş banadır.""  (Lokmân; 14) buyurmuştur.

 Hz. Muhammed (s.a.v) "Küçüklerimize şefkat göstermeyen ve büyüklerimizin kadrini bilmeyen bizden değildir." demiştir. Bir gün ashabına üç defa; “Size büyük günahların en büyüğünü haber vereyim mi? Allah’a şirk koşmak, ana-babaya itaatsizlik etmek ve yalancı şahitliği yapmaktır (ya da yalan sözdür)” buyurmuştur.

Hz. Muhammed (s.a.v ) “Burnu yere sürünsün! Sonra burnu yere sürünsün! Sonra burnu yere sürünsün” demiş; Sahabe,

“Kimin (burnu yerde sürünsün) ey Allah'ın Elçisi!)” diye sorunca,

“İhtiyarlığı anında annesi ile babasından birine yahut her ikisine yetişip de, onlar sebebiyle cennete giremeyenin” buyurmuştur.

Sahabeden Abdullah İbn Mes’ud anlatıyor:

"Allah'ın Elçisine, "amellerin hangisinin daha faziletli olduğunu" sordum Hz. Peygamber,

“Vaktinde kılınan namazdır” buyurdu.

- “Ondan sonra hangisidir?” diye sordum.

- “Ana-babaya iyilik yapmaktır" buyurdu.

Şefkatin, merhametin, hikmetin ve tecrübenin buluştuğu, medeniyet değerlerini günümüze taşıyarak, toplumumuzu zenginleştiren değerlerimizden olan sevgili büyüklerimizin kadrini, kıymetini bilmeliyiz.

Değerli büyüklerimizin öngörülerine, tecrübelerine, sağduyularına ve geniş ufuklarına her zaman ihtiyaç duyduğumuz çağımızda; onların toplumsal yaşamdan kopmadan aktif bir hayat sürdürmeleri için ne gerekiyorsa yapmalıyız.

Yaşlılık, insan hayatının evrelerinden biridir ve kültürümüz açısından çok özel bir dönemdir. Yaşlılarımız da bize dünün bilgisini ve bugün ne yapmamız gerektiğini en hikmetli, en arifane şekilde aktaran, öğüt ve tavsiyeleri ile hayatımıza ışık tutan en değerleri varlıklarımızdır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.