Alparslan “Başınızı kaldırıp, Esenyurt’a bakın”

Alp İnşaat yönetim Kurulu Başkanı Atalay Alparslan ile yaptığımız röportajda, “İnşaat sektöründe Esenyurt’un konumuna gelince, başınızı kaldırıp Esenyurt’a bakmanız yeterli… Onu yapamıyorsanız televizyon kanallarına bakın, günlük gazetelere bakın. Mevcut inşaat reklamlarının çok büyük bölümü Esenyurt’la ilgili reklamlardır” dedi.

 

Atalay Alparslan kimdir?

1965 Rize, Pazar doğumluyum. Ticaret Lisesi ve ardından Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun oldum. Tuzla Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Ağaç Peyzaj A.Ş.’de yöneticilikler yaptım. 2004 yılında Ağaç A.Ş.den ayrılarak Alp İnş. Mad. Pey. Oto. Tur. San. Tic. Ltd. Şirketini kurdum. Evli ve 2 çocuk babasıyım.

 

Startlife Alp İnşaat ne ne zaman kuruldu?

ATALAY ALPARSLAN : 2004 de kurulduk ve daha ziyade peyzaj alanında, park bahçe yapım işlerinde çalışmaya başladık. Başta Esenyurt Belediyesi olmak üzere Samandıra Belediyesi, Bursa Büyükşehir Belediyesi, KİPTAŞ gibi kurumlarda çevre düzenleme, park bahçe işleri ve fidan temini işleri yaptık.

 

S Alp İnşaat bugüne kadar hangi projeleri tamamladı? Kaç projeye imzanızı attınız?

A.A. Şu anda 6 proje şantiye bazında devam ediyor; Esenyurt Gaziler Parkı II.Kısım İnşaatı, Esenyurt Akçaburgaz Parkı Yapım İnşaatı, Esenyurt Genelinde Parkların Bakım İşi, Mısır Konsolonsluğu Peyzaj İşi, KİPTAŞ Kayabaşı Konutları Peyzaj İşi ve KİPTAŞ Hadımköy Konutları Peyzaj İşi.

S Şu an başlamayan kaç projeniz var?

A.A. Bunların dışında henüz proje aşamasında olan 2 ayrı projemiz mevcut.

S Bize biraz Şehitler ve Gaziler Parkı hakkında detaylı bilgi verir misiniz?

A.A. 2009 yılında Altaynur Gıda San. Tic. Ltd. Şti. adında yeni bir şirket kurduk. Şehitler ve Gaziler Parkının işletmeciliğine talip olduk ve ihaleye girerek bu iki parkın işletmeciliğini üstlendik. Bu iki parkta çeşitli kafeler, spor tesisleri (halı sahalar, paintball sahası, tenis sahası vs.) düğün salonu, lunapark gibi yerlerin işletmeciliğini yapmaktayız. Bahse konu parklar ile ilgili yeni projeler geliştirerek milletimizin hizmetine sunmayı hedefliyoruz.

S Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu' nun projeye olan katkıları nelerdir?

A.A. Esenyurt Belediye Başkanı Sayın Necmi KADIOĞLU’nun projelere katkısı; bütün projeler bizzat kendisi tarafından yapılmış ve bu iki parkın her metre karesinde arazide çalışan gibi emeği olduğu muhakkaktır.

 

S Projelere vatandaşların ilgisi nasıl?

A.A. Projelere vatandaşın ilgisi aslında vatandaşa sorulması gereken bir soru. Ancak bizde burada yaşayan biri olarak gördüğümüz parkların çok yoğun ilgiye mazhar olduğu. Gaziler Parkı tamamıyla piknik alanı olarak düşünülmüş olduğundan tatil günleri boş piknik masası bulmak mümkün olmuyor. Hafta içi de ciddi bir doluluk var. Şehitler parkı yaz günleri çok dolu, hatta tatil günleri miting alanı gibi kalabalık oluyor.

S İnşaat sektöründe Esenyurt'un konumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

A.A. İnşaat sektöründe Esenyurt’un konumuna gelince, başınızı kaldırıp Esenyurt’a bakmanız yeterli… Onu yapamıyorsanız televizyon kanallarına bakın, günlük gazetelere bakın. Mevcut inşaat reklamlarının çok büyük bölümü Esenyurt’la ilgili reklamlardır. 2004 senesiyle hızlı değişim yaşanan Esenyurt 2011 yılında tam bir inşaat şantiyesine dönüştü. Burada yatırım yapan yatırımcının yüzünün güldüğü herkes tarafından bilinmektedir. İnşaat sektörünün gelişmesi, Esenyurt’a ciddi yatırımcıların girmesi buradaki vatandaşın arazisinde ciddi katma değer oluşturdu ve çok fakir olan Esenyurt şu anda çok planlı çok güzel bir kent olma yolunda hızlı adımlarla ilerliyor.

 

S Esenyurt'ta ilklere imza atan belediye başkanı Necmi Kadıoğlu hakkında neler söylemek istersiniz?

A.A. Sayın Necmi KADIOĞLU hakkındaki yorumumu soruyorsanız; Hasbelkader kendisiyle çalışma imkanı yakalamış biri olarak onun vizyonundan ve yöneticiliğinden bahsetmeye gerek olmadığını, yaptıklarının ortada olduğu, Esenyurt’ ta yaşayanların zaten gördüğü ortadadır. Kendisinin devamlı kullandığı bir Anadolu söylemi vardır; "Eşek ölür kalır semeri; insan ölür kalır eseri." Allah ona hayırlı ve uzun ömür versin. Buradaki insanların O ve O’nun gibi yöneticilere ihtiyacı var.

 

S Sizi daha çok işadamı yönünüzle tanıyoruz. Özel hayatınızdan bahseder misiniz? İş dünyasının yoğun temposundan fırsat bulduğunuzda neler yapmaktan hoşlanırsınız?

A.A. Özel hayat; Benim bir tek kötü alışkanlığım var deniz. Uzun yıllardır tekne kullanırım. En son yelkene takmış durumdayım. Bir yelkenlim var, fırsat buldukça yelken açmayı seviyorum “Deniz benim dinlenebildiğim tek yer.” Balık tutmak, suyun üstünde bulunmak bana müthiş huzur verir.

S Son olarak, ( Dergimizin tüm röportajlarında sorduğumuz salt sorumuz) “ Size 10 dakika içerisinde öleceğinizi söyleselerdi ve son bir cümle kurmanızı istesek insanlığa son sözünüz ne olurdu?

A.A. 10 dakikalık ömrüm kalsa insanlığa son sözüm şu olurdu; “Yaratılanı sevin Yaradan da ötürü. Bu bizim imanımızın gereğidir.” Biraz daha açacak olursak: Dünya sınırlarının kaktığı ve koca dünyanın küçük bir köy haline geldiği bir süreci yaşıyoruz. Kalkınmalarını tamamlamış ülkelerde özgürlükleri ve insan hakları sonuna kadar kullanılırken, kalkınmakta olan ve dışa kapalı ülkelerdeki çekerek dere beyliklerin; aşiret yönetimlerinin diktaların olmadığı bütün insanlığın kavgasız savaşsız barış içinde yaşadığı bir dünya özlemimi anlatır baştaki söylem.

Sorularla Atalay Alparslan

Nereye gider?

Her yıl mutlak sılayı rahim memleketimi en az bir kez gezmeyi yeni yerler görmeyi, ülkem ve yurt dışında tarihi, turistik yerleri merak eder ve gezerim.

Ne yemek sever?

Özgün Karadeniz mutfağı ( Pırasa ve Ispanak dışında her şey)


En son okuduğu kitap?

Bir Liderin Doğuşu

En son seyrettiği film?

Eyvah Eyvah

En son ne zaman spor yaptı?

Haftada bir gün mutlaka yüzerim.

En sevdiği aktivite nedir?

Yelken Binmek


Sağlığıyla yeterince ilgileniyor mu?

Sağlığıma çok dikkat ettiğim  söylenemez.

En son ne zaman balık ekmek yedi?

En az haftada 3 gün balık yerim.

 

En son ne zaman İstanbul sokaklarında   saatlerce yürüdü?

Hatırlamıyorum

En son ne zaman piknik yaptı?

Geçen yaz

En son ne zaman ağladı?

Rahmetli Necmettin Erbakan'ın  cenazesinde ağladım.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.