Adıyamanla/Sinop İnsanı (TÜİK'e) Göre Çok Mutlu Ve Umutluymuş!?
Değerli dostum Ali BOZKURT/Hocam face'de paylaşmış;TÜİK/Türkiye İstâtistik Kurumu'nun yaptığı bir araştırmaya göre Türkiye'deki mutlu iller sıralamasında;
Adıyaman 23. Sırada yer almış,Sinop ili de 1, sırada yer alarak rekor kırmış..
Bilemiyorum..
TUİK Hangi ilmi/bilimsel(sosyal,kültürel,eğitsel ve ekonomik) verilerle bu sonuca ulaştı lakin, ben bu sonucun-çok İRONİK bir tespit olsa bile;Üstünde kafa yormaya ve belki de bizi-ADIYAMAN GERÇEĞİYLE- yüzleştirerek kendimizle içinde yaşamak zorunda kaldığımız-KISIR DÖNGÜYE-de döndürüp,onunla hesaplaşacak değerli bir-İBRET-belgesi olduğu/olabileceğini düşünüyorum..
Evet..
Demek ki!Adıyaman Ve insanı nerdeyse ülkemin en medeni (akıllı,izanlı,yetenekli,kariyerli, çalışkan,üretken ve erdemli)bir değişim/dönüşüm refleksiyle insani ve imkani kalkınmışlık mecra ve mezrasına da sahipmiş ki;Böylesi yüksek bir trentin çok kutlu onursal payesine takdir ve taltif edilerek-mutlu ve umutlu olabilmiş..
Mutluymuş da, lâkin biz bunu-kör/sağır duyularımızla asla/kat'a fark edememiş;Habire yıllarca ve yıllarca beyhude yere kalem oynatarak-Ona/Buna-sataşarak, Fincancı Katırlarıyla beraber ürkütüp yüklerini devirmeye çalışmışız! Yani-veyl olsun bize..
Neymiş?
Adıyaman Ve insanı çok mutluymuş!!
Mutluysa,Allah korusun,daimi/devamına erdirsin inşâllah..
İyi de nedir şu mutluluk dediğiniz gizemli ulaşılmaz efsunkar dilber;Nasıldır,nicedir,nerdedir,ne yapar,neye ve kime meftun-u müptadır ki asla-Bize de görünmez??
O halde...
Bildiğimiz/Bulduğumuz-Anladığımızla; Yine kendimiz-Söyleyelim..
Mutluluk soyut ve geçici bir hâldir,gerçek kalıcı mutluluk-Hakkın hakikatini takdir ve takdis ederek-onu hayatına geçiren Hâk dostunda olabilir..Bu manada,bunu bildiği halde yaşamayan arifler,alimlerle bilenler mutsuz ve bilmeyen gamsızlar aptallar,imansız sapkınlar ile ferasetsiz azgınlar da mutlu olabilirler belki..
Ancak..
Ülke insanımızın/maddi, manevi- medeni gelişmişlik düzeyine baktığımızda;TÜİK araştırmasının sonucunu böyle okumak gerekir..Yani Adıyaman için sevinecek bir durum yok;Ne yazık ki!         
Ve yani! 
Adıyaman Ve insanını/Narh konulmuş-Acı tütünüyle,ötelenip/unutulmuş tarihi ve turistik-Nemrut/Pirin harabelerinden,sanıyorum ki Sinop'u da,geçmiçte bir çok gariban/Kader Mahkumüne kabuslu bir mesken olan/Sinop Ceza Evi'nden  gayri ne duyan,ne bilen ve ne de görüp tanıyan vardır..
Evet..
Eğer mutluluk buysa;Hayrını görün,alın başınıza sarın/Tepe-tepe kullanın!
Öyleyse..
Haydi/Artık!
Gününüz mutlu ve umutlu olsun-uyanın:Gözünüz/gözünüz aydın/Günaydın-biraz da-Aklınızdan,nefsinizden,çevrenizden utanın Ve kalkıp-uygârlığa doğru uzanın..                            
Sevgilerimle..
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.