“Hedefimiz daha büyük yatırımlar yapmak”

Esenyurt HMF İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Halil Yılmaz ile yaptığımız röportajda, “Firmamız bünyesinde her konuya vakıf yeterli teknik düzeyde ekip ve ekipmanlarımızın mevcut olması nedeniyle proje dâhilindeki tüm çalışmaları kendi bünyemizde gerçekleştiriyoruz” dedi.

Startlife Sektöre giriş öykünüzü bizimle paylaşır mısınız? HMF inşaat olarak şirketiniz hangi alanlarda faaliyet gösteriyor?

HALİL YILMAZ 1996’da küçük çapta bir nalbur dükkanı açmakla inşaat sektörüne ilk adımı attık. Tanıdığımız arkadaşlarla Avcılar - Esenyurt yolunu ortaklaşa taahhütte bulunduk. Daha sonra burada sayamayacağımız kadar projeyi bitirdik. Aynı zamanda 2002 yılından beri iletişim sektöründe de hizmet vermekteyiz.

S Altyapı çalışmalarınız nelerden oluşuyor?

H.Y. İçme Suyu, İshale hattı, Doğalgaz çalışmaları, Yol çalışmaları, Atık su çalışmaları, Yağmursuyu çalışmaları, Dere ıslahı çalışmaları.

 

S İnşaat sektöründe Esenyurt'un konumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

H.Y. İnşaat sektörü ve Esenyurt. Bu iki sözcük bir araya gelince aklıma şu geliyor, “Anka Kuşu” yani kendi küllerinden kendini yaratan efsane kuş. Bu örnek için sadece sizin önünüzü açacak yürekli yöneticilere, uygulanabilir projelerinize ve tasarımlarınıza onay verecek ve bunları denetleyebilecek teknik kadroya sahip belediyelerin olması yetiyor. Esenyurt için 10 yıl önce birisi bugün görülen olumlu değişimleri anlatsaydı inanmak herhalde pek mümkün olmazdı. Ama şu bir gerçek 10–15 yıl önceki İstanbul varoşu kent şuan tabiri caizse koskoca bir şehir, gelişmekte önü alınamayan bir kent  haline gelmiştir. Kentimiz becerikli insanlar ve işinin ehli yöneticiler sayesinde devletimize yük olmadan, tam tersine katma değer sağlayarak zenginleşiyor. Herkes yatırım yapmak için adeta birbirleriyle yarışır hale gelmiş güzelim Esenyurt’da.

 

S Projelerinizi oluştururken destek aldığınız firmalar oluyor mu?

H.Y. Firmamız bünyesinde her konuya vakıf yeterli teknik düzeyde ekip ve ekipmanlarımızın mevcut olması nedeniyle proje dâhilindeki tüm çalışmaları kendi bünyemizde gerçekleştiriyoruz. Ancak İstanbul ve Türkiye genelinde örnek alabileceğimiz firma ve yatırımları da takip etmekteyiz.

S Esenyurt'un alt yapı sistemini nasıl gözlemliyorsunuz?

H.Y. Somut bir örnekle istediğiniz cevabı verebilirim. 2007 yılında yoğun bir kış gününde yağmurdan kaynaklı belediye ve çeşitli kurumlara gelen şikâyet başvuru sayısı 1000’li rakamlarda iken şuanda yok denilecek kadar azdır. Dolayısıyla Esenyurt’ un altyapısı, çevre düzenlemesi ve yolları ile gelişmesi sanırım hangi noktaya geldiğini göstermektedir.

S 2011 yılı için hedefleriniz nelerdir?

H.Y. Hedefimiz daha büyük yatırımlar ve değişik sektörlerde yeni atılımlar yapmak.

S Size göre "Müteahhit" neyi ifade ediyor? Türkiye'de müteahhitliğin gelişimi hakkında ne düşünüyorsunuz? Kimleri gerçek müteahhit olarak nitelendirebiliriz?

H.Y. Müteahhit kişi bir taahhüt işini üstüne alan kişidir, yani taahhüt ettiğini yapacağını belirten kişidir. Müteahhitlik Türkiye koşullarında zor bir meslektir. Yasal uygulamalarla yeterince desteklenmemektedir. Her ne kadar bu sektörle ilgili bir takım düzenlemeler yapılmışsa da gerçek anlamda ygulanamamaktadır. Yeni Türkiye koşullarında imalatta kaliteyi, güvenirliliği ve ekonomik olmayı bir arada barındıracak firmaların sayısı çok azdır. Bu firmaların sayısının artması için bir takım yasal düzenlemelerin hızlı bir şekilde yürürlüğe girmesi gerekir. Gerçek anlamda müteahhitliği şöyle özetleyebilirim. Taahhüdü altındaki işleri sadece bir ticaret unsuru olarak değil, yerine getirilmesi gereken bir söz olarak düşünen kalite ve güvenlikten ödün vermeyen insana karşı sorumluluk düşüncesi içerisinde, amaçla imkanı en iyi sentezleyen kişilerdir gerçek müteahhit.

S Sizi daha çok işadamı yönünüzle tanıyoruz. Özel hayatınızdan bahseder misiniz? İş ünyasının yoğun temposundan fırsat bulduğunuzda neler yapmaktan hoşlanırsınız?

H.Y. İşlerimin yoğun temposundan kendimi alabildiğim kadar ailemin ve çocuklarımın sosyal taleplerine cevap vermeye çalışırım. Haliyle başarılı olmak için huzurlu bir aile yaşantısına da sahip olmak gerektiği kanısındayım.

S Eğer size fırsat verilseydi, bugünkü konumunuzu göz önüne alarak, hangi mesleği yapmak isterdiniz? Pişmanlıklarınız ya da ah keşke dediğiniz olaylar var mı?

H.Y. Ben bu sektöre bilinçli ve isteyerek girdiğim için herhangi bir pişmanlığım yok. Yeni fırsat karşısında yine aynı mesleği seçerdim.

S Son olarak, ( Dergimizin tüm röportajlarında sorduğumuz salt sorumuz) “Size 10 dakika içerisinde öleceğinizi söyleselerdi ve son bir cümle kurmanızı isteselerdi insanlığa son sözünüz ne olurdu?

H.Y. Tüm insanlığın barış içerisinde huzurlu bir yaşam sürmesini temenni ederim.

“2007 yılında yoğun bir kış gününde yağmurdan kaynaklı belediye ve çeşitli kurumlara gelen şikâyet başvuru sayısı 1000’li rakamlarda iken şuanda yok denilecek kadar azdır. Dolayısıyla Esenyurt’ un altyapısı, çevre düzenlemesi ve yolları ile gelişmesi sanırım hangi noktaya geldiğini göstermektedir.”

 

Sorularla Halil Yılmaz;

 

Nereden giyer?

-Markaya bakmam yakışanı giyerim.

Ne yemek sever?

-Makarna

En son okuduğu kitap?
-Şah ve Sultan-İskender Pala

En son seyrettiği film?
-Kağıt- Sinan Çetin

En son ne zaman balık ekmek yedi?

-1 ay önce Eminönü’nde

En son ne zaman istanbul sokaklarında saatlerce yürüdü?
-10 gün önce

En son ne zaman piknik yaptı?

-Hayatım boyunca hiç piknik yapmadım.

En son ne zaman ağladı?
-2 ay kadar oldu. Hem de doya doya

En son ne zaman doya doya güldü?
-Her zaman, genelde neşeliyimdir.

En son ne zaman spor yaptı?
-Haftada 1 gün yapıyorum.

Bazen yoğun tempodan nefes almayı unuttuğu oluyor mu?

-Bazen kendimizi bile unuttuğumuz oluyor.

En sevdiği aktivite nedir?
-Sauna

En nefret ettiği aktivite nedir?
-İstanbul trafiğinde beklemek

Sağlığıyla yeterince ilgileniyor mu?
-Tabiî ki, sağlık her şeyin başı. İhmal etmemeye çalışıyorum.

 

 

Halil Yılmaz Kimdir? 1976 Bingöl Karlıova’da doğdum. İlköğretimi orada okudum. Şu anda açık öğretimden liseye devam etmekteyim. 2 erkek 1 kız çocuğum var. 1991 yılından bu yana Esenyurt’ta ikamet etmekteyim.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.